"המצב קשה, כל הקודקודים פצועים": הקלטות נדירות מהמערכה בסיני

43 שנים אחרי מלחמת יום הכיפורים, שמע מפקד גדוד 52 של השריון קולות מלב שטח האויב - כשחייליו נאלצו להיות הראשונים שיוצאים למתקפת נגד. "אני מתרגש, אבל זה מרגיז אותי. את המלחמה הזאת אפשר והיה צריך לגמור אחרת"

צילום: שי מכלוף, ארכיון משרד הביטחון. סטילס: אבי גור. עריכת וידאו: ניר חן.

מלחמת יום הכיפורים תפסה את מפקד גדוד 52 בשריון, עמנואל סקל, כשהיה בדרכו למפקדת חטיבה 14 בלב סיני. בעודו נוסע, הבחין כי מעליו חולפים ארבעה מטוסי פנטום - והבין שמשהו לא כשורה מאחר שמדובר היה ביום הכיפורים. בשלב זה, נטש את הג'יפ שלו והצטרף למלחמה. היום (שלישי) נחשפות ההקלטות של הגדוד תחת פיקודו, שהיה הראשון לצאת להתקפת נגד, לאור הירח של מוצאי יום כיפור.

"אני מתרגש לשמוע את הקולות מהמלחמה, לשמוע את האנשים שאני מכבד ומכיר, חלקם כבר לא איתנו", אמר בריאיון לאולפן וואלה! NEWS. "זה מרגיז אותי, כי את המלחמה הזאת אפשר והיה צריך לגמור אחרת. אחרי שפרשתי לגמלאות, עשיתי עבודת דוקטורט וכתבתי את הספר 'הסדיר יבלום?'", סיפר, בהתייחס לכך שהכוח של "החיילים הפשוטים" היה זה שעמד בחזית. "אני רוצה לספר שהקונספציה הייתה שגם אם תהיה מלחמה בהפתעה או בשתי הגזרות במקביל, הכוח סדיר יבלום".

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

לכתבה המלאה
"היה אפשר לגמור את המלחמה אחרת". חילי חטיבה 14 בחצי האי סיני, אוקטובר 1973 (צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות עמנואל סקל)

סגן אלוף ניסים חזן, מפקד גדוד 52 כיום, התראיין לצדו של סקל וסיפר על מוכנות הגדודים לקראת מתקפה. "אולי זו קלישאה, אבל כאז כן היום. אני שומע את עמנואל מדבר על הגדוד והמוכנות, וכך גם היום הלוחמים מאומנים. יש המון זמן לאימונים, וגם שאנחנו עסוקים בגזרות הבט"ש (ביטחון שוטף)", אמר. "אנחנו שומרים על המקצועיות התמידית שלנו ושואבים מהדורות האלה והקודמים את הגבורה, העוצמה, וההבנה שאחראיות מוטלת על כתפינו. כשאתה שומע את הקולות הקשר האלה בקרב, אתה אומר 'אם וכשיגיע, אנחנו נהיה שם מוכנים".

7 באוקטובר 1973, שעות הערב

מ"פ גדוד 195 מוטי פז: הנרי, כאן כנען, עבור.

סקל: כאן הנרי, רות עבור. כנען, אני יורה למטרות חריגות ואני לא יכול להתקדם כי השטח... אני גם לא רוצה להשתמש בתחמושת מיותרת. כאן הנרי, גם אני חושב, אין ירי ללא פגיעה וודאית.

סקל: כאן הנרי, מי שפגע כל הכבוד, זה היה מטרה טנק בוער, רות סוף.

סקל: כאן הנרי, מי שמזהה מטרות - שיירה. סוף.

קרבות השריון בחזית סיני, אוקטובר 1973 (צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות עמנואל סקל)

שיחה עם מ"מ הטנקים של מוצב המזח

כאן ב'2, של אייל. המצב קשה. כל הקודקודים פצועים. עבור.

כאן ארבל, אני מזהה עשרה כבדים שלהם. יוצאים מכיוון חבלה לצומת לקסיכון- שניים כבר תוקפים אותנו. שניים כבדים שלהם, יורים עלינו כל הזמן ועוד 15 מרחוק יורים עלינו כל הזמן.

שים לב, אויב אצלי במעוז, מבקש סיוע עבור האויב. אצלנו במעוז. זקוקים לעזרה. מסוגל לשלוח רגלים? עבור.

מ"מ הטנקים: הם בדרך לבינתיים, תנסו להתגבר עליהם, תקפו בתוך המעוז.

קצין אג"ם: כאן 22 רות עבור. האם ידוע לך מצבינו העגום... ישנם שחורים בין התעלות שלנו, ישנם הרבה פצועים ומספר ההרוגים עלה. זקוקים לעזרה מידית, מידית, עבור.

סקל: כאן הנרי, אני נמצא צפונה לגזרה.

כאן מוסקט, בדרך אליך. ברגע שתראה תעצור אותי.
אני נמצא בערנן עם 4 כלים, שעד אשר יצאתי, קיבלתי פגיעה ישירה. כעת גם אני פצוע, גם כן... ואין אף קודקוד בריא, עבור.

סקל: תחזיק מעמד, נטפל בך, הכול יהיה בסדר.

מבט אל שדה הקרב מגובה פני הטנק (צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות עמנואל סקל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully