רבבות בעצרת הזיכרון לרצח רבין; הרצוג: "תם פרק ממשלת האחדות"

יו"ר האופוזיציה תקף את נתניהו בעצרת הזיכרון לציון 21 שנה לרצח רבין: "השבוע נחצו כל הקווים האדומים, ואני אומר לרה"מ - עד כאן". לבני תקפה את אמירתו של ח"כ ביטן מהליכוד, שלפיה "רצח רבין לא היה פוליטי": "באנו לכאן כדי למנוע את פשע השנאה הבא", אמרה

06/11/2016
צילום: ניב אהרונסון, עריכה: אוהד פיטר

רבבות התכנסו בכיכר רבין אמש (שבת) לעצרת הזיכרון לציון 21 שנה לרצח יצחק רבין, אותו מארגנת מפלגת המחנה הציוני, שיזמה אותו לאחר ההודעה על ביטולה של עצרת הזיכרון הממלכתית.

"בימים האחרונים נחצו כל הקווים האדומים", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שתקף את ראש הממשלה נתניהו. "כשראיתי את שתיקת ראש הממשלה מול ההתקפות הפרועות על קצינים וחיילים, כשאני רואה את מסע האטימות מול סבלם של תושבי הצפון ואת מצוקתם של אלפי מורים שאינם מקבלים שכר, את ההתעלמות מזוגות צעירים שנאנקים תחת המשכנתא ורופאים שעובדים שעות וחוטפים קללות על עבודתם – אני אומר עד כאן".

"כשאני רואה את ראש הממשלה מכריז מלחמה על הדמוקרטיה, אני אומר לו – נתניהו, עד כאן. תם פרק ממשלת האחדות", הדגיש יו"ר האופוזיציה, שטרק את הדלת על המגעים הקואליציוניים.

עוד בוואלה! NEWS:
דליה רבין באזכרה לאביה בהר הרצל: "ההסתה שלפני הרצח לא תמה"
לאחר ביטול העצרת הממלכתית: שורת אירועים לזכר רבין ברחבי הארץ
יו"ר הקואליציה דוד ביטן: "רצח רבין לא היה פוליטי"

העתיד כבר כאן

בדיקה חכמה חושפת סיכון לשבץ מוחי - כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם שחל
הרצוג בעצרת בתל אביב, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
נזכרים ברצח ראש הממשלה בכיכר רבין, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

"באנו לכאן כדי למנוע את הרצח הפוליטי הבא", אמרה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), "רצח רבין היה פוליטי. באנו כדי למנוע את פשע השנאה הבא, כי ליותר מדי אנשים קראו בוגדים השנה, כמו אז. באנו לכאן כדי להודיע בקול ברור שישראל לא תהיה מדינה שבה מסמנים עיתונאים, שופטים וקציני צה"ל בגלל דעותיהם הפוליטיות. באנו לכאן כי לא ניתן להפוך את צה"ל למגרש משחקים פוליטי".

"זה הזמן לעבור ממגננה להתקפה ולצעוק 'די'", מחתה לבני. "די לטירוף, די לאלימות, להסתה ולרדיפה. לא נהיה שותפים למי שמוביל את הגל העכור הזה. לא נהיה עלה תאנה ולא נגיד שהכול בסדר כשהכול לא בסדר. אנחנו באופוזיציה כי שם אנחנו צריכים להיות".

"ראש הממשלה, אתה יכול לקרוא לנו איך שאתה רוצה", תקפה את נתניהו, "שנביא את דאעש, את הערבים לאוטובוסים וששכחנו להיות יהודים – אבל אף אחד לא ילמד אותנו מה זה להיות ציונים. השיתוק והקיפאון יביאו להקמת מדינה דו לאומית עם רוב ערבי, וזה הדבר הכי לא ציוני שיש", הוסיפה.

כרזה הקוראת לרמטכ"ל לשעבר אשכנזי לרוץ לפוליטיקה, הערב בעצרת(צילום: ראובן קסטרו)
לבני בעצרת בתל אביב, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

גם יו"ר מרצ זהבה גלאון התייחסה להתבטאות של ביטן ופנתה אליו: "תן לי לומר לך דוד ביטן, רבין היה מנהיג פוליטי שנרצח מסיבות פוליטיות, על ידי אדם פוליטי, כי הוא האמין בסיום הכיבוש וחלוקת הארץ. רבין נרצח בגלל מכונת הסתה, שתיארה את ממשלתו כלא לגיטימית, כי היא נסמכה על קולות של אזרחים ערבים, ושציירה מסירת שטחים כבגידה. והוא נרצח כי היה מי שצפו בזה קורה, והעדיפו שלא לעשות דבר".

"ביטן מעדיף את רצח רבין כרצח א-פוליטי, כי ככה אין בסיפור את הבוס שלו, את ראש הממשלה, שעמד אז על המרפסת", אמרה גלאון. "ההסתה ממשיכה גם היום, הישר ממסדרונות הממשלה: נגד שלטון החוק, נגד שופטי העליון, נגד ארגוני החברה האזרחית, נגד אזרחים ערבים ונגד אנשי שמאל".

טקס בכירי מערכת הביטחון לזכר רצח רבין(צילום: ראובן קסטרו)

"השנאה העיוורת הזו הובילה לשריפה של ילד, להצתה של משפחה, להצתת מנזר", הוסיפה גלאון, "והיא לא תיעצר שם. רבין ידע שאנחנו לא יכולים לקיים חברה על שנאה ופחד, שאנחנו צריכים להציע יותר. יש הרבה עבודה לפנינו, והרבה אנשים לשכנע בדרך שלנו, כדי שהחזון שלנו יתנחל בלבבות וינצח בקלפיות. אני מבטיחה להילחם אתכם ביחד על הדרך הזו".

אלוף במיל' נעם תיבון נשא גם הוא דברים ונזכר ברבין ש"היה איש של מעשים, שידע לקבל החלטות קשות ותמיד לקח על עצמו אחריות". "המנהיגות שלו התבססה על אחדות ושותפות, ולא על פחד והסתה. רבין הבין את החשיבות הרבה של צה"ל. לצערי, היום בישראל מנסים פוליטיקאים לגרור את צה"ל לתוך הפוליטיקה, זאת לא מנהיגות – זאת הפקרות. זאת לא ציונות, אלא ציניות", אמר.

"גם אחרי 21 שנה זה לא נתפס". יובל רבין, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

לפני העצרת התקיים באנדרטה שבכיכר טקס של תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", בהשתתפות עשרות חברי התנועה. "גם אחרי 21 שנה אי אפשר לעמוד כאן בשוויון נפש", אמר בנו של ראש הממשלה המנוח, יובל רבין, במהלך הטקס. "כאן שלף יהודי אקדח – וירה באבינו, לאחר מסע הסתה ארוך שאי אפשר לטשטש. זה לא נתפס שרוצח מתועב ירה שלוש יריות, ויצא מפה עם חיוך על העיניים. האקדח היה פרומו לסרט הבלהות בו אנו חיים. מי יודע אם לא יושב מישהו לא רחוק מכאן, ומסדר לעצמו מחדש את המחסנית של האקדח".

בפתח האירוע הגיב ראש המוסד לשעבר צבי זמיר לאמירותיו של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לפיהן רצח רבין לא היה פוליטי. "אני עייף מזה", אמר זמיר שהתפלא על האמירות והתרעם על היעדר המימון לקיום עצרת מרכזית. "זה חרפה שלא מצאו מימון. רבין היה ראש ממשלה ורמטכ"ל, ויש לו חלק בהקמת מערכות ביטחון, הממשלה לא הרגישה צורך לאפשר את מימון העצרת? אין ערך בכך שאנשים יתכנסו וישמעו מעל במה על מעשיו של רבין?".

כיכר רבין, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

"ההתבטאות של ביטן עצובה", אמר ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) שהגיע לאירוע גם הוא. "אין ספק שרבין נרצח בשל עמדותיו, ובשל פועלו המנהיגותי. יש מי שמטיל ספק בחובת הזיכרון הקבועה שיש לנו על רצח רבין, ועל המשמעויות שבמדינת ישראל נרצח ראש ממשלה בגלל עמדה פוליטית. רצח רבין צריך להיות נר תמיד קבוע – על רבין, ולא פחות על זה שנרצח ראש ממשלה", הוסיף.

כיכר רבין, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

ביום ראשון הודיע תא"ל במיל' אסף אגמון על ביטולה של עצרת הזיכרון הממלכתית בתל אביב, בשל היעדר תקציב. לאחר ניסיונות לגיוס כספים, העריכו המארגנים כי לצורך קיום העצרת השנתית יש צורך בכרבע מיליון שקלים, שלא הצליחו להשיג. ההחלטה על ביטול העצרת הביאה לתגובות שונות בציבור ובקרב פוליטיקאים, ויוזמות עצמאיות רבות קמו לעריכת אירועים אלטרנטיביים לציון רצח ראש הממשלה.

(עדכון ראשון: 18:11)

כיכר רבין, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
כיכר רבין, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully