וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרשת הנבחרת הצעירה: "אין משמעות לשאלה אם זה קרה ערב המשחק או אחריו"

21.11.2000 / 18:06

הפרופסור עמוס שפירא, ממחברי הקוד האתי של ההתאחדות, אומר בראיון לוואלה! ספורט: "העיקרון חל גם אם זה לא קרה בערב המשחק. זה כתוב בקוד האתי בצורה ברורה לחלוטין. כל עוד שחקן נמנה על סגל הנבחרת, העקרונות מחייבים אותו"

מאת רואי וולמן


השאלה אם שחקני הנבחרת הצעירה קיימו יחסי מין עם הנערה בת ה-18 לפני או אחרי המשחק מול בוסניה, כלל אינה רלוונטית לשאלה אם עברו על הקוד האתי של ההתאחדות לכדורגל (לפי החלטת ההתאחדות, כל עבירה על קוד זה היא עבירת משמעת לכל דבר). כך אומר פרופסור עמוס שפירא, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א וראש הקתדרה למשפט ואתיקה, שנמנה עם חברי הוועדה לקביעת הקוד האתי.

פרופסור שפירא: "אין כאן משמעות לשאלה אם זה קרה ערב המשחק או לא ערב המשחק. זה לא רלוונטי לעניין תחולת העקרונות. אם השחקן, בתקופה שבא העקרונות חלים עליו, נטל סמים או התנהג בצורה פרועה או נתפס למעשה הוללות - אז העקרונות חלים. ואם זה אכן קרה, זה אומר שהוא עבר על ההוראה הרלוונטית של הקוד האתי. העיקרון חל גם אם זה לא קרה ערב המשחק. זה כתוב בקוד האתי בצורה ברורה לחלוטין. הנתון לגבי מועד האירוע יכול לשמש רק לגבי קביעת חומרת המקרה."

פרופסור שפירא מתייחס בדבריו, בין היתר, לסעיף 6 בפרק ד' ("הוראות הקוד האתי") בדו"ח הוועדה שקבעה את הקוד: "שחקן הנבחרת ינהג ברשות הרבים בדרך ההולמת את מעמדו כדמות ציבורית. התנהגות הולמת זו מחייבת את שחקן הנבחרת גם לא במועדי כינוסה של הנבחרת. כמו כן, חייב השחקן בהתנהגות הולמת במסגרת המקצועית ובמישור ההתנהגות החברתית והבין-אישית. מעשים כגון: נטילת סמים, אלימות, התנהגות פרועה, שכרות והוללות – אינם הולמים את מעמדו של שחקו הנבחרת. עקרונות אלה מחייבים את השחקן על המגרש ומחוצה לו, במועדי כינוסה של הנבחרת ומעבר לכך, כל עוד הוא נמנה עם סגל הנבחרת בארץ ובחו"ל "

"הכוונה של מחברי הדו"ח", אומר הפרופסור שפירא, "היתה להרחיב את תחולת העקרונות האתיים, במידה והם רלוונטים למקרה, אל מעבר לאותם מספר ימים במחנה אימון לפני המשחק. הרעיון הוא שכל עוד השחקן נמנה עם סגל הנבחרת אזי העקרונות הללו מחייבים אותו, גם מעבר לימים הספציפיים של מועדי הכינוס, ימי המשחק, או ערב לפני המשחק, וגם בחיים הפרטיים שלו, במידה שיש עקרון שחל על החיים הפרטיים שלו".

- האם המקרה הנדון, אקט מיני קבוצתי, יכול להיכנס תחת אחת הכותרות של התנהגות שאינה הולמת המופיעות בקוד האתי?

פרופסור שפירא: "הסעיף אומר "מעשים כגון", כלומר זוהי רק הדגמה, ומשמע שישנם עוד מקרים שלא הוזכרו, שיכולים לעלות בקנה אחד עם הפרה של התנהגות הולמת. גם אם זה לא נופל במסגרת של "הוללות" זה עדיין יכול ליפול בהגדרה הכללית של "התנהגות לא הולמת במסגרת ההתנהגות המקצועית, החברתית או הבין-אישית"."

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully