פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   לקראת החזרה ללימודים: רוב הציבור לא מעריך את מערכת החינוך

   סקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בחן את היחס של הציבור למערכת החינוך. ככל שהילדים גדלים, ההורים פחות מעריכים את המוסדות. האוכלוסיה היהודית פחות מעריכה את המערכת מאשר המוסלמים והדרוזים

   (בסרטון: דיון באולפן וואלה! NEWS על פרויקט השאלת ספרי לימוד)

   רוב הציבור לא מעריך באופן חיובי את תפקוד מערכת החינוך - כך עולה מנתוני סקר שפרסמה היום (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. על פי הנתונים, 7% מהציבור מעריכים את תפקוד מערכת החינוך כ"טוב מאוד" ו-38% כ"טוב". לעומתם, 36% מגדירים את תפקוד המערכת "לא כל כך טוב" ו-12% טוענים שתפקודה של מערכת החינוך "בכלל לא טוב". האכזבה הגדולה ממערכת החינוך באה לידי ביטוי במגזר היהודי, שכן 74% מהדרוזים ו-67% מהמוסלמים מעריכים באופן חיובי את תפקוד מערכת החינוך. הסקר מגלה עוד כי ילדיהם של 38% מההורים נעזרים בשיעורים פרטיים.

   הסקר מציג נתונים דומים גם בכל הנוגע לשיוויון במתן השירות לכלל קבוצות האוכלוסיה. בעוד שרק 40% מהאוכלוסיה היהודית מעריכים כי משרד החינוך מעניק שירותים שיוויוניים לכלל קבוצות האוכלוסיה, 47% אחוזים מהאוכלוסיה הנוצרית והמוסלמית סבורים שהמערכת שיוויונית.

   נתוני הסקר על שביעות הרצון ממערכת החינוך (עיבוד תמונה , שאטרסטוק)

   מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי דווקא הורים לילדים במערכת החינוך מרוצים יותר מכלל הציבור ממוסדות הלימוד. 48% מהורי ילדים בגן טרום חובה "מרוצים מאוד" ו-40% מרוצים באופן כללי מגני הילדים שבו נמצאים ילדיהם ורק 12% אינם מרוצים מגן הטרום חובה בו נמצאים ילדיהם. לעומת ההורים לילדים בגן טרום חובה, אחוז ההורים שמרוצים מגן החובה של ילדיהם נמוך יותר. 44% מההורים לילדים בגן חובה "מרוצים מאוד", 41% מרוצים באופן כללי ו-13% אינם מרוצים כלל.

   בכל הנוגע לבתי הספר, נראה שההורים פחות מרוצים מאשר גני הילדים. 19% מההורים לתלמידי בתי הספר היסודיים והתיכונים אינם מרוצים מבתי הספר. 33% מההורים של תלמידי היסודי "מרוצים מאוד" ו-48% מרוצים באופן כללי מבית הספר. לעומתם, רק 30% מהורי התלמידים בבתי הספר התיכוניים מרוצים מאוד מבתי הספר, ומעט יותר ממחצית מההורים "מרוצים" באופן כללי מהתיכונים בהם ילדיהם לומדים. גם שביעות הרצון מבתי הספר משתנה בהתאם לקבוצת האוכלוסיה - בעוד ש-85% מהיהודים מרוצים מבתי הספר, פחות מ-70% מהערבים מרוצים מבתי הספר בהם לומדים ילדיהם.