אתיופיה: עשרות מפגינים נרמסו למוות בעימותים עם המשטרה

לפי ארגונים מקומיים, לפחות 50 מבני האורומו נמחצו בעת שניסו להימלט במהלך הפגנת ענק מדרום-מזרח לאדיס אבבה. הממשלה האשימה "גורמים הרסניים" בהמולה, ודווח כי רשת האינטרנט הוחשכה

סוכנויות הידיעות
02/10/2016
צלמים זמניים מורשים

לפחות 50 בני אדם נהרגו היום (ראשון) בעימותים בין כוחות הביטחון האתיופיים למפגינים בני האורומו נגד הממשל, במהלך חג דתי של הקבוצה האתנית בבישופטו, מדרום-מזרח לבירה אדיס אבבה. ארגונים מקומיים מסרו דיווחים שונים בנוגע למניין ההרוגים, וחלקם אף ציינו יותר מ-150 הרוגים שהועברו לבתי החולים באדיס אבבה.

על פי פעילים מקומיים, מרבית ההרוגים איבדו את חייהם לאחר שנרמסו למוות על ידי ההמון שניסה להימלט מירי הגז המדמיע והכדורים החיים לעבר המפגינים. בהודעה רשמית מטעם משרד ההסברה של ממשלת אתיופיה, שהאשימה "גורמים הרסניים" באירוע, נמסר כי "כתוצאה מההמולה, אנשים איבדו את חייהם וכמה נפצעו. האחראים יובאו לצדק". במקביל, דווח כי רשת האינטרנט באזור בישופטו הוחשכה.

עוד בוואלה! NEWS:
דיווח: המדליסט האתיופי שמחה נגד ממשלתו נחת בארה"ב ויבקש מקלט
המחאה האמיצה של המדליסט האתיופי נגד הטבח של הממשלה בארצו
אמנסטי: מאה מפגינים נהרגו בעימותים עם כוחות המשטרה באתיופיה

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: כך תשפרו ביצועים - עם הנחה בלעדית

מוגש מטעם "גברא"
המפגינים בבישופטו, היום לפני שהחלו העימותים עם כוחות הביטחון(צילום: צילום מסך, מתוך טוויטר)

מחאתם של בני האורומו, הקבוצה האתנית הגדולה ביותר באתיופיה, החלה כהתקוממות נגד תכנית ממשלתית להפקיע אדמות חקלאיות לטובת פיתוח באזור הבירה אדיס אבבה. התכנית בוטלה בתחילת השנה, אך התחדשה בחודשים האחרונים בשל מעצרים ממושכים של מפגינים וטענות לאפליה ממשלתית של בני האורומו.

היום צוין "איריצ'ה", שמכונה גם "חג ההודיה" של בני האורומו, שמציין את סיום העונה הגשומה. בני האורומו באתיופיה נוהגים להתאסף בחג זה באזור בישופטו ולחגוג שם. חלק מהנוכחים ניצלו את הכינוס החגיגי לקידום המחאה נגד הממשל באדיס אבבה, ובמהרה החלו כוחות הביטחון במקום לרסס את המפגינים בגז מדמיע.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מחאת בני האורומו זכתה לאחרונה לפרסום נרחב כשהאצן האתיופי פייסה לילסה הניף את ידיו והצליב אותן, כסימן לתמיכתו במחאה, בעת שחצה את קו הסיום באולימפיאדה בריו. לילסה הגיע לאחרונה לארצות הברית וביקש שם מקלט, לאחר שהסביר במסיבת עיתונאים כי אם יחזור למדינתו חייו יהיו בסכנה.

למרות הצהרתה של ממשלת אתיופיה כי הוא יתקבל כ"גיבור" וכי לא יאונה לא כל רע, ביקורת רבה הוטחה כלפיה בשבועות האחרונים בשל אגרסיביות כוחות הביטחון נגד מפגינים בניסיונות למגר את המחאות הקשות של בני האורומו במדינה. לפי נתונים של ארגוני זכויות אדם, העימותים במחוזות אורומיה ואמהרה באתיופיה גבו עד להיום את חייהם של יותר מ-400 בני אדם בידי כוחות הביטחון.

העימותים בבישופטו, היום(צילום: צילום מסך, מתוך טוויטר)
העימותים בבישופטו, היום(צילום: צילום מסך, מתוך טוויטר)
העימותים בבישופטו, היום(צילום: צילום מסך, מתוך טוויטר)
העימותים בבישופטו, היום(צילום: צילום מסך, מתוך טוויטר)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully