פרשת הסחר באיברים: חשוד נוסף במעורבות נעצר בקפריסין

שבוע לאחר שהוגשו כתבי אישום נגד ארבעה מעורבים, המשטרה שמה את ידה על חשוד נוסף בפרשה. מעצרו הוארך ובישראל פועלים להסגרתו. לפי כתבי האישום שהוגשו בפרשה, המעורבים פנו לבתי חולים בטורקיה ודאגו לקבל את הסכמתם לביצוע ההשתלות הבלתי חוקיות

ההשתלות בוצעו בבתי חולים בטורקיה. בית חולים טורקי (צילום: צילום מסך, מתוך אתר בית החולים)

שבוע לאחר שהוגשו כתבי אישום נגד ארבעה מעורבים בסחר באיברים, לכאורה, המשטרה הודיעה היום (חמישי) כי מעורב נוסף בפרשה נעצר השבוע בקפריסין. זאת, בכפוף לצו מעצר בינלאומי שהוציאה נגדו המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, לבקשת היחידה הארצית במשטרה. צו המעצר הוצא לאחר שנאספו ראיות המבססות את החשדות למעורבותו בפרשה.

לפני שבוע הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד ד"ר מיכאל זיס, שלומי ביטון, דניאל פאר וסאהר שלבי בגין סחר באיברים ותיווך לסחר באיברים, עושק, איומים, שימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות, שיבוש הליכי משפט ועבירות נוספות. על פי כתבי האישום, ד"ר זיס פעל לאתר חולים הזקוקים להשתלת כליה, והציע להם השתלה מתורם חי תמורת תשלום כספי בגובה מאות אלפי שקלים.

מהמשטרה נמסר כי מעצרו של החשוד בקפריסין הוארך, והרשויות בישראל פועלות להסגרתו. "המעצר הנוכחי הוא ביטוי נוסף למאבק הנחוש, המקצועי והבלתי מתפשר שמנהלת משטרת ישראל בשיתוף פעולה עם רשויות האכיפה בארץ ובחו"ל בפשיעה לסוגיה, מאבק שאינו תחום בגבולות הזמן והמקום", נמסר בהודעת המשטרה, "על כל המעורב בפעילות פלילית לדעת כי משטרת ישראל משקיעה את כל המשאבים העומדים לרשותה על מנת לאתרו ולהביאו לדין".

עוד בוואלה! NEWS:
גל השריפות נמשך: האש מתפשטת בהרי י-ם, התפרצות מחודשת בזכרון יעקב
הענק הרוסי ומטוסי כיבוי מקרואטיה ואיטליה: הסיוע האווירי בדרך לישראל
חייל צה"ל נהרג בהתהפכות טנק במהלך אימון ברמת הגולן

פיתוח ישראלי

הדגמה חינם: הפלטפוס מתיישר כבר מהצעד הראשון

לכתבה המלאה
לפני שבוע הוגשו כתבי אישום. ד"ר זיס (צילום: ג'יני, דרור ארצי)

על פי כתבי האישום שהוגשו בפרשה, זיס וביטון פנו לבתי חולים בטורקיה ובאמצעות מסכת עבירות מרמה דאגו לקבל את הסכמת בתי החולים לביצוע ההשתלות הבלתי חוקיות. הם פעלו כמנגנון מתואם וניצלו את מצבם הפגיע של התורמים לקצירת כלייתם וביצוע השתלה בגופם של חולים הזקוקים להשתלת כליה.

בין השנים 2013 ל-2016 ארגנו זיס וביטון כמה השתלות כליה בלתי חוקיות בחו"ל, שבמסגרתן ניטלו איברים מתורמים חיים שקיבלו תשלום תמורת קצירת כלייתם. את הכליות השתילו הנאשמים בגופם של חולים ששילמו תמורתה תשלום כספי. במסגרת עסקת התיווך הפיקו הנאשמים רווחים כספיים.

זיוף מסמכים, שמות בדויים והצגת מצגי שווא

ביטון נהג לאתר מודעות ופרסומים, שבהם הציעו אנשים שנקלעו למצוקה כלכלית את כליותיהם למכירה תמורת תשלום כספי. בהמשך, הוא יצר עמם קשר, הציג עצמו בשם בדוי ומסר שהוא מחפש תורם כליה לבן משפחתו תמורת תשלום כספי. לאחר יצירת הקשר פגש ביטון בתורם הפוטנציאלי, ניהל איתו משא ומתן כספי בנוגע לגובה התשלום הכספי ומועדו, תוך שהוא מציג בפניו מצג שווא באשר ל"סיכונים המינוריים" בנטילת הכליה.

ד"ר זיס,, רופא בהכשרתו שרישיונו הוקפא בנובמבר 2015,, פעל לאתר חולים הזקוקים להשתלה ואף דאג להנחיית מלווים לחולים ולתורמים, בהם פאר ושלבי, שדאגו לביצוע ההשתלה הבלתי חוקית ואישורה, בין היתר על ידי הצגת מצגי שווא בבתי החולים בטורקיה. לאחר קבלת התשלום הוא פעל לקידום ביצוע ההשתלה, בין השאר על ידי זיוף מסמכים, רכישת כרטיסי טיסה עבור החולים, התורמים והמלווה ועוד. לאחר ביצוע ההשתלה הבלתי חוקית, לא דאגו הנאשמים לטיפול ומעקב רפואי לתורמים, לא הנחו אותם כיצד לשמור על בריאותם וסיכנו את בריאותם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully