וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק: החזרת השגריר המצרי אינה תורמת לתהליך השלום

21.11.2000 / 13:06

ראש הממשלה עדיין לא שוחח עם נשיא מצרים; לא ידוע האם השגריר בסיוני מוחזר להתייעצות או באופן קבוע; ח"כ סאלח טאריף ייצא למצרים בקרוב וייפגש עם שר החוץ המצרי, מוסא, בניסיון לשכנע אותו לשנות את ההחלטה; המלך עבדאללה: התוקפנות הישראלית פוגעת בתקוות השלום

ראש הממשלה, אהוד ברק, הגיב לראשונה על החלטת מצרים להחזיר את השגריר, מוחמד בסיוני, מישראל. במסיבת עיתונאים שקיים ברק הוא הודה כי עדיין לא שוחח עם נשיא מצרים בנושא. "אני לא שמח על החזרה ומביע את תקוותי שזה יהיה לזמן קצר", אמר ברק.

ראש הממשלה הוסיף כי "התפקיד החיובי של מצרים במשא ומתן מקבל עתה מימד מינורי לאחר ההחלטה על החזרת הנשיא. צעד זה של מצרים אינו תורם להמשכו של תהליך השלום החיובי".

הים בשעה 11 בבוקר התקשר שר החוץ המצרי, עמרו מוסא, לשגריר הוותיק בסיוני והודיע לו שהוא צריך לחזור למצרים. לטענת המצרים הסיבה למהלך הזה היא התוקפנות הישראלית כפי שהתבטאה במתקפה הצבאית אתמול על עזה. מוסא הזכיר את החלטת מדינות ערב בוועידת קטאר לעיין בניתוק היחסים עם ישראל.

ממשלת ישראל קבלה את החלטת מצרים, להחזיר את השגריר בישראל הביתה, בתדהמה. למרות שההחלטה פורסמה הבוקר, בממשלה נעשים מאמצים לשנותה.

שר החוץ, שלמה בן עמי, אמר היום בתגובה כי "זה עניין די חמור" וכי הוא מקווה שניתן יהיה להחזיר את העניין לקדמותו, "אנחנו יצרנו ונמשיך ליצור קשר עם מצרים". בן עמי הבהיר כי ישראל לא תחזיר את שגרירה מקהיר. הוא חזר על חשיבותה של מצרים בתיווך בין ישראל לפלסטינים. "אני חושב שמהלך החזרת השגריר יקשה על מצרים בתפקיד המאוד חשוב שיועד לה באזור", אמר בן עמי.

יו"ר ועדת הכנסת, סאלח טאריף, ייצא למצריים בקרוב וייפגש עם שר החוץ המצרי, מוסא, בניסיון לשכנע אותו לשנות את ההחלטה.

לירדן אין כעת שגריר בישראל, מרוקו ותוניסיה ניתקו את יחסיהם עם ישראל כך שבשלב זה, לאחר החזרתו של בסיוני, אין אף שגריר ערבי בישראל.

עבדאללה מלך ירדן קרא היום לסיום מיידי של מה שכינה התוקפנות הישראלית כנגד הפלסטינים. עבדאללה אמר כי פעולות ישראל מסכנות את תקוות השלום במזרח התיכון. סוכנות הידיעות הירדנית דיווחה שהמלך אמר את הדברים בפגישתו עם שר ההגנה האמריקני, ויליאם כהן, המבקר באזור. כהן יבקר מחר בישראל.

כתבנו שי שריג מוסיף: תחנת הטלוויזיה של אבו דאבי, המשדרת במדינות המפרץ היתה הראשונה שפרצה במבזק בו הודיעה על החזרת השגרירי המצרי בישראל.

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ביטל את פגישתו המתוכננת עם נשיא מצרים, חוסני מובארק. ערפאת יישאר ככל הנראה בעזה ויעמוד על נזקי הפצצת צה"ל אתמול בעיר.

הנשיא: "לא אנחנו פתחנו באש"

אלפי פלסטינים יצאו לרחובות עזה בהפגנות תמיכה ספונטניות עם הישמע ההודעה על החזרת השגריר. הפלסטינים הביעו את אהבתם לנשיא מצריים ושרו לו "מובארק מובארק יה חביב, אודרוב אודרוב תל אביב".

נשיא המדינה, משה קצב, הגיב על ההחלטה בעת ביקור בבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם ביקר את פצועי הפיגוע בכפר דרום. הוא הביע צער על החזרת השגריר ואמר "נקווה ששגריר מצרים יודע היטב שאנחנו לא ירינו על אוטובוס ילדים, שלא עשינו לינץ' לפלסטינים ושלא פתחנו באש כפי שהם עשו במשך שישה שבועות", אומר קצב.

יו"ר מרצ, יוסי שריד, הזהיר מפני פעולות ישראליות שעלולות להביא להתמוטטותה של הרשות הפלסטינית ולהתלקחות כלל אזורית. לטענתו, המדינות הערביות שיש להן הסכם שלום עם ישראל רואות בהתמוטטות הרשות, "קו אדום שיביא לנקיטת אמצעים חריפים, והחזרת השגריר המצרי היא רק קצה הקרחון של צעדים כאלה".

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ רובי ריבלין, אמר בתגובה כי מצרים משרתת בצעד זה אינטרס פלסטיני, "ערפאת רוצה לגרור את העולם הערבי כלול לעימות". ח"כ נעמי בלומנטל דרשה לפנות למימשל האמריקאי כדי שיפסיק את הסיוע למצרים בעקבות החזרת השגריר.

יו"ר סיעת רע"מ, ח"כ טאלב א-סנע, ברך על החלטת מצרים להחזיר את השגריר לדבריו, "ממשלת ישראל חצתה את כל הקווים האדומים ומדיניותה התוקפנית כלפי העם הפלסטיני, לא תעבור בשתיקה בקרב מדינות ערב".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully