לשמור כשרות בין הגלים: בני הישיבות מתקרבים לחיל הים

נתונים שהגיעו לידי וואלה! NEWS מצביעים על עלייה בגיוס דתיים לחיל הים. זאת במקביל לשורת צעדים שננקטו על מנת להקל על החיילים שומרי המצוות. מפקד סיירת בחיל הים: "לא יכול להיות שהם לא יתגייסו מסיבות לא ענייניות"

בני ישיבות במפגש עם חיילים בפלגה 916 (צילום: דובר צה"ל)

תלמידי ישיבות ההסדר התרחקו במשל שנים מגיוס לחיל הים, מחשש לבעיות שעלולות להתעורר במהלך שירותם הצבאי על הספינות, כמו חילול שבת או כשרות, וראו את השירות בחילות הרגלים, השריון, התותחנים, ההנדסה הקרבית ומודיעין השדה כפשוט יותר להתמודדות מבחינת שמירה על מצוות. עם זאת, נתונים שהגיעו לידי וואלה! NEWS מצביעים על עלייה בגיוס חיילים דתיים לחיל הים, וזאת במקביל לצעדים מטעם החיל לשילובם בשירות.

כך, למשל, בחודש ינואר 2015 השתתפו 34 בני ישיבות הסדר ביום גיבוש של זרוע הים, ומתוכם התגייסו בחודש מרץ 15. שנה לאחר מכן, השתתפו ביום הגיבוש 64 בחורי ישיבות ומהם התגייסו כ-20. כמו כן, בחודש מאי אשתקד השתתפו 28 תלמידי ישיבות הסדר ביום ההיכרות ומתוכם התגייסו 17, ואילו השנה השתתפו ביום 47, ומהם התגייסו 20 דתיים.

עוד בוואלה! NEWS:
חיילות דתיות יצאו נגד בכיר בבני עקיבא: "לא נתקלקל בצבא"
טייסת הקרב הרביעית: הצוערת ש' תקבל השבוע כנפי הטיס
בכל רחבי הארץ: חיילי צה"ל לא מוותרים על הדלקת נר חנוכה

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
"אין לנו ספינות רק לבני ישיבות ההסדר". מפגש בפלגה 916 (צילום: דובר צה"ל)

בבסיס חיל הים באשדוד נערך מדי כמה חודשים יום חשיפה לתלמידי ישיבות ההסדר המועמדים לגיוס לזרוע. בפתח הביקור, מפקד פלגה 916 סוקר בפניהם את הפעילות המבצעית של הלוחמים, הפועלים בגבול הימי ברצועת עזה, ובהמשך משוחחים עם לוחמים שהתגייסו מתוך ישיבות ההסדר, ומקבלים סקירה מרב הבסיס ומהרב הראשי של זרוע הים.

השיח בימים אלה, בנוגע לשילוב אורח החיים הדתי והשירות על גבי הספינות, נועד לשקף את הפעילות היומיומית וההתמודדות עם בעיות שעלולות לצוץ עבור החיילים הדתיים. את יום החשיפה מסכמים המועמדים בהפלגה גם דבורה של פלגה 916, שנועדה לאפשר להם לקבל מושג על ההרגשה על כלי השיט.

"בעבר היו פחות דתיים שהתגייסו, אולי כי היה להם קשה לשמור על אורח חיים דתי", הסביר סרן מתן חזן, מפקד סיירת בזק, אחת מסיירות חיל הים בזירה הדרומית. עם זאת, לדבריו, כעת "חל שינוי. זה מתחיל בפיקוד, שבו יש חובשי כיפות, וממשיך בבקרה נרחבת יותר. גם הפיקוד הבכיר החליט שלא יכול להיות שאוכלוסייה לא תוכל להתגייס לזרוע הים מסיבות שאינן ענייניות".

"משתדלים שתהיה להם חברה". בני ישיבות בביקור בפלגה 916 (צילום: דובר צה"ל)

סרן חזן הסביר כי הקושי בשילוב חיילים דתיים "נבע מכך שעל הספינות אין טבחים והלוחמים מבשלים לעצמם. באופן טבעי יש אנשים ללא ידע או היכרות עם התנאים ההלכתיים והיו נוצרות בעיות, כך שדתיים על הספינה לא ידעו או היו יכולים לסמוך על כשרות". הוא ציין גם מקרים של חילול שבת על הספינה, שהקשו על שירותם של בחורי הישיבות. "מישהו מדליק טלוויזיה או מוסיקה", הסביר, "זה לא נוח לך כדתי, אבל אין לך לאן לברוח. האווירה משפיעה על כולם".

כעת, לדברי חזן, "הלוחמים עדיין מבשלים לעצמם, אבל יש רבנות של היחידה שבפניה בחורי הישיבה מציפים בעיות ונמצא לכך פתרון מידי". הוא הבהיר כי "אין לנו ספינות רק לבני ישיבות ההסדר, אז אנחנו משתדלים שעל כל ספינה יהיו לפחות שני בחורים דתיים יחד, לא פחות, כדי שתהיה להם חברה".

בני ישיבות בביקור בפלגה 916 (צילום: דובר צה"ל)
בני ישיבות בביקור בפלגה 916 (צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully