נלחמים בלהבות: גל שריפות ברחבי הארץ

החשד: הגורם לשריפה הגדולה בנטף - מדורה שהדליקו פועלים

ארבעה פועלים שעבדו באתר בנייה בהר הרוח הסמוך ליישוב בהרי ירושלים נעצרו בחשד למעורבות ברשלנות שהובילה לשריפה. היישוב פונה מתושביו. נבחנת האפשרות להזעיק מטוסי כיבוי מיוון וקרואטיה. האש בזכרון יעקב עדיין נמשכת. עדכונים שוטפים

אבי אשכנזי, משה שטיינמץ, אלי אשכנזי, שלומי גבאי ועדי חשמונאי
23/11/2016
צילום: דוברות משטרה, עריכה: ורד לידני

- 4 עובדי קבלן נעצרו בחשד למעורבות בשריפה ביישוב נטף
- נבדק חשד כי הדליקו מדורה באזור הר הרוח
- עשרות משפחות פונו מהיישוב נטף שליד ירושלים, 4 מטוסי כיבוי הוזנקו למקום
- נמשכת השריפה בזכרון יעקב
- הושגה שליטה על שריפה שפרצה בסמוך לכפר ורדים שבצפון
- הושגה שליטה על השריפה בהתנחלות דולב
- הושגה שליטה על שריפה חורש בנהריה, אין סכנה לבתים
- עשרות משפחות התפנו מקיבוץ רבדים שבדרום עקב זיהום אוויר כבד
- נשקלת האפשרות לפנות את ההתנחלות מבוא חורון

עשרות משפחות מהיישוב נטף שליד ירושלים פונו היום (רביעי)מבתיהם בעקבות שריפת יער שפרצה בסמוך ליישוב. צוותים רבים יחד עם ארבעה מטוסי כיבוי פועלים כדי להשיג שליטה על האש. קיים חשש כי הלהבות יתפשטו למבוא חורון, ונשקלת האפשרות של פינוי ההתנחלות. במקביל, נבחנת האפשרות להזעיק מטוסים מיוון ומקרואטיה כדי לסייע בפעולות הכיבוי. לדברי רשף יניב קטן, שעוקב ומפקח על האירוע בנטף ממרכז השליטה הארצי בראשון לציון, המשפחות פונו בשל עשן כבד במקום.

ארבעה עובדי קבלן נעצרו בחשד למעורבות בשריפה, מהמשטרה נמסר כי בין היתר נבדקת האפשרות שרשלנות הובילה לדליקה. הארבעה עבדו בסלילת כביש בסמוך ליישוב נטף בחשד למעורבות בשריפה. מחקירה ראשונית של חוקרי כבאות והצלה מחוז ירושלים, בפיקודו של טפסר משנה משה אלעזרי, נבדק חשד כי הארבעה הדליקו מדורה בהר הרוח הסמוך, וכך החלה השריפה.

"הרעיון הוא למנוע סכנה לתושבים כדי להימנע מפגיעה בנפש. האש מתפשטת וזה מסכן מאוד את היישוב", הסביר. "הצוותים יפעלו כדי למנוע את הגעתה ליישוב תוך סיוע של המטוסים. האירוע הזה גדול ומשמעותי ומקפיצים צוותים מתחנות סמוכות". איריס, תושבת היישוב שעזבה את ביתה, הוסיפה כי "היה מפחיד. לא לוקחים שום סיכון, אז יצאנו".

פנינה, תושבת נטף, סיפרה: "אין ברירה, פשוט הוציאו אותנו. האש איומה, הגיעה עד לכביש, ופשוט דואגים מכך שהיא תעבור אותו והכל יעלה באש". אורן, תושב נוסף, סיפר: "לקחנו תמונות ומחשב מהבית לפני שיצאנו - פחות או יותר סיכום של החיים".

עוד באותו נושא

היממה הבוערת ברחבי הארץ - דקה אחר דקה

לכתבה המלאה
פעולות הכיבוי בנטף, היום(צילום: נועם מושקוביץ)
"המטרה היא להימנע מפגיעה בנפש". השריפה בנטף, היום(צילום: דוברות כב"ה, דוברות כב"ה)
צוותי הכיבוי בזירת השריפה בנטף, היום(צילום: דוברות כב"ה, בית שמש)
"פשוט הוציאו אותנו, האש איומה". נזקים ביישוב נטף, היום(צילום: דוברות כב"ה, דוברות כב"ה)
הלהבות בנטף(צילום: תצפית TPS)

בזכרון יעקב התחדשה הבוקר השריפה בכמה מוקדים בעיר, בשל התחזקות משמעותית של הרוחות. יותר מ-30 צוותי לוחמי אש בסיוע 12 צוותי כיבוי של צה"ל ניסו במהלך הלילה לכבות את השריפות ופינו בשנית תושבים ששבו לבתיהם לאחר שפונו אתמול. ארבעה מטוסי כיבוי הוזנקו לסייע לצוותים.

כמו כן, שלושה צוותי כיבוי השתלטו על שריפה שפרצה בנהריה, בפיקודו של רשף משנה סמי זריהן. מדובר בשריפת קוצים בצדה המזרחי של שכונת נהריה הירוקה. התושבים התבקשו להסתגר בבתים בעקבות העשן הרב. לא נשקפת סכנה לבתים. במקביל, הושגה שליטה על שריפה נוספת שפרצה בסמוך לכפר ורדים שבצפון.

צוותי הכיבוי באזור הבתים שנפגעו מהשריפה בנטף(צילום: נועם מושקוביץ)
זכרון יעקב, הבוקר(צילום: ניב אהרונסון)
הלהבות בנטף, היום(צילום: דוברות כב"ה, דוברות כב"ה)

מוקדי השריפות ביממה האחרונה

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מאתמול יצאו 120 טיסות של מטוסי כיבוי ב-70 שעות טיסה בסך הכול, ונעשה שימוש ב-40 טון של חומר מעכב בעירה. מדובר במבצע הכיבוי הגדול ביותר מאז אסון הכרמל, אז נעשה שימוש ב-20 טון חומר מעכב בעירה.

כ-3,000 תושבי זכרון יעקב נאלצו לבלות את הלילה מחוץ לבתיהם בעקבות השריפה הגדולה ובמשטרה נערכים ליומיים רוויי שריפות בעקבות תנאי האקלים היבשים, בשילוב עם רוחות מזרחיות ערות. בנוסף לכך, כ-20 בתים פונו אמש בהתנחלות דולב שבבנימין בעקבות שריפת חורש שפרצה בסמוך לה. 21 צוותים פעלו במהלך הלילה בשלושה מוקדים והשיגו שליטה על האש, שהגיעה לגובה של 20 מטרים. נזק נגרם לשלושה קרוואנים שמכלי גז בערו והתפוצצו בסמוך אליהם. לא היו נפגעים. שריפת חורש נוספת פרצה הלילה ביער גבעות שבגוש עציון. ארבעה צוותי כיבוי הוזעקו למקום.

השריפה ביער נטף שליד ירושלים(צילום: נועם מושקוביץ)
נזק למבנים בזכרון יעקב(צילום: ניב אהרונסון)
מכונית בזכרון יעקב(צילום: אלי אשכנזי, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

השר לביטחון פנים גלעד ארדן קיים אמש הערכת מצב ובמהלכה אמר כי "זו תזכורת לא נעימה לכך שאסון הכרמל יכול לחזור". לדבריו, "רואים הבדל ענק מאז, ולשמחתי הופקו מרב הלקחים. אנחנו רואים את זה גם בחפ"ק שבו יושבים כל הגופים המעורבים, בשפה המשותפת שיש לכולם, ההחלטות המהירות על פינוי תושבים, על סגירת הצירים והערכות של סיכונים בכל כמה שעות".

הוא הוסיף: "לשם הזהירות, כשיש ספק - אין ספק. יפונו הבתים, לא יקוימו לימודים, תלמידים יפוזרו בין בתי ספר וגנים אחרים – הממשלה והגורמים כאן מעמידים את כל הפתרונות שצריך, ותקציב זה לא השיקול. הנקודה העיקרית היא שיש לנו מצב שביומיים הקרובים מזג האוויר אופטימלי להתפשטות של שריפות, ולכן פה כל הכוחות צריכים לתכנן את עצמם למצב של כמה זירות".

ארדן הוסיף כי טרם התברר מקור ההתפרצויות. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות לקרוא לציבור לערנות מוגברת. אנחנו עוד לא יודעים אם אלה הצתות או שריפות", אמר. "אם יש תחילת שריפה - יש להזעיק מיד את כוחות ההצלה. מקווה שנסיים את השבוע בשלום ובלי נפגעים כפי שהיה עד כה".

השריפה בדולב במהלך הלילה(צילום: ספק 500, הלל מאיר/ TPS)
האדמה החרוכה בזכרון יעקב(צילום: ניב אהרונסון)

המשרד להגנת הסביבה המליץ על פינוי של כ-40 משפחות מקיבוץ רבדים שבדרום בשל זיהום אוויר כבד באזור עקב שריפה. השריפה פרצה אמש באתר גזם באזור הקיבוץ שבמועצה האזורית יואב. כונני המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים ביצעו מדידות ניטור אוויר, בהן נרשמו ערכים גבוהים בשתי שכונות בקיבוץ. לאור זאת, המליץ המשרד, בשיתוף משרד הבריאות, על פינוי של כ-40 משפחות מהקיבוץ, בתיאום עם ראשת המועצה, לבתי משפחות בשכונות אחרות בקיבוץ.

במשטרה הדגישו אמש לתושבי השכונות בזכרון יעקב - גבעת עדן, וילות בחורש ושכונת זמרין – כי אסור להם לשוב לבתיהם מחשש להתלקחות מחודשת של האש, וכי עליהם להיערך לשהייה באזורים מרוחקים שלא בקו האש, ובמתנ"ס המקומי ברחוב שירה 5. כמו כן, בעקבות האירועים, הציעו בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות לתושבים שנאלצים לפנות את הבית בגלל השריפות, לארח את הכלבים שלהם ללא תשלום בכלביות עירוניות. תושב שמבקש מקום לכלבו מוזמן לפנות לטלפון 036312222.

השריפה בדולב, הלילה(צילום: תצפית TPS, אהוד אמיתון, TPS)
השריפה בזכרון יעקב, הלילה(צילום: דוברות כב"ה, כבאות מחוז חוף)

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הגיע מוקדם יותר אתמול לחמ"ל שנפתח בזירת השריפה בזכרון יעקב, ואמר כי מזג האוויר הצפוי בימים הקרובים עלול לגרום לשריפות נוספות ברחבי הארץ. "מצפים לנו עוד יומיים שאולי יהיו אפילו יותר קשים, ויש סיכון להתפתחות שריפות מכל אירוע קטן", אמר. הוא קרא לאזרחים שפונו מבתיהם לא לשוב עד שיוחלט על חזרה לשגרה, והדגיש כי המשטרה ערוכה בכוחות מתוגברים, בין היתר כדי להגן על האזור מפריצות.

"אנחנו נערכים לאירוע ארוך", הוסיף אלשיך. "ברור שבלילה יכולים להתפתח כל מיני דברים ולכן אנו נערכים לרצף של פעילות בכוחות מתוגברים". המפכ"ל הדגיש כי בשעה זו נראה כי יש שיפור במצב. "לשמחתנו אין נפגעים משמעותיים חוץ מכמה תושבים שנפגעו באורח קל מאוד משאיפת עשן, מפני שפונו בזמן", ציין.

(עדכון ראשון: 22:29)

"מצפים יומיים קשים". הצוותים בזכרון יעקב(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בזכרון יעקב, אתמול בצהריים(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: תצפית TPS, אהוד אמיתון, TPS)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: תצפית TPS, אהוד אמיתון, TPS)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: תצפית TPS, אהוד אמיתון, TPS)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: תצפית TPS, אהוד אמיתון, TPS)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: תצפית TPS, אהוד אמיתון, TPS)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: דוברות כב"ה, דובר כבאות מחוז יו"ש)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: דוברות כב"ה, דובר כבאות מחוז יו"ש)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: דוברות כב"ה, דובר כבאות מחוז יו"ש)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: דוברות כב"ה, דובר כבאות מחוז יו"ש)
השריפה בדולב, הלילה(צילום: דוברות כב"ה, דובר כבאות מחוז יו"ש)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully