וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוריה הודיעה רשמית: אזור הר דב הוא "שטח לבנוני כבוש"

21.11.2000 / 9:27

במסמך אותו העבירה דמשק לאו"ם, נטען כי ישראל טרם השלימה את הנסיגה מלבנון, ולכן החיזבאללה רשאי להמשיך להילחם בה עד להסגת כוחותיה מאזור הר דב; המסמך הועבר לאו"ם בתגובה על טענת ישראל, כי סוריה אשמה בחטיפת חיילי צה"ל

מאת שי שריג

סוריה עושה בשבועות האחרונים מאמצים רבים להצדיק את המשך לחימת החיזבאללה נגד ישראל עד לשחרור אזור הר דב, ואת דרישת לבנון מישראל לסגת מהאזור בטענה כי מדובר ב"שטח לבנוני כבוש".

העיתון הלבנוני "אלמוסתקבל", הנמצא בבעלותו של ראש ממשלת לבנון, רפיק אלחרירי, חושף היום מסמך סורי ראשון מסוגו, בו סוריה מאשרת רשמית כי חוות שבעא, המהוות בימים אלה מוקד המתיחות העיקרי בין ישראל לחיזבאללה, הן שטח לבנוני שנותר בידי ישראל.

במסמך, שהועבר לאחרונה לאו"ם, טוענת סוריה כי ישראל טרם השלימה את נסיגתה מלבנון והיא עדיין מחזיקה בשטחים לבנוניים. לכן, החיזבאללה רשאי להמשיך לפעול נגד ישראל עד לביצוע נסיגה מלאה.

נציגה הקבוע של סוריה באו"ם, השגריר מיחאא'ל ווהבה, שיגר איגרת ליושב ראש מועצת הביטחון של האו"ם, בתגובה על איגרת ששיגרה ישראל לפני כחודש, אשר כללה איום מרומז נגד סוריה, בעקבות חטיפת שלושת חיילי צה"ל בגזרת הר דב. באיגרת הסורית נכתב: "ישראל היא אשר מאיימת על הביטחון באזור מעצם התעלמותה מההחלטות הבינלאומיות ואי-השלמת נסיגתה מדרום לבנון לקו הגבול הבינלאומי, לרבות חוות שבעא".

למסמך נודעת חשיבות רבה, שכן הוא מהווה אישור סורי רשמי ראשון, כי חוות שבעא הן שטח לבנוני. עד כה דרש האו"ם מסוריה להעביר לידיו מסמכים המאשרים כי חוות שבעא הן שטח סורי או לבנוני, אך סוריה התקשתה למצוא אימותים לכך והסתפקה בהצגת עמדתה בעניין זה בהתבטאויות פומביות בלבד.

לאחר חטיפת שלושת חיילי צה"ל, לפני כחודש וחצי, הדגיש נשיא סוריה, בשאר אסד, כי אדמות שבעא הן אדמות לבנוניות הכבושות בידי ישראל וכי זכותו של העם הלבנוני להיאבק נגד ישראל עד לשחרורן.

ראש ממשלת לבנון: אין שום תיווך גרמני בעניין החטופים הישראלים

בתוך כך, הכחיש אתמול ראש ממשלת לבנון, רפיק אלחרירי, כי גרמניה מקיימת מאמצי תיווך כלשהם בין ישראל לחיזבאללה בעניין שחרור החיילים החטופים. חרירי אמר את הדברים בראיון לעיתונות הסעודית, לאחר פגישתו עם המלך פאהד. הוא גם הכחיש את הפרסומים שהופיעו בסוף השבוע בכלי התקשורת האיראניים, על כוונת טהראן להקים צבא מיוחד שיסייע לחיזבאללה בשחרור חוות שבעא מידי ישראל. "לא ידוע לי על כך דבר", ציין חרירי בתשובה לשאלת הכתבים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully