נלחמים בלהבות: גל שריפות ברחבי הארץ

תושבים שאיבדו את ביתם בשריפה יפוצו ב-2,500 שקלים: "לא לטרטר אותם"

בישיבת הערכת מצב בחיפה אמר שר האוצר כחלון כי המדינה תיקח אחריות על הטיפול בנפגעים, שכן במקרים רבים ישנן ראיות להצתות. ועדת הכספים של הכנסת תדון מחר בתשלום פיצויים לנפגעי השריפות

צילום: ערן גילווארג

שר האוצר, משה כחלון, אמר אמש (שבת) בפתח ישיבת הערכת המצב בחפ"ק כוחות הכיבוי וההצלה בחיפה כי משרדו ידאג לתושבים שרכושם ובתיהם נפגעו בגל השריפות שפקד את המדינה בימים האחרונים. זאת מאחר שבחלק מהמקרים ישנן ראיות להצתות. בישיבה נקבע כי כל מי שביתו נהרס בשריפה והוא אינו יכול לשוב אליו יקבל מענק של 2,500 שקל לנפש.

לדבריו, קרן מס רכוש במשרדו תישא בהוצאות במקרים שהוכחו כהצתות על רקע לאומני וכי יתר הנזקים יהיו בטיפול חברות הביטוח. "האזרחים יכולים להיות רגועים, אנחנו מטפלים בהכול, מההתחלה ועד הסוף, גם אם זה חצי מיליארד, גם אם זה יותר וגם אם זה פחות", אמר כחלון.


גל השריפות - כל הכתבות בוואלה! NEWS
41 אלף דונם בחמישה ימים: ממדי הנזק של גל השריפות – והמחיר
גל השריפות: יותר מעשרה פלסטינים ו-23 ישראלים נעצרו בחשד להצתה
חורש שנצבע שחור: תיעוד נזקי השריפה בחיפה ממעוף הציפור

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
"אל תתנו לאנשים לטבוע בניירות". כחלון, אמש (צילום: ערן גילווארג)

"כל מי שיש לו בעיה אנחנו נלווה אותו. אנחנו לא נקום מפה, גם אחרי שהעשן יתפוגג אנחנו עדיין נהיה פה", אמר כחלון. "אני מבקש מכל הנוגעים בדבר לפעול על פי סולם הרגישות הגבוה ביותר של אנשים שמשתתפים במצוקה מתוך הבנה לגודל השבר".

כחלון הוסיף כי הרשויות ישתדלו להקל על ההליך הבירוקרטי. "זו חובתינו כלפי האזרחים הטובים האלה שאנחנו יודעים לגבות מהם מסים במהלך השנה, עכשיו הם צריכים אותנו. אל תתנו להם לטבוע בניירות, לא לשלוח אותם ממשרד למשרד, לא לטרטר אותם", אמר.

ישיבת ההערכה בחיפה, אמש (צילום: ערן גילווארג)
כבאים פועלים בתוך בית שנפגע בשריפה בחיפה, שלשום (צילום: ראובן קסטרו)

בתוך כך הודיע שר הפנים אריה דרעי כי משרדו יפצה את הרשויות המקומיות שנפגעו בשריפות באופן מלא על כל ההוצאות שנוגעות לטיפול בתושבים שפונו מבתיהם לדיור חלופי כבר בתחילת השבוע.

מחר צפויה להתכנס ועדת הכספים של הכנסת על מנת לדון בפיצוי נפגעי השריפות. בדיון ישתתפו נציגי הממשלה, משרד האוצר, רשות המסים, גורמי ביטוח ושאר הגופים הרלוונטיים. "אנשים איבדו את ביתם ועלינו לדון מהר ככל הניתן כיצד ניתן לעמוד לימינם ולסייע בידם בשיקום הבתים, השכונות והערים שנפגעו", אמר אמש יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות תורה).

על פי הערכת מהנדסי עיריית חיפה, נזקי השריפה שכילתה 2,800 דונם בתחומי העיר, נאמדים בכחצי מיליארד שקלים. 1,616 תושבים נאלצו לעזוב את בתיהם, 1,784 דירות ניזוקו ו-527 מתוכן אינן ראויות עוד למגורים.

בית שנפגע בשריפה בחיפה, שלשום (צילום: שלומי גבאי)
תושבים בשכונת רוממה חוזרים לביתם שנפגע בשריפה, שלשום (צילום: שלומי גבאי)
רכב שרוף בחיפה, שלשום (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully