וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעה: זרעם של החיילים יוקפא למקרה שייפגעו

מוטי גל

28.10.2002 / 22:54

סקר שערכה יוזמת ההצעה, עמותת משפחה חדשה: 60% מהציבור תומך בפרויקט; הרקע: פניות מצד חיילים שנפגעו ומשפחות שכולות; מומחה רפואי: אין קושי לשמר את כמות הזרע הנדרשת

מסמך עמדה שהוגש השבוע לחברי הכנסת על ידי עמותת "משפחה חדשה" ממליץ להקים בנק זרע לחיילים הסדירים, לאנשי קבע ולאנשי המילואים. זאת במטרה שהחיילים או בני משפחותיהם יוכלו לעשות בזרע שימוש במקרים של פגיעה במערכת המין או מוות.

מסקר מכון גיאוקרטוגרפיה שיזמה העמותה, עולה כי 60 אחוז מהנשאלים תומכים בהקמת בנק זרע לחיילים קרביים. 80 אחוז תומכים בשימוש במדע וטכנולוגיה לתועלת הפוריות ו-60 אחוז תומכים בהקפאת זרע של חיילים הנמצאים במצבי סכנה. בקרב האוכלוסיה החרדית היתה תמיכה של יותר מ-21 אחוז בהקמת בנק זרע לחיילים. בעלי ההכנסה הגבוהה הביעו תמיכה של 94 אחוז בנושא. בקרב האקדמאים קיימת תמיכה של 84 אחוז בהקמת המאגר.

"ההצעה שלנו מלווה בדו"ח משפטי שעוסק בכל ההליכים האתיים והמשפטיים", אמרה לוואלה! חדשות ראש עמותת "משפחה חדשה", עו"ד אירית רוזנבלום. לדבריה, "לפי ההצעה יש להכין הצעת חוק בנושא". רוזנבלום סיפרה כי הנושא עלה בעקבות פניות של הורים שכולים וחיילים שנפצעו במהלך שירותם הצבאי. היא הוסיפה כי לפי ההצעה תתבצע הקפאת הזרע במימון הצבא.

רוזנבלום הסבירה כי האפשרות לבקש את הקפאת הזרע תתבצע באופן דומה לתהליך בו מבקשים אזרחים שאיבריהם ייתרמו במקרה של מוות.

ש"ס: הרב עובדיה יפסוק בנושא

ממפלגת ש"ס נמסר בתגובה כי המפלגה תשקול להעביר את ההצעה לפסיקתו של מנהיגה הרוחני, הרב עובדיה יוסף. יו"ר ועדת המדע בכנסת, ח"כ ענת מאור, הודיעה כי היא תומכת בהצעה. קצין מילואים ראשי, תא"ל הראל היימן, מסר כי הוא בוחן את העניין, וכי הוא מציע לבחון את הקפאת הזרע בקרב בעלי משפחות בשירות מילואים בשלב הראשון.

עוזר שר הבטחון, חיים ישראלי, מסר כי כרגע לא נראה שישנה דרישה לאגירת תאי זרע ולכן צה"ל אינו עוסק בעניין. רוזנבלום תקפה את עמדת משרד הביטחון ואמרה: "במלחמת לבנון, עשרות חיילים ביקשו להקפיא את זרעם, אבל כעת הצבא טוען שהבעיה אינה עומדת על סדר היום".

עוד נמסר מהעמותה כי מנהל בנק הזרע בבי"ח איכילוב, פרופ' חיים יעבץ, העריך שברמה הלוגיסטית אין כל קושי לשמר את כמות הזרעונים הנדרשת מחיילי הסדיר, הקבע והמילואים. מנת זרע מתאחסנת במיכל בגודל דוד שמש בו ניתן לאחסן עשרות אלפי מנות זרע. עלות השימור עומדת על כ-75 דולר לשנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully