העיניים נשואות לפוטין: המפתח להפסקת האש בסוריה נמצא במוסקבה

לפי שעה, ידם של אסד ושל בעלי בריתו איראן וחיזבאללה בלחימה על העליונה - ומכאן שהפיתוי שלא לעצור את הלחימה גדול, אולי אפילו גדול מאוד. אם רוסיה לא תטיל את מלוא משקלה על הציר הזה, קשה לראות באופק הזדמנות נוספת לעצור את האש, גם אם רק לזמן קצר

11/09/2016
צילום: רויטרס

חרף ההצהרות הגאות של שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי ומקבילו הרוסי סרגיי לברוב על המתווה שהושג להפסקת אש בין המורדים למשטר אסד בסוריה, הרי שהעיניים נשואות כעת דווקא לאדם אחר, שהתרחק מהמצלמות במהלך מרתון הדיונים בנושא – נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ארגוני המורדים המתונים במדינה המדממת – מלבד דאעש וג'בהת פתח א-שאם – הביעו נכונות לכבד את המתווה לצד ספקות בנכונותה של רוסיה ושל המשטר לעמוד בו, והצדק כנראה עמם. לפיכך, אם מוסקבה לא תטיל את מלוא משקלה ותעצור את צבא סוריה, חיזבאללה ואת אנשי משמרות המהפכה האירניים מלתקוף יעדי אופוזיציה – קשה לראות באופק הזדמנות נוספת לעצור, ולו לזמן קצר, את האש.

הפסקת הלחימה, על פי המתווה, תחל לרגל עיד אל-אדחא, חג הקורבן, ביום שני. הנשקים יונחו בעיקר באזור חאלב, ומשם התקווה היא כי ההפסקה תתפשט לשאר האזורים בסוריה. לכל הצדדים ברור כי אין מדובר בהפסקת אש כוללת, מאחר שדאעש לא מתכוון לכבדה. לפיכך, על רוסיה לפקוח עין על צבא אסד ובני בריתו - איראן וחיזבאללה – שבידיהם הכוח להביא לאסון הומניטרי אם ימשיכו בפעולות הצבאיות, בעיקר באזור חאלב, והפסקת האש לא תשרוד. כרגע, ידו של הציר השיעי על העליונה במלחמה באזור; הוא הצליח לחדש את המצור על השכונות שבשליטת האופוזיציה, ומכאן שהפיתוי שלו לא לעצור את הלחימה גדול, אפילו גדול מאוד.

עוד בוואלה!

נפגעתם במהלך נסיעה באוטובוס? מגיע לכם פיצוי

בשיתוף zap משפטי
אנשי צבא אסד באזור שכבשו מהמורדים בחאלב, החודש(צילום: רויטרס)
דיפולט(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

דוברת המועצה הלאומית הסורית, בסמה קודמני, אמרה כי גם המועצה מקבלת בברכה את המתווה "אם יאכפו אותו". קודמני עצמה הטילה את האחריות לפתחה של מוסקבה, שכן לטענתה רק בעזרת רוסיה המשטר יציית להסכם הפסקת האש. פלגי אופוזיציה אחרים המעורבים בלחימה בשטח, נשמעו סקפטיים עוד יותר. פארס אל-ביוש, מפקד בכיר בצבא סוריה החופשית אמר כי מוסקבה ודמשק לא כיבדו את ההסכם הקודם והסיכויים שהמתווה החדש יצליח דומים לסיכוייו של ההסכם הקודם. דובר מיליציית המורדים גדודי נור א-דין א-זינקי, עבד א-סלאם עבד א-רזק, אמר כי המתווה יעניק לצבא סוריה את ההזדמנות לאסוף כוחות ולהציב בחאלב עוד מיליציות הנתמכות בידי איראן.

שמיכה שקצרה מכדי לכסות את המלחמה

בינתיים, צריך לבחון גם את הזוויות החיוביות של ההסכם. הפסקת אש, אפילו אם זמנית, היא קרן אור עבור תושבי השכונות הנצורות בחאלב כמו גם תושבי ערים אחרות בסוריה. על פי הדיווחים מאידליב שבצפון סוריה, לפחות 25 בני אדם נהרגו אתמול בהפצצות של חיל האוויר הסורי. על פי המתווה של קרי ולברוב, החל מיום שני, תיעצר האש והצדדים יאפשרו הגעת סיוע הומניטרי לאזורים הנצורים, כך שתושבי אדלב, חאלב, חומס ועוד יוכלו לנשום קצת לרווחה ואלה שאינם נהנים מאספקה יוכלו אולי לקבל מעט מזון ומים לרגל החג.

לאחר שבעה ימים יוקם מטה פיקוד אמריקני-רוסי משותף כדי לתאם את הפעולות נגד דאעש וג'בהת פתח א-שאם - לכאורה נקודה חיובית נוספת. ואולם, כאן גם צצות בעיות בהסכם, שנדמה לשמיכה הקצרה מכדי לכסות את מלחמת האזרחים. ג'בהת פתח א-שאם הוא אחד הארגונים הדומיננטיים בגזרת חאלב ופועל בה לצד ארגוני אופוזיציה מתונים יותר. כך גם במקומות אחרים, כולל רמת הגולן הסורית. כיצד יפסיק את האש כשהוא יודע שבכוונת רוסיה וארצות הברית להמשיך ולתקוף את אנשיו? זאת, מבלי לעסוק עוד בסוגיות הבעייתיות שעולות מדאעש וקבוצות קיצוניות נוספות שפועלות על אדמת סוריה. ומה בעצם השתנה בהפסקת האש הזו בהשוואה לזו הקודמת, מחודש פברואר, שקרסה בתוך כמה שבועות?

המלחמה בסוריה שרי החוץ של ארצות הברית ורוסיה הכריזו על תכנית להפסקת אש כוללת. רויטרס
מוודאים שלא חוזרים על טעויות העבר. קרי ולברוב בהכרזה על המתווה(צילום: רויטרס)

גם ג'ון קרי עצמו מבין את הבעייתיות בהסכם הזה. הוא הסביר שיש חלקים חסויים בו, אולי כדי להבהיר שצריך להמתין מעט לפני שמספידים אותו. בתשובה לשאלות של כתבים בנוסח "מה השתנה", הסביר כי הוא ולברוב פעלו מאוד קשה בחודשים האחרונים, "כמו במרתון", כדיי לוודא שאינם חוזרים על "אותו הדבר", בהתייחסו לכישלון הסכם הפסקת האש מפברואר. "זה לא אומר שזה יצליח באופן אוטומטי", הסביר. "אבל יצרנו הפעם מבנה שונה לגמרי".

(עדכון ראשון: 22:12)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully