וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שאכטל'ה בואי ללונה-פארק

20.11.2000 / 22:52

מחקר חדש מגלה כי העישון שכיח יותר בקרב חובבי רכבות הרים והרפתקאות מסוכנות אחרות; אבל ההתמכרות היא לא גופנית, אלא פסיכולוגית

מאת מוטי גל

מרגישים שהאדרנלין מציף את גופכם, שעה שאתם על רכבת ההרים העושה את דרכה מטה במהירות? על פי מחקר חדש, אתם בסיכון גבוה לעשן - יותר מאלו המעדיפים את השלווה והרוגע.

מהמחקר, שפורסם בגיליון נובמבר של הירחון לפסיכופרמקולוגיה, עולה כי אנשים אשר מחפשים הרפתקאות וגירוי חושים, חווים רגשות עוצמתיים כתוצאה משימוש בניקוטין, יותר מאנשים שאינם מחפשים ריגושים מסחררים. עם חלוף תקופת העישון הראשונית, גופם של ה"הרפתקנים" מסתגל לכמות גדולה והולכת של ניקוטין, עד שהם הופכים למעשנים כבדים.

במהלך המחקר, חילקו מדעני בית הספר לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג שבארה"ב שאלונים, בהם נתבקשו נחקרים לענות על מספר מדדים אישיותיים. המשתתפים כללו 37 לא מעשנים ו-55 מעשנים בגילאי 21 עד 40.

בתום פרק השאלות בדקו החוקרים תגובות פיסיולוגיות לניקוטין, כגון קצב לב ולחץ דם, לאחר שהנבדקים שאפו תרסיס ניקוטין דרך האף בכמויות משתנות.

אלו אשר לא עישנו, אולם סווגו במשאל כ"הרפתקנים", הושפעו מהניקוטין בצורה חזקה יותר לעומת אלו שהוגדרו כ"רגועים" אשר חשו שלווים ונינוחים גם לאחר קבלת תרסיס הניקוטין. עם זאת, בקרב ה"הרפתקנים" לא נמדדו שינויים גופניים בהשפעת הניקוטין. החוקרים טוענים כי הממצאים מעידים על כך שהנטייה להתמכרות בקרב ההרפתקנים הינה פסיכולוגית ביסודה - ולא גופנית.

לדעת החוקרים, תוצאות המחקר עשויות לסייע לפיתוחן של תוכניות אשר מכוונות לבני נוער המעשנים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully