ברקע דוח המבקר על "צוק איתן": כוכבי עדיין המועמד העיקרי לרמטכ"ל

אף שהדוח שצפוי לבקר גם את תפקודו של האלוף שהיה אז ראש אמ"ן עדיין לא פורסם – ליברמן ואיזנקוט כבר מיצבו את מעמדו של מפקד פיקוד הצפון בדרך לרמטכ"לות. גורמים טוענים: הטעויות שנעשו לא יפגעו בקצינים בכירים

04/11/2016
עריכה: ניר חן

חרף רעשי הרקע שמתגברים לקראת דוח מבקר המדינה על מבצע "צוק איתן", מינויו של אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי לתפקיד סגן הרמטכ"ל עדיין הופך אותו למועמד המוביל לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צה"ל. אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן, שהתמודד על תפקיד הסגן השני לרמטכ"ל גדי איזנקוט יפרוש מצה"ל, כמו גם מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל, שיפנה את מקומו ב-2017 לאלוף עמיקם נורקין שמכהן כראש אגף התכנון. ראש אגף המבצעים במטה הכללי, אלוף ניצן אלון, ימשיך בתפקידו.

לפי הודעת דובר צה"ל, סבב השיבוצים הנוכחי במטה הכללי הביא לסיומה את מנת השיבוצים לשנת 2017. בניגוד לשנים עברו, הצליח איזנקוט להתמיד בהחלטתו על קביעת סבב שיבוצים פעם בשנה, מה שמונע מתחים מיותרים בצמרת צה"ל ומשדר יציבות לכלל בעלי התפקידים.

עוד בוואלה!

מי ידע שאפשר לקבל כל כך הרבה ממייק אפ אחד?

בשיתוף בובי בראון
אלוף כוכבי ושר הביטחון ליברמן, אמש(צילום: ראובן קסטרו)

עדיין לא ברור מה בדיוק ייכתב בדוח על המבצע שנערך בקיץ 2014, אז היה אלוף כוכבי ראש אגף המודיעין, ומה תהיה מידת הביקורת על הדרג המדיני והדרג הצבאי הבכיר. ואולם, החלטתם של שר הביטחון אביגדור ליברמן ושל איזנקוט מקבעת אותו כמועמד הבולט לתפקיד הרמטכ"ל ומעבירה מסר ברור לכך שלא ניתן יהיה לכופף את הקריירה של הקצין הבכיר, למרות הביקורת על תפקוד אגף המודיעין לפני המבצע ובמהלכו. גורמים בכירים אמרו אתמול כי אמנם נעשו טעויות במערכת הצבאית, אך לא כאלה שיביאו לפגיעה של ממש בקצינים הבכירים.

קצין צה"ל במנהרת חמאס בעת מבצע "צוק איתן"(צילום: AP)

עדיין מרחפות לא מעט שאלות סביב אותו קיץ שבו החל המבצע; האם המודיעין ידע על המנהרות ההתקפיות? האם המידע הוטמע בקבינט כפי שהיה מצופה? אך במערכת הביטחון ובמערכת המדינית הודפים את הביקורת וטוענים גם היום כי הריצה של חיילי צה"ל לתוך 31 המנהרות ההתקפיות הייתה מבוססת מודיעין מוקדם, והמידע לא נולד ועובד בעת המבצע. המודיעין בנושא, טוענים אותם גורמים, הועבר לדרג המדיני לפני המבצע כמה פעמים כולל דיונים תכופים לאיתור פתרונות למנהרות.

במערכת הביטחונית הבהירו אתמול כי צה"ל לא המתין לדוח מבקר המדינה בנושא המבצע כדי להתייחס לליקויים, ולשם כך ערך תחקורים פנימיים בשנה שאחריו כדי להפיק לקחים לעתיד – ואכן השנתיים שחלפו מאז הן מהשקטות שידע אזור הנגב המערבי בעשור האחרון. לכול ברור כי לעולם לא יהיה 100% מודיעין, וכי בסופו של דבר ההחלטות מתקבלות בדרג המדיני.

(עדכון ראשון: 22:30)

נורקין וכוכבי, אמש(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully