וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תקציב המדינה ל-2003: 270 מיליארד שקלים

ליאור כגן

23.10.2002 / 16:01

הונח היום בפני הכנסת; ההצבעה לקריאה ראשונה מתוכננת לשבוע הבא; מנכ"ל משרד האוצר לנגיד קליין: "אין נתון שמצביע על כך שתחזית הצמיחה לא סבירה"

שר האוצר, סילבן שלום, הניח היום את תקציב המדינה לשנת 2003 בהיקף של 269.9 מיליארד שקל בפני הכנסת. ההצבעה לקריאה ראשונה על התקציב מתוכננת ליום שלישי הבא. באוצר מעוניינים לזרז את הליך אישור התקציב בקריאה שנייה ושלישית, במטרה לסיימו עוד במהלך חודש דצמבר, לפני תחילת שנת התקציב הבאה.

"היעד העיקרי של התקציב הוא שמירה על יציבות המשק", אמר שלום. לדבריו, אישור התקציב ושמירת יעדי הגירעון של 3.9% לשנת 2002 ו-3% לשנת 2003 הם שני הדברים החשובים ביותר בימים אלו. שלום פנה לראשי מפלגת העבודה ואמר כי "היום יותר מתמיד אנחנו ממתינים להחלטת מפלגת העבודה בקשר לתמיכתה בתקציב. למפלגת העבודה יש משקל מכריע ביכולתנו להעביר את התקציב בכנסת. אני מצפה מהם לעשות את מה שנדרש על מנת להעביר את התקציב. מפלגת העבודה צפויה להתכנס ביום ראשון על מנת לקבל את ההחלטה האם לתמוך בתקציב בקריאה ראשונה".

מנכ"ל משרד האוצר, אוהד מראני, הדגיש כי יש להעביר את תקציב המדינה לשנת 2003 ללא כל שינויים. לדבריו, יש לעשות הכל על מנת למנוע את פריצת מסגרת התקציב. לגבי המחלוקת בין האוצר ובנק ישראל, אמר מראני כי "בבנק ישראל חושבים שצריך להכניס ניואנסים לגבי תחזית הצמיחה בתקציב הלאומי. לדעתי, התקציב הלאומי צריך להיות מבוסס על תחזית צמיחה אחת של 1%. כיום אנו נמצאים במצב בו אנו יכולים לשנות את תחזית הצמיחה שעל בסיסה נבנה התקציב, אך אנחנו לא חושבים שצריך לעשות זאת. אין שום נתון שמצביע על כך שתחזית הצמיחה לא סבירה".

החשב הכללי באוצר, ניר גלעד, אמר כי "אנחנו נכנסים לתקציב 2003 כאשר עדיין עומדת בפנינו מטרה מאוד חשובה - שמירה על יעד גירעון של 3.9% בשנת 2002".

מניתוח הצעת תקציב המדינה לשנת 2003 עולה כי ההוצאה התקציבית (נטו) ירדה ב-1.8% בהשוואה לשנת 2002, כך גם נרשמה ירידה של 7% בתשלומי העברה והתמיכות וירידה של 2.6% בצריכה הביטחונית. מנגד, תשלומי הריבית של הממשלה גדלו ב-8.6% לעומת אשתקד.

מבדיקת התפלגות ההוצאות בתקציב עולה כי החזר החובות מהווה נתח של 31.5% ותשלומי העברה ותמיכות - נתח של 28.7%. ההוצאה הביטחונית מהווה 18.4% מסך ההוצאות בתקציב וההוצאה האזרחית - 15.8%. על השקעות ומתן אשראי תוציא הממשלה כ-5.6% מהתקציב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully