5 דברים שאתם צריכים לדעת היום

שמונה שנים לחיסול שלא פוענח: חמישה דברים שאתם צריכים לדעת היום

ב-2008 התפוצץ מטען חבלה במכוניתו של העבריין יעקב אלפרון ומאז לא נתפס האחראי. בירושלים תתקיים עצרת לזכרו של הרב מאיר כהנא. 147 שנה לחנוכת תעלת סואץ ועוד שני דברים שאתם צריכים לדעת היום

17/11/2016

עצרת זיכרון לרב מאיר כהנא

תומכיו נהגו להשתמש בסיסמה "כהנא צדק" כדי להביע תמיכה בדעותיו הקיצוניות. הרב מאיר כהנא(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

אתם צריכים לדעת שהיום תתקיים עצרת הזיכרון המרכזית לרב מאיר כהנא, מנהיג ימין רדיקלי, בירושלים. העצרת לזכרו של כהנא, שנרצח לפני 26 שנים, תתקיים בנוכחות משפחה, חברים, רבנים ואישי ציבור שיעלו לקברו בהר המנוחות. בשנת 1968 ייסד כהנא, שנולד בברוקלין, את "הליגה להגנה יהודית" – תנועה מיליטנטית להגנה על יהודים בארצות הברית שסבלו מאנטישמיות. בשנת 1971, לאחר עלייתו ארצה, ייסד את התנועה הפוליטית "כך" שדגלה בגירוש ערבים ובהנהגת מדינת הלכה. התנועה נפסלה מהתמודדות לכנסת לאחר שנטען כי מטרותיה גזעניות. כהנא ערער על ההחלטה וכתוצאה מכך נבחר לכנסת ה-11. לאורך כל השנים דגל כהנא בערכים ימניים קיצוניים, שהובילו לא אחת להתנגדויות רבות לדרכו. ואולם, תומכיו נהגו להשתמש בסיסמה "כהנא צדק" כדי לבטא תמיכה בתפיסותיו הרדיקליות. ב-1990 הוא נורה למוות בניו יורק על ידי מתנקש מצרי.

עוד בוואלה!

5 הנקודות הכי טובות בארץ לפיקניק לא שגרתי

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה

אוניברסיטאות בישראל ובהודו מתקרבות

הנשיא ריבלין ומקבילו ההודי פרנב מוקהרג'י, שלשום(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, מארק ניימן)

אתם צריכים לדעת שהיום יתקיים אירוע אקדמי שבמסגרתו ייחתמו הסכמים בין אוניברסיטאות ישראליות והודיות. האירוע יתקיים במסגרת ביקורו של נשיא המדינה ראובן ריבלין בהודו. ריבלין יישא דברים בטקס, שבו גם ישתתפו שר החינוך ההודי פרקש קשב ג'אוודקר ופרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה.

שמונה שנים לחיסולו של יעקב אלפרון

הסתובב ללא מאבטחים חרף האיומים על חייו. מכוניתו של אלפרון לאחר החיסול(צילום: ניר לנדאו, מערכת וואלה!, ניר לנדאו)

אתם צריכים לדעת שהיום לפני שמונה שנים, בשנת 2008, חוסל העבריין יעקב אלפרון, שהיה אב משפחת הפשע הגדולה בישראל באותה עת. אלפרון נהרג לאחר שמטען חבלה התפוצץ במכוניתו בעת שנסע בתל אביב. הרוצח לא אותר עד היום. זו לא הייתה הפעם הראשונה שניסו להתנקש בחייו של אלפרון ובמשטרה כבר הזהירו כמה פעמים לפני כן כי יריביו השונים מתכננים לעשות זאת. חרף האיומים על חייו, אלפרון נהג להסתובב ללא מאבטחים. הוא הותיר אחריו את אשתו, אהובה, ואת שבעת ילדיהם.

147 שנים לתעלת סואץ

תעלת סואץ החדשה שנחנכה בשנה שעברה(צילום: רויטרס)

כדאי לכם לדעת שהיום לפני 147 שנה בדיוק, ב-17 בנובמבר 1869, נחנכה במצרים תעלת סואץ, שיצרה לראשונה חיבור ימי בין הים התיכון לים האדום, ובכך קיצרה באופן משמעותי את השיט מאסיה לאירופה. עד לחפירתה, כדי לסחור עם הודו וארצות המזרח הרחוק ספינות היו צריכות להקיף את יבשת אפריקה. עם השנים הפכה התעלה לחלק חשוב במסחר העולמי, ולסמל לאומי. באוגוסט 2015 נחנכה תעלת סואץ החדשה המקבילה לתעלה הקיימת ואורכה 72 ק"מ. השלטון המצרי החליט על הקמתה משום שהתעלה הוותיקה, בעלת הממדים הצרים, התקשתה להכיל את כמות הספינות שביקשו לעבור בה. התעלה החדשה מאפשרת לראשונה מעבר דו-סטרי של ספינות ומקצרת משמעותית את זמן החצייה. לפי הערכות, תוך כמה שנים היא תכניס לקופת מצרים 13 מיליארד דולר בשנה, יותר מפי שניים מהכנסות התעלה הישנה כיום.

יום הסטודנטים הבינלאומי

סטודנטים בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר(צילום: ראובן קסטרו)

אתם צריכים לדעת שהיום יציינו ברחבי העולם את יום הסטודנטים הבינלאומי. למעשה, מדובר ביום לזכר השתלטות השלטון הנאצי על אוניברסיטת קארל בפראג בשנת 1939. תחילת ההשתלטות היא בהפגנות סטודנטים נגד כיבוש צ'כוסלובקיה. ההפגנות דוכאו על ידי המשטר ובמהלכן נורה סטודנט, יאן אופלטל, שמת מפצעיו כמה ימים לאחר מכן. מסע הלווייתו הפך לתהלוכה בהשתתפות אלפי סטודנטים שביטאו מחאה עמוקה נגד השלטון הנאצי, שכמובן לא קיבל בעין יפה את ההתנגדות. תשעה מנהיגי סטודנטים הוצאו להורג ואלפים אחרים נשלחו למחנות ריכוז. בשנת 1941 החליטה מועצת הסטודנטים הבינלאומית לציין את יום הסטודנטים לזכר המאורע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully