וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עתירה: נכה צה"ל דורש מימון טיפול הוליסטי

ישראל בן-ברוך

30.10.2002 / 11:05

טוען: הטיפול הוא היחיד שמסייע לי בשיקום; רופאים מומחים המליצו: השיטה יעילה ויש להמשיכה; משרד הביטחון מסרב לממנה; אמו: הם יורים מהמותן ומפלים בין נכה לנכה

בג"ץ הורה שלשום לפרקליטות המדינה להשיב בתוך 30 יום לעתירתו של נכה צה"ל, בן 23, שדרש ממשרד הביטחון להכיר בטיפול הוליסטי שהוא עובר במסגרת שיקומו ולממן אותו.

הצעיר, אלעד גולן מרחובות, הוכר כנכה צה"ל בדרגה של 86 אחוזי נכות, בעקבות תאונת דרכים קשה שעבר במהלך שירותו הצבאי. עד היום סירב משרד הביטחון לממן את הטיפולים בגולן, למרות חוות דעת מרופאים מומחים, המעידות על יעילות הטיפול וממליצות על המשכו. לאור הסירוב עתר גולן נגד משרד הביטחון, ראש אגף השיקום והרופא המוסמך הראשי במשרד, בטענה כי מדובר בטיפול היחיד שהביא לשיפור פיזי ונפשי במצבו.

גולן נפצע ביוני 99', בדרכו חזרה מהבסיס. הוא סבל מפגיעות ראש ורגל קשות ושכב 8 ימים ללא הכרה. "הפיזיותרפיה היתה עבורו עינוי בלתי יתואר", משחזרת אמו, עו"ד עופרה גולן, שהגישה את העתירה. "הרגל התעוותה לחלוטין, הפיזיותרפיסטים הרימו ידיים, והרופאים אמרו שרק ניתוח מורכב עשוי לשפר את המצב". עקב הפגיעה בראשו סבל אלעד, בין השאר, מהתקפי זעם ופגיעה בזיכרון.

אחרי חמישה חודשים של סבל הפסיק גולן את הליך השיקום הרשמי ופנה לסאם לוי, מטפל הוליסטי שפיתח שיטת טיפול בשם "אהבה רבה". השיטה ניתנת גם במסגרות רפואיות רשמיות, בהן קופת חולים לאומית. "ישר ראינו שדברים קורים", מספרת גולן, "כבר אחרי הטיפול הראשון הברך פשוט התיישרה ומצבו הנפשי של אלעד השתפר בצורה מדהימה".

גולן החל לקבל את הטיפול בצורה סדירה, ולאחר זמן התרשמו גם רופאיו מהתוצאות והמליצו להמשיך בו. בשלב מסוים התקשתה משפחת גולן לשלם עבור הטיפול, ופנתה למשרד הביטחון בבקשה לממנו.

"הם רוצים שהילד יטפס על הקירות מכאבים?"

בעתירה נטען כי בחודש יוני השנה דנה גולן בבקשתה עם הרופא המוסמך במשרד הביטחון, ד"ר דן דולפין. לדברי גולן, "היתה שיחה מצוינת וד"ר דולפין הבטיח לאשר את מימון הטיפול, במידה ונציג חוות דעת נוספת מאורתופד בכיר". עם זאת, לאחר שההמלצה הגיעה לידיו, חזר בו דולפין ולאחר שהות של חודשיים השיב: "בעיון נוסף נראה לנו רעיון הטיפולים ההוליסטיים מנוגד לכל צורת טיפול נכונה שמוסד רפואי יכול לאשר". העותרים טוענים כי תשובתו מהווה הפרה של הבטחה מינהלית.

העתירה קוראת למשרד הביטחון לקבוע קריטריונים ברורים שיגדירו את זכותו של נכה צה"ל לטיפולי רפואה משלימה. יצוין כי כיום מממן המשרד טיפולים מסוג זה לנכי צה"ל, אלא שמדובר בהחלטות שאין מאחוריהן קו ברור. "מדובר בתחום פרוץ שאין בו חוקים או אמות מידה", מאשימה גולן, "הם פשוט יורים מהמותן ומפלים בין נכה לנכה".

לאור מצבו הכלכלי של אלעד, מטפל בו סאם לוי ללא תמורה בעשרת החודשים האחרונים. המשפחה מצידה, ממתינה לתשובת הפרקליטות. "כהורים לא נותר מה לעשות ולאן לפנות", נאנחת גולן. "מה הם רוצים, שניתן לילד לטפס על הקירות מכאבים? שנכניס אותו לניתוח כדי שישברו לו את הקרסול חזרה?".

טרם נמסרה תגובת משרד הביטחון לטענות המשפחה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully