מול מחבלי דאעש בלב ים סוער: שייטת 13 בתיעוד מיוחד

לראשונה, תרגל הקומנדו הימי של צה"ל בהפתעה גמורה לתרגל פיגוע בלב ים, תרחיש שבו כל דקה גורלית. "המחבלים רוצים להתפוצץ על אסדה, חושך בחוץ ואנחנו מבינים מהר מאוד שזה לא יסתיים במשא ומתן", מספר מפקד הלוחמים בשייטת 13. צפו בתרגיל

  • שייטת 13
צילום: דובר צה"ל, עריכה: יאיר דניאל

באפריל 2010, פגשתי את א' בבסיס שייטת 13 בעתלית, לקראת טקס הענקת צל"ש ליחידה על פעילות חשאית יוצאת דופן. כשנה קודם לכן, פורסם ב-CBS כי צה"ל תקף שיירת משאיות נשק איראנית, שיועדה להגיע לידי חמאס. העיתון המצרי א-שורוק הוסיף כי ישראל תקפה כמה פעמים שיירות נשק גם בסודאן.

א', אז קצין בדרגת סרן, ששימש כמדריך הראשי של הקומנדו הימי, הסביר את האתגרים של היחידה: "הגעתי לעתלית. ביום הראשון אתה בהלם ואומר לעצמך, לאן הגעתי? רצנו את מסע עשרת הק"מ הראשון ואמרתי, אם זה מסע עשרה איך אגיע למסע ה80- ק"מ? זה נכון לכל דבר ביחידה. ההבדל בין האימונים הקשים על סירות פשוטות והמעבר לכלים מתקדמים, אני פושט אל החוף עם משקל קל ואני צריך לבצע צלילות עם ציוד כבד מתחת למים. הכול נראה בהתחלה לא אפשרי. כל הזמן במסלול אתה שובר שיאים חדשים, עד שאתה מגיע לסוף, מביט לאחור ואומר, אני מסוגל".

"כל לוחם פוגש את זה בפעילות המבצעית הראשונה הקשה ואז אתה יודע שאתה מסוגל", הוא הוסיף אז, "כשאתה נדרש להפליג בפעם ראשונה רחוק מאוד, במצב ים מחורבן, בחורף, ברוח צפונית של עשרים קשר. יש לך גלים של 2.5 מטר ומעלה ואתה שוחה בקור כלבים וגמור מהים. עכשיו אתה צריך להגיע לחוף, ללכת לבצע את המשימה, להיות במצב תחת אש, לחזור את אותה דרך ולהגיע למזח שלנו. רק אז אתה נזכר במסע 80 ק"מ, שזה אחד השיאים במסלול".

עוד בוואלה! NEWS

ממה נגרמות פציעות ספורט ואיך נדע שאנחנו סובלים מאחת?

נדב מאירסון
לכתבה המלאה
בלב ים, בלב הסערה (צילום: דובר צה"ל)

יותר משש שנים חלפו מאז הריאיון ההוא. א' השתתף במבצעים חשאיים רבים, התקדם לדרגת סא"ל ומונה למפקד פלגת הלוחמים של הקומנדו הימי. הוא חבר בסגל הפיקוד הבכיר ומסומן יום אחד להיות מפקד הקומנדו הימי. לפני מספר שבועות, יצא לאתגר מסוג אחר.

כל מפקד בקומנדו הימי יודע כי יגיע הרגע בו יוכרז בחיל תרגיל מיוחד ומורכב, שיטלטל את הלוחמים אך יהפוך לחוויה מלכדת ובלתי נשכחת. במקרה של סא"ל א', זה נראה לגמרי אחרת. לפני מספר שבועות, בעודו בנסיעה בכביש החוף, בדרך ללשכת מפקד חיל הים לקראת אישור תכנית מבצע חשאי, הוא קיבל טלפון שהודיע לו, בהפתעה גמורה, כי בזה הרגע החל תרגיל פתע מטכ"לי, שנועד לבחון את מוכנות החיל. לפי התרחיש, התקבלו אותות מצוקה מספינה במרחק רב מהחוף, אשר ככל הנראה השתלטו עליה מחבלים.

מוכנים לכל תרחיש (צילום: דובר צה"ל)

"מדובר בתרגיל מאוד ייחודי", מסביר סא"ל א', שהתרגל מיומו הראשון בשייטת 13 לשינויים, "היחידה מתורגלת מספר פעמים בשנה בקנה מידה רחב, אבל לא בהפתעה גמורה כמו הפעם. בפעם הקודמת תרגלנו השתלטות בים סוף על כלי שיט יחסית קטן. לפני שנה תרגלנו השתלטות על אסדה בים, אירוע מתפרץ. אבל בתרגיל הנוכחי, שרשרת הפיקוד ביחידה לא הכירה את התרגיל. הפתעה גמורה משפיעה על התכנון והמוכנות, בדרך כלל חלק מצומצם יודע, אבל הפעם, כלום".

האירוע החל כאמור, עם אותות מצוקה מלב ים ומידע שזורם אל היחידה באיטיות, כדי להקשות על ההיערכות שלה למשימה המורכבת. סא"ל א' הגיע ליחידה ולאחר קבלת המידע הראשוני והקפצת כלל הלוחמים מהקורסים, מהבית, מצוותי מילואים, הוא קיים מפגש ראשון עם המפקדים ודיבר על ההכנות למשימה והציוד שנדרש לה. "אנחנו לא יוצאים למשימה הזו לבד, אלא עם קשת שלמה כוחות שחוברים אלינו. בראש ובראשונה, יש לנו צוות פח"ע ייעודי, יחידת עוקץ, בית הספר ללוט"ר, גורמי מודיעין שונים, צוות משא ומתן מטכ"לי ועוד", סיפר סא"ל א' על ההכנות.

תוך מספר שעות, יצאו לוחמי היחידה אל הים הפתוח על גבי ספינת טילים והחלו באיתור הספינה החטופה. במקביל, כוחות הקומנדו הימי יצאו מבסיס היחידה על גבי כלי שיט ייעודים, כאשר מעליהם כלי טיס של חיל האוויר, המהווים שכבת סיוע נוספת, בין היתר לאיסוף מודיעין: "בשלב הזה, אנחנו כבר מבינים שמדובר בפיגוע של דעאש. לא הכול ברור, אבל זה נראה כמו פיגוע מיקוח", מספר סא"ל א' ומדגיש, כי למרות שמדובר בתרגיל, מימד ההפתעה נמשך והמידע שעובר אל היחידה נעשה בשיטת ה"טפטופים", "השלב הראשון הוא לאתר אותם בים. לאט לאט אנחנו בונים תמונת מצב ומבינים שהספינה מפליגה לכיוון הכללי של עזה. עדיין לא ברור אם במטרה לבצע פיגוע, אולי לפגוע באסדות, אולי להרוג את כל מי שעל הספינה? מה שברור הוא שכל רגע שעובר חשוב. אין לנו הרבה זמן. הים גבוה מאוד ומאתגר. מתחיל להתנהל מו"מ עם המחבלים במסגרת התרגיל והחשש הוא שהמחבלים רוצים להתפוצץ על אסדה. חושך בחוץ ואנחנו מבינים מהר מאוד שזה לא יסתיים במשא ומתן".

(צילום: דובר צה"ל)

חדר הפיקוד הקדמי של היחידה, שהוקם לצורך המשימה על גבי ספינת טילים, מקבל את המודיעין השוטף, מנסה לבנות כל הזמן תמונת מצב, מנהל מאמץ לוגיסטי מורכב ביותר לתאם את הגעת כלי השיט המיוחדים של הקומנדו עם הציוד הנכון אל זירת האירוע, תוך תיאום עם שאר הכוחות באוויר ובים. מהר מאוד נקבע קו אדום. קו אל-עבור, אליו אסור שהספינה החטופה תגיע, כדי שלא יווצר מצב בו פעילי דעאש יכולים לפגוע באסדה. אם יהיה ניסיון לחצות את הקו, היחידה תעבור לשימוש בכלים אגרסיביים. בראשו של סא"ל א', המהווה חלק משמעותי בתרגיל, מתרוצצות מספר דרכי פעולה: שייטת ספינות הטילים תעצור את הספינה או פעולה כירורגית של הקומנדו הימי.

ניסיון המו"מ עם מחבלי דעאש נכשל

סגל הפיקוד הבכיר של חיל הים מחליט כי תתבצע פעולת השתלטות חוזרת על הספינה, למרות המודיעין הדל שהתקבל עד לאותם רגעים. "הפעולה מתחילה. אנחנו פוגשים את הלוחמים בים. אתה שומע כריזות במגפונים, חושך. כל צוות והמשימה שלו. חלק מהמשימה היא לשלוט ולהבין מה קורה. אנחנו משתלטים על הספינה. טיפוס על כלי גדול בתנועה זה תמיד מורכב. יש שיטות שונות. ההשתלטות עברה טוב, המחבלים נפגעו, אנחנו לא פגענו בבני ערובה. בני ערובה נפגעו על ידי המחבלים".

מה היה האתגר הגדול ביותר בתרגיל?

"צריך להדגיש שזה תרגיל מעולה לבחון את מוכנות הזרוע הימית, איך היא תגיב בזמן אמת. זה תרגיל גדול מאוד. הייתה חוסר ודאות בכל הרמות. אני, כמפל"ג לוחמים, לא יודע לקראת מה אני ניגש עד דקות לפני ההשתלטות. מדובר בשיתוף פעולה בתוך הזרוע, שכולל את שייטת הסטי"לים, ואת פלוגת הבט"ש 916 מאשדוד, להם היה ברור שאם הספינה חוצה קו ואנחנו לא מספיקים להגיע, הם אמורים לעצור אותה בכוח. אתה לא יכול להתמודד לבד עם אירוע כזה. אתה חייב מעטפת. התרגיל הזה אפשר לנו לבחון את רמת מוכנות, ללמוד ולהפיק לקחים יותר מתרגילים אחרים, בין היתר בגלל ההפתעה. לי כמפקד זה נותן המון ביטחון עצמי לגבי ההבנה מהי רמת המוכנות שלי ומה הן שיטות הפעולה שלי. ברור לי שלאירוע כזה צריך להגיב מהר מאוד. אבן היסוד של ש-13 היא תגובות למבצעים תוך פרק זמן קצר".

איך יחידה כמו הקומנדו הימי מכינה את עצמה להתמודדות עם פיגועי ארגון המדינה דעאש?

"מה שמאפשר לך, בהיעדר נתונים בזמן אמת, להתמודד בצורה טובה יותר עם האיום, הוא היכרות עם האויב. לימוד שיטות האויב בשגרה. אנחנו עוקבים אחרי אירועים באזור שלנו וברחבי העולם, בתחום הימי והיבשתי, מבינים עוד הרבה לפני התרגיל עם מי אנחנו מתמודדים. לדוגמה, הערכנו שהוא הולך להתנגש עם הכלי באסדה או לירות עליה באמצעות נ"ט. הם לא מנהלים ויכוח, אלא מעוניינים לפגוע משמעותית עד הסוף, כדי להשיג הד".

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

ההגנה על האסדה היא משימה מאוד מורכבת בגלל הרגישות שלה. היא סטטית, גדולה ופגיעה.

"אנחנו משקיעים זמן בלימוד, סיור ותרגילים על אסדות. אותו דבר על כלי שיט בגדלים שונים. לומדים את המבנה, איפה יש פתחים וכיצד נוח לפעול בהם. צריך להבין שבזמן אמת אנחנו מקבלים מעטפת שלמה לא רק מזרוע הים. יש את החפ"ק שלנו, שמרכז את כל נתוני המודיעין מסנסורים, תצפיות שלנו, גופי מודיעין, צלפים ומסוקים באוויר. ככה מתגבשת תמונת מצב עדכנית".

פינוי הפצועים זה עוד שלב מורכב?

"יש את החלק החשאי של הפעולה והמעבר לפעולה רועשת. פינוי הנפגעים מכלי השיט הוא אירוע מורכב בפני עצמו, אבל הוא מתבצע אחרי ההשתלטות והזיכוי של הכלי, כדי להבין שאין יותר אויב חופשי. קודם צריך לראות שהשתלטנו על האוניה ואז מתחיל פינוי. מצד אחד, אתה מבין שאתה פועל נגד הזמן, אנחנו רוצים לסיים את הסיטואציה בתנאים הכי טובים ומצד שני, גם לא לפגוע בבני ערובה".

מפקד חטיבת הצנחנים לשעבר וכיום ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, אמר ללוחמיו רגע לפני הכניסה למבצע עופרת יצוקה: "התכוננתם היטב למשימה הזו. למדתם את הנתונים, אבל אם יבואו שינויים בשטח, תחייכו".

כשאתה הולך אל הלא נודע עם הלוחמים שלך, מה אתה אומר להם לפני?

סא"ל א' צוחק רגע, כאילו נזכר ברגעי ההשתלטות הקשים, כאשר הים בחוץ סוער והגלים מקשים להתקרב אל דופן הספינה הגדולה בתרגיל. "אמרתי ללוחמים שלי: תעמדו במשימה, תדבקו במטרה. כשאתה מאמין במה שאתה עושה, קל לך יותר לממש את התכלית המבצעית".

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully