וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"ח בארה"ב: ליקויים חמורים במערך טילי הגרעין

31.10.2002 / 12:34

ביקורת שנערכה בבסיסי הטילים של ארה"ב בשנה שעברה חושפת תמונה קשה; מערכת המחשב פלטה מאות נתונים שגויים; מתקני שיגור לא היו כשירים; מפקדים לא עברו הכשרה מספקת וחסרו ידע בסיסי

ביקורת של חיל האוויר האמריקאי גילתה ליקויים חמורים במערך הטילים הגרעיניים של ארה"ב. מהביקורת, שנערכה בשנה שעברה, עלה חשש לכשלים מבניים ברמת הדיוק והמוכנות של מערכת המחשב של נשק יום הדין. סוכנות הידיעות יו.פי.איי דיווחה כי מדו"ח הביקורת עולה שהמחשב, האחראי על האינטגרציה בין הרכיבים המהותיים במערך הטילים, הזין את המערכת בכמות עצומה של נתונים שגויים.

ב-21 באוקטובר 2001 דיווחה "הסוכנות לביקורת חיל האוויר" על מאות שגיאות במערכת המחשב של מערך הטילים. מדובר במערכת שתוכננה במטרה לספק לדרגי הפיקוד תמונה מדוייקת ומעודכנת של מערך הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים של ארה"ב. ליקויי המחשב שהתגלו בדו"ח תוקנו במהלך השנה האחרונה.

הדו"ח, שהגיע לידי העיתון האמריקאי "חדשות המדבר" תחת החוק לחופש המידע, עוסק בביקורת שנערכה בשלושה בסיסים. הוא מפרט את שורת הליקויים שהתגלתה במערכת, ביניהם: כפילות נתונים; החמצת יעדים; מספרי רכיבים שגויים; היעלמות בסיסי מידע קריטיים; שגיאות בהערכת כמויות הציוד; וליקויים חמורים בנתוני מיקום הציוד.

בתכנון: הכשרה חדשה ומערכת פיקוח

בדו"ח מצויינת שורה של ליקויים נוספים במערך הגרעין של הצבא המתקדם בעולם. דוגמא בולטת לכך התגלתה בבסיס חיל האוויר בצפון דקוטה: עשרה מתקני שיגור לא היו מחוברים למקור אנרגיה עוצמתי דיו לשגר את הטילים. מחברי הדו"ח מתחו ביקורת קשה על הדרכת המפקדים בתפעול המערכת. לדבריהם, לנושא מוקדשים אימון קצר וסקירה כללית באורך חצי שעה - דבר הפוגע קשות ברמת ההבנה והמקצועיות של אנשי הצוות.

בעקבות הדו"ח הסכימו מפקדת החלל ומרכז הלוגיסטיקה האווירי ליצור תוכנית הכשרה חדשה לתפעול מערכת המחשב, ולפתח מערכת פיקוח שתעקוב אחרי הטיפול בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully