וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוקרים מזהירים: לא יהיו מספיק דגים בים

2.11.2002 / 16:19

מכון מחקר במלזיה: הגידול באוכלוסיית העולם יביא תוך 20 שנה למחסור בדגים; מזון הים מהווה מקור החלבון העיקרי לתושבי המדינות המתפתחות; מחירי הדגים עלולים לעלות ב-70 אחוז

הגידול באוכלוסיית העולם עלולים לגרום לכך שתוך עשרים שנה כמיליארד בני אדם במדינות המתפתחות יסבלו ממחסור בדגים – מקור החלבון העיקרי שלהם. על פי מחקר שפורסם בידי מרכז "הדגים בעולם" במלזיה, והמכון לחקר מדיניות המזון, רק גידול חד בגידול הדגים המלאכותי יציל את העולם ממשבר דיג.

המחקר מעריך, כי כיום מהווים הדגים כשבעה אחוז מאספקת המזון העולמית. כמו כן, מהווים הדגים מקור עיקרי של חלבון מן החי לשישית מאוכלוסיית העולם – הנאמדת כיום בכשישה מיליארד בני אדם.

בהצהרה שפרסם מכון המחקר לקראת כינוס בינלאומי שיחל מחר במדינת פנאנג שבמלזיה, נטען כי כמה מיני דגים ייעלמו מהשווקים, ואיכות מאכלי הים תרד באופן כללי. המכון מנבא עוד, כי בעתיד יגדלו החיכוכים הבינלאומיים על רקע דייג. על פי המחקר, לירידת כמות הדגים יהיו בעוד שני עשורים השלכות חמורות על איכות המזון ועל ההכנסות הכלכליות מענף הדייג.

לדברי מנכ"ל המרכז, ד"ר מריל וויליאמס, ענף הדגים במדינות המתפתחות הוא מקור המזון שגדל בקצב המהיר ביותר. הענף נאלץ להאכיל 90 מיליון פיות נוספים מדי שנה, ועלול לא לעמוד בביקוש הגדל, לאחר שבמשך חמישים השנים האחרונות כמעט והוכפלה צריכת הדגים הממוצעת לנפש.

המחקר קובע, כי חוות הדגים מציעות פתרון חלקי בלבד לבעיה. על פי ההערכה, ייצור הדגים המלאכותי העולמי צפוי לעלות באחוז וחצי לשנה, עד שנת 2020. שני שליש מהגידול יבוא מחוות דגים, שיספקו עד אז 41 אחוז מתצרוכת הדגים בעולם. עד לפני חמש שנים סיפקו החוות רק 31 אחוז.

סי.אן.אן מדווח כי כלכלנים מעריכים שחוסר יכולתה של תעשיית הדגים להתאים את עצמה לדרישות השוק, תגרום לעליית מחירי הדגים בלפחות 16-4 אחוז, עד שנת 2020. תחזיות שחורות יותר מדברות על עליית מחירים של 70-26 אחוז. בכינוס ישתתפו מעצבי מדיניות, מדענים, כלכלנים ונציגי ארגונים לא ממשלתיים מ-40 מדינות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully