וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כשליש מהישראלים נעזר ברפואה משלימה

מוטי גל

27.10.2002 / 18:54

מחקר נוסף מגלה: רוב רופאי המשפחה תומכים בהפניה לטיפול ברפואה חלופית כמו הומאופתיה, שיאצו ודיקור סיני; עם זאת, מרבית הרופאים הפגינו בורות בנושא הרפואה האלטרנטיבית

מחקר ישראלי חדש בו השתתפו 130 רופאים מגלה כי עמדותיהם כלפי תחומי הרפואה המשלימה השכיחים בישראל הינן חיוביות, והם נוטים להפנות לטיפולים אלטרנטיביים. עם זאת, לרובם אין ידע בתחומי הרפואה המשלימה. המחקר, אשר בוצע על ידי החוג לרפואת משפחה במרכז הרפואי רבין, פורסם בגליון האחרון של כתב העת "הרפואה".

שיעור הפניה לטיפול ברפואה המשלימה גדל והולך: מחקרים קודמים גילו כי עד שליש מהאוכלוסיה נעזר ברפואה חלופית. המכנה המשותף לשיטות אלו הוא ההכרה החלקית או אי ההכרה מצד הממסד הרפואי.

רופאי משפחה מפנים חולים לרפואה משלימה, אולם ההפניות מתבססות בדרך כלל על בקשת החולה או אמונותיו, הידע הקודם שלו, כישלון הטיפול המסורתי והנחת הרופא המטפל שהבסיס לבעיית המטופל אינו גופני. רק במיעוט מהמקרים מופנה המטופל לרפואה האלטרנטיבית מיוזמת הרופא עצמו.

הטיפול המועדף - דיקור סיני

המחקר הנוכחי כלל מידגם של רופאי משפחה מרחבי הארץ. במסגרת המחקר הועברו שאלונים אנונימיים שנבחנו בהם הידע והעמדות של רופאי המשפחה לגבי ארבע שיטות ברפואה משלימה: אקופונקטורה (דיקור סיני), הומאופתיה, שיאצו ורפלקסולוגיה.

החוקרים בדקו מספר עמדות: האם שיטת הטיפול נחשבת משלימה או חלופית לרפואה המסורתית, האם יש לאפשר לשיטת הטיפול להתקיים במסגרת הרפואה המסורתית או לצידה, האם הרופא נוהג להפנות מטופלים לאחת משיטות הטיפול המשלים, והאם לרופא השכלה בתחום המשלים.

בנוסף נבחן ידע הרופאים בתחומי הרפואה המשלימה. התוצאות שהשיגו הרופאים משמונה שאלות הידע ברפואה משלימה הצביעו על ידע מצומצם מאוד. יותר ממחצית הרופאים לא ידעו להשיב נכון על אף שאלה. 19 אחוזים השיבו נכון על שאלה אחת מתוך שמונה השאלות.

רוב הרופאים קיבלו את שיטות הרפואה המשלימה כשיטות טיפול לגיטימיות, בעיקר כ"משלימות" את הרפואה המסורתית, אך ראו גם אפשרות לשלב כל אחת מהשיטות הללו ברפואה המסורתית, בעיקר את האקופונקטורה. רוב הרופאים הצהירו שהם מפנים את מטופליהם לרפואה משלימה ביוזמתם, וכשליש מוכנים להפנות מטופל כשהוא מבקש זאת.

החוקרים מצאו כי רוב הרופאים אינם תומכים בשילוב הרפלקסולוגיה במסגרת הרפואה המסורתית. לדעת החוקרים, ייתכן שהסיבה לכך היא התייחסות הרופאים לרפלקסולוגיה לא כתחום רפואי אלא כחלק מתחום ההפריה והסיעוד הכללי. פחות מ-4 אחוזים מהרופאים סבורים שיש לאסור על ארבעת השיטות להתקיים.

"עמדות רופאי המשפחה כלפי ארבע שיטות הרפואה המשלימה השכיחות בישראל הן חיוביות מעיקרן" כותבים החוקרים, "הידע המופחת אינו מפתיע, ויש מקום להעמקת הידע של רופאי המשפחה בתחומי הרפואה המשלימה בבתי הספר לרפואה בישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully