וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרו: לאחר התפטרות הנשיא פוג'ימורי טרם ברור מי יתפוס את מקומו

21.11.2000 / 10:15

סגנו השני של הנשיא המתפטר סירב להחליפו; לפי החוקה, במצב זה משרת הנשיא עוברת זמנית לראש הקונגרס; אתמול הודיע הנשיא על התפטרותו הרשמית בעת ביקור ביפן; לא ידוע מתי יחזור, אם בכלל; ארה"ב התערבה במשבר ושלחה נציגים לשוחח עם בכירים בממשלה ובאופוזיציה

תנועות האופוזיציה בפרו התקדמו הלילה עוד צעד לקראת הנשיאות. לאחר שהנשיא, אלברטו פוג'ימורי, הודיע אתמול רשמית על התפטרותו הכריז גם סגנו השני, ריקרדו מארקס, כי אינו מתכוון למלא את מקומו.

פוג'ימורי, שמסר את הודעת התפטרותו מיפן שם הוא מבקר, אמר כי אין לא תוכניות מידייות לחזור לפרו. התפטרותו באה על רקע שערוריית שוחד בה היה מעורב אחד מבכירי ממשלתו. הוא טרם ביקש מקלט מדיני, אולם בממשל האמריקאי טוענים שממשלת פרו הודיעה לארה"ב שהנשיא המתפטר יישאר ביפן עד הודעה חדשה.

לפי חוקת פרו, אם הנשיא מתפטר אמור סגנו הראשון לתפוס את מקומו. אולם הסגן הראשון, פרנסיסקו טולדה, התפטר לפני חודשיים לאחר חילוקי דעות עם פוג'ימורי. מפלגת השלטון ביקשה ממארקס להחזיק במשרת הנשיא עד לבחירות שנקבעו לשנה הבאה, אולם הוא סירב וטען כי הדבר דווקא יביא ל"יציבות בדיוק בזמן המתאים". במצב זה משרת הנשיא עוברת באופן זמני לראש הקונגרס, ולנטין פאניאגואה.

בשלב זה החליטה ארה"ב להתערב במשבר. נציגי משרד החוץ האמריקאי הגיעו לבירה לימה ביום ראשון בלילה. הם נפגשים עם נציגים מהממשלה ומהאופוזיציה.

פרשת השחיתות התפוצצה לאחר שהטלוויזיה הפרואנית שידרה כתבה, בה נראה ראש המודיעין הפרואני, ולדימירו מונטסינוס, נותן שוחד בסך 15 אלף דולר לחבר אופוזיציה, במטרה שזה "יחצה את הקווים". ככל הידוע נמלט מונטסינוס לפנמה בעקבות הפרשה. לאחר החשיפה הודיע פוג'ימורי על התפטרותו העתידית, דבר שהוציא את ההמונים לחגוג ברחובות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully