ראש אכ"א ממליץ לשנות את ההיתר לזקן בצה"ל: "הרבנות תמליץ על פטורים"

ראש אגף כוח אדם ממליץ להתיר לרבנות הצבאית להמליץ על גידול זקן על רקע דתי. לפי תקנות שנכנסו לפני כשנה, המפקדים היו אלו שאחראים לאשר גידול זקן לחיילים - המתחייבים לגדלו באופן קבוע

13/12/2016
מערכת וואלה!

(מאבק בצה"ל על תקנות הזקן, נובמבר 2015)

ראש אגף כוח האדם בצה"ל, אלוף חגי טופולנסקי, המליץ אתמול (שני) לשנות את תקנות גידול הזקן בצה"ל, זאת לאחר דיון בנושא בהשתתפות חברי ארגון "צו אחד". במכתב שנשלח לרבנות הצבאית הראשית, עודכן כי התקיימה עבודת מטה בנוגע לפקודת הזקנים, שגיבשה המלצות בנושא.

לפי ההמלצות גורמים ברבנות יוכלו להוות גורם ממליץ למפקד באישור גידול זקן מטעמי דת בלבד. עוד נקבע כי המפקדים יהיו אחראים על מתן ההיתר, וכי הפניות המגיעות בנושא לעמותת "צו אחד", הפועלת לעזור לחיילים לשמור על ההלכה במסגרת שירותם בצה"ל, יועברו לטיפול הצבא.

מעמותת צו אחד הגיבו כי "אנחנו גאים בהישג. לשמחתנו צה"ל בחר בחיזוק הרבנות הצבאית במקום במחלוקות שאותם ניסו ארגונים שונים להכניס לצבא".

עוד בוואלה! NEWS:
תיעוד: כוח צה"ל שנכנס בשוגג לג'נין - נסוג בלחץ שוטרים פלסטינים

חייל עם זקן. התקנות ישונו?(צילום: ראובן קסטרו)

המאבק על גידול זקנים מלווה את צה"ל לאורך השנה האחרונה, מאז נכנסו תקנות חדשות שקבעו כי מי שיחליט על מתן פטור מגילוח הם גורמי שלישות פיקודיים, ולא הרבנות הצבאית. ההוראות, שנועדו ליצור אחידות ושוויון בין חיילים חילוניים לדתיים, הגיעו בתום מאבק משפטי שניהלו חיילים בסדיר נגד הצבא. עם זאת, חיילים רבים טענו כי המפקדים מזלזלים בפקודה החדשה ומפרים אותה.

לפי הוראות, החיילים נדרשו להוכיח כי שיער הפנים הוא חלק מדמותם ומהווייתם, ללא הבדל בין דתיים וחילוניים, והבקשה של מי שמגדל זקן באופן זמני תידחה. עם זאת, חיילים שהובילו את המאבק נגד התקנות, התלוננו כי יש תלונות רבות מחיילים על כך שמפקדים מתעלמים מהבקשות שלהם, ובכמה מקרים אף מאיימים עליהם כדי שיגלחו את זקנם.

עוד בוואלה!

"אנשים צפו במישהי במצוקה ולא עשו דבר. הצד המטריד הזה עניין אותנו"

בשיתוף מפעל הפיס

עם כניסתו לתוקף של הכלל החדש, נמסר מדובר צה"ל כי "הפקודה בנושא גידול זקן בצה"ל נידונה בבג"ץ ואושרה בצה"ל. לחיילים הותר להגיש בקשה להיתר חריג לגידול זקן מטעמים רפואיים, מטעמים אישיים או מטעמים אישיים-דתיים. החיילים אשר קיבלו תשובה סופית על בקשותיהם, שלילית או חיובית, מחויבים לבצעה".

(עדכון ראשון: 21:52)

  • צה"ל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully