וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי ההפגזות: ישראל מהדקת המצור הכלכלי סביב הרשות

21.11.2000 / 7:20

הקבינט אסר הוצאת והכנסת סחורות, כולל דלק, לרשות; מעבר של מזון, תרופות וציוד רפואי יימשך; בעקבות הפגזות צה"ל הודיעה הרשות על ביטול האיסור לירות משטחה; חבר קבינט פלסטיני: "ישראל הכריזה עלינו מלחמה"; הלילה ניטרל צה"ל מטען חבלה והרג אחד ממניחיו בגוש קטיף

במקביל למתקפה הצבאית על עזה החליט אתמול הקבינט המדיני ביטחוני להטיל גם מצור כלכלי על הרשות הפלסטינית. לדברי מקור ביטחוני בכיר, סגר כלכלי בהיקף כזה לא הוטל על הרשות בארבע שנים האחרונות.

הקבינט החליט על איסור מוחלט להעביר סחורות וחומרי גלם, ביניהם דלק, לשטחי הרשות. כמו כן תיאסר הוצאת סחורה משטחי הרשות והפלסטינים לא יורשו לקבל סחורה דרך הנמלים הישראלים. הציוד שימשיך לעבור לפלסטינים יכלול מזון, תרופות וציוד רפואי.

מקורות ביטחוניים אמרו ל"ידיעות אחרונות" כי הניזוקים הראשונים מהסגר הכלכלי יהיו בכירי הרשות הפלסטינית והמנגנונים הכפופים להם. זאת כיוון שחלקם מפרנסים את עצמם ואת אנשיהם מרווחים מעסקות יבוא ויצוא בשטחי הרשות. מתאם פעולות ההסברה של הממשלה, נחמן שי, התייחס אתמול לסגר הכלכלי באומרו כי "אין לנו שום כוונה לחנוק אותם, אלא רק ליצור לחץ במינון עדין וזהיר".

בנוסף למצור הכלכלי הוחלט בקבינט על הגבלות מינהליות שיוטלו על הרשות. בין הסנקציות: נושאי תעודת אח"מ של הרשות הפלסטינית לא יזכו להקלות במעברים, שדה התעופה בדהנייה ומעבר רפיח יישארו סגורים.

בעקבות הפגזות צה"ל על שורה של מתקני הרשות הפלסטינית והפתח בעזה הודיעה הרשות כי היא מבטלת את האיסור על ירי משטחה. יו"ר השרות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הודיע בתחילת השבוע על האיסור, אולם בשטח לא כובדה ההחלטה.

אמש גילה כוח צה"ל מטען חבלה ליד מחסום כיסופים, בסמוך למקום בו אירע אתמול הפיגוע הקטלני באוטובוס התלמידים. הכוח ניטרל את המטען והצליח להרוג אחד ממניחיו. באזור גוש קטיף הרגו חיילי צה"ל ארבעה מחבלים פלסטינים שניסו לחדור למוצב צה"ל באזור. ארבעה מחבלים נוספים נפצעו באורח בינוני עד קשה. בשעות הערב נורתה אש גם לעבר היישוב פסגות. לא היו נפגעים.

הפלסטינים הודיעו אתמול כי בהפגזות של מסוקי חיל האוויר וספינות חיל הים בעזה נהרג נער וכ-150 אנשים נוספים נפצעו. חבר הקבינט הפלסטיני, חסן עספור, אמר אתמול לאחר תגובת צה"ל כי "ישראל הכריזה עלינו מלחמה".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully