גיבורים

"המחבל יצא עם סכין, דרכתי ויריתי": העולה החדש שסיכל פיגוע

רגע אחרי סיום הטירונות שלו, רב"ט אלכס פילין, בן 19, לוחם בגדוד 932 של הנח"ל, שעלה מאוקראינה לפני כארבע שנים וחצי, נקלע לניסיון דקירה במחסום בשכם. האזינו לקולות הקשר מהתקרית. חלק 3 בסדרת הגיבורים

  • צה"ל
צילום: יותם רונן, עריכה: יאיר דניאל

רב"ט אלכס פילין
עולה חדש מאוקראינה בן 19
משרת כלוחם בגדוד 932 של הנח"ל


רב"ט פילין עלה לארץ רק לפני כארבע שנים וחצי. בסוף חודש יולי, זמן קצר לאחר סיום הטירונות, ניסה מחבל לבצע פיגוע דקירה בו ובחברו למשמרת במחסום בכניסה לשכם שבשומרון. "זה היה יום רגיל, עשינו את העבודה שלנו, בדקנו רכבים. עמדתי בעמדה והחבר שלי היה מולי. לפתע הגיע רכב מכיוון שכם ו-30 מטר מהעמדה שלנו, התחיל לתת גז ונכנס בתוך הבטונדה. בהתחלה לא ידענו מה קורה, חשבנו שזו תאונת דרכים. הסתובבנו לעברו ואז פשוט הפלסטיני קפץ מהאוטו והוציא סכין לכיוון החבר שלי".

כיוון שהמרחק בין המחבל לחברו של אלכס היה קצר, החבר רץ מאחורי העמדה ולפנות לאלכס קו ירי: "נכנסתי לעמדה כדי לדרוך את הנשק ולעשות מה שהייתי צריך. הוא התקרב אליי יותר מדי, שני מטר ממני וניסה לדקור אותי בפעם הראשונה. הבנתי שאם הוא מתקרב אליי ודוקר, אין לי מה לעשות בעמדה. נתתי לו בעיטה כדי להרחיק אותו וניסיתי לדרוך את הנשק. מרוב הלחץ שהוא לא יתקרב יותר מדי, לא הצלחתי לדרוך את הנשק בפעם הראשונה. אז בפעם השנייה בעטתי בו, הוא התרחק, דרכתי נשק ויריתי בו". אך זה לא הספיק, כפי שפילין ממשיך לתאר: "הוא נפל עם הסכין, ניסה לקום, מסתכל עליי, כמעט קם ואני פשוט מבין שצריך לירות עוד פעם, כי הוא יכול להמשיך. יריתי בו שוב ואחר כך הקפצנו את כל הכוחות ותפעלנו את כל מה שקרה".

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

לכתבה המלאה
המחבל התקרב, פילין בעט בו ודרך את הנשק (צילום: ראובן קסטרו)

לדבריו, "קשה להסביר מה עובר בראש. עכשיו הגענו מטירונות וזו פעם ראשונה בקו, עושים עבודה אמיתית, זה אירוע ראשון בפלוגה שאנחנו מתעסקים בו וכשמישהו מנסה לדקור אותך, זה קצת קשה. אתה צריך לחשוב איך לא לתת לו להמשיך לעשות מה שהוא רוצה. אתה רוצה לשלוט על האירוע, לקחת הכול לאט. אם הוא היה דוקר אותנו וממשיך, יש שם אזרחים שאנחנו לא יכולים לתת לו לעשות פיגועים נגדם. זה התפקיד שלנו פה. עדיף שאני אתעסק איתו מאשר מישהו אחר".

כמי שממשיך לשרת באותה הגזרה הוא מציין שלמרות האירוע אין לו חששות. "אני יותר דרוך. אם איזשהו רכב עוצר בלי סיבה, אני מבין שצריך להיות מוכן לעוד אירוע וגם כל מה שקורה פה בגזרה, זה כמו מעגל. אתה כל הזמן צריך להיות מוכן ובטוח שאם זה יקרה שוב, תהיה מוכן". גם פילים לא חושב שהמילה גבורה שייכת לעניין: "אני לא מרגיש גיבור, אני יודע שזו העבודה, זו הסיבה שהתגייסתי. בגלל זה באתי לישראל, להיות חלק מכולם".

(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully