וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרידן : "נמרודי תיכנן לשלם שוחד לשר לשעבר סוויסה תמורת חנינה"

21.11.2000 / 12:44

זאת במסגרת פרשת האזנות הסתר; בדיון המשפטי היום טען עד המדינה כי שמע על התוכנית מעד המדינה יגאל תם; הכסף היה משולם לעמותה של ש"ס או לשר התשתיות לשעבר סוויסה, שהיה ממונה על הליך החנינה; לדברי פרידן הוא טירפד את התוכנית; התובעת: החקירה בנושא עדיין נמשכת

מאת אסף לוי

עד המדינה במשפטו של עופר נמרודי, רפי פרידן, חשף היום בעדותו בבית המשפט כי במסגרת שיחות שקיים לפני שהפך עד מדינה, עם יגאל תם, עד מדינה נוסף בפרשה, נודע לו על כך שנמרודי רקם תוכנית שתביא לו בסופו של דבר חנינה.

פרידן סיפר בעדותו כי אחיו של תם, אבנר תומר, המקורב לימימה גבאי, לשעבר ראש מחלקת החנינות בפרקרליטות המדינה, אמור היה ליצור איתה קשר בכדי שתכתוב חוות דעת מקצועית לפיה יש להעניק חנינה לנמרודי בגין עבירות האזנות הסתר בהן הורשע. חוות הדעת המקצועית של גבאי אמורה היתה לעבור לשר התשתיות לשעבר, אלי סוויסה (ש"ס), בכדי שיחתום על בקשת החנינה. זאת בתמורה לכ-200 או מ-250 אלף דולר שישולמו לסוויסה או לעמותה של ש"ס.

לדברי פרידן סירב שר המשפטים דאז צחי הנגבי לטפל בבקשת החנינה של נמרודי, מאחר ואמו, גאולה כהן, קשורה למעריב.

התחנה האחרונה באישור החנינה היתה אצל הנשיא לשעבר, עזר ויצמן. אביו של עופר נמרודי, איש העסקים יעקב נמרודי, הופקד על ביצועה באמצעות קשריו עם ויצמן.

בעדותו נשאל פרידן האם למיטב ידיעתו תוכנית זו התבצעה או אם שולמו הכספים לשר סויסה. פרידן השיב שהוא טירפד את התוכנית על ידי כך שהדליף את הסיפור לעיתונות. יצויין כי חוות הדעת של ימימה גבאי הממליצה על חנינה לנמרודי אכן נכתבה ולאחר מכן ושרה על ידי השר סוויסה, אולם נדחתה על ידי עזר ויצמן.

פרידן ציין כי "יגאל תם לא עשה את זה לשם שמים ומטרתו היתה להוציא כספים מעופר". לאורך כל החקירה הנגדית התנצחו עד המדינה פרידן ועו"ד דן אבי- יצחק המייצג את נמרודי. רוב העימותים היו בסיס אישי עד שלבסוף אמר לו פרידן את הדברים הבאים: "שמך (דן אבי יצחק) עובר כחוט השני לאורך כל הפרשיה ולא רק בעבירות אלו אלא גם באחרות".

עם חידוש הדיון, לאחר ההפסקה, הודיעה התובעת פנינה גיא כי עדיין מתקיימת חקירה בנושא החנינה עליה סיפר פרידן בעדותו והתיק בנושא אינו סגור.

עדותו של פרידן נמשכת זה השבוע השלישי וכפי הנראה תימשך עוד מספר ימים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully