שמעון פרס 2016-1923

שב"כ חושף: מסמכים היסטוריים סודיים ששלח שמעון פרס לשירות

שירות הביטחון הכללי פרסם שלושה מסמכים ששיגר פרס בתפקידיו השונים לשירות. אחד מהם חושף את האישור שהעניק פרס, אז שר התקשורת, לשב"כ להפעיל סמכויות הדרושות לביטחון המדינה

  • שמעון פרס
  • שב"כ
צילום: יותם רונן, עריכת וידאו: ניר חן.

שירות הביטחון הכללי חשף היום (רביעי) אחרי מותו של ראש הממשלה והנשיא לשעבר שמעון פרס מסמכים היסטוריים, חלקם סודיים, שנשלחו על ידו לשירות במהלך תפקידיו השונים. אחד המסמכים אף חושף את האישור שהעניק פרס לשב"כ להפעיל סמכויות הדרושות לביטחון המדינה.

באותו מסמך מספטמבר 1973, אז כיהן פרס כשר התקשורת, הוא אישר לראש השירות להפעיל סמכויות הדרושות לביטחון המדינה, בכפוף לתנאים. לפי התנאי הראשון, ראש השירות לא יפעיל סמכותו אלא אם שוכנע שהדבר דרוש לביטחון המדינה. התנאי השני אומר כי מפכ"ל המשטרה (שנכתב עם שגיאת הקלדה) לא יפעיל את סמכותו אלא אם שוכנע שהדבר דרוש לגילויו של מי שביצע פשע, או למניעתו של פשע. התנאי השלישי מציין כי כל הפעלת סמכות לפי הסמכה זו תירשם בהחלטה חתומה בכתב שתישמר בידי נותן ההחלטה.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
(צילום: צילום מסך, אתר השב"כ)

במסמך אחר משנת 1953, אז כיהן פרס כמנכ"ל משרד הביטחון, הוא הורה לנציב שירות המדינה לקלוט את עובדי שירות הביטחון כעובדי מדינה. פרס ציין במסמך כי יש להביא בחשבון את הצורך לשנות הוראות מסוימות של המנגנון (כנראה הקליטה) בהתאם לתנאי שירותם המיוחדים.

(צילום: צילום מסך, אתר השב"כ)

מסמך נוסף, שנחתם בינואר 1955, עוסק בהוקרת תודה של פרס, מנכ"ל משרד הביטחון, לראש השירות דאז, עמוס מנור, ולעובדי השירות. פרס הודה למנור על הביקור שערך בשב"כ והפליג במילותיו על אנשיו. "ראשית, יכולנו לחוש ההתקדמות המתמדת בכל שטחי העבודה; שנית למרות ההתקדמות הרי לא נפגמו התכונות החיוביות העיקריות של המוסד – אחריות של עובדיו ונאמנותם לתוכן ולמסגרת, הסתפקותם במועט מבחינה חומרית ואי הסתפקות מבחינת ההישגים בעבודה".

(צילום: צילום מסך, אתר השב"כ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully