וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל הפציץ את מפקדות הביטחון הפלסטיני בעזה

20.11.2000 / 23:20

בהפצצות נהרג אדם אחד ועשרות נפצעו; בין המטרות שהופגזו - משרדי הפת"ח, המשטרה הפלסטינית והטלוויזיה; ברק: נמשיך לתקוף, זה לא יהיה פיקניק; הפלסטינים: זוהי התקפת טרור עלינו; ערפאת ייפגש מחר עם מובארק; שרון הציע: לחסל את דחלאן

צה"ל הפציץ הערב את מפקדות זרועות הביטחון בעזה, בתגובה לפיגוע היום בכפר דרום בו נהרגו שני בני אדם ונפצעו תשעה. הירי בוצע ממסוקי קרב של חיל האוויר ומספינות חיל הים. בהפצצות נהרג אזרח פלסטיני אחד ועשרות נפצעו.

מוחמד דחלאן, ראש הביטחון המסכל בעזה, מסר כי 14 מפקדות של כוחות הביטחון נפגעו, בהן המפקדה הראשית. כמו כן נפגעו מתקנים ימיים, מפקדות של כוח 17, הפתח והתנזים וכן בניין הטלוויזיה הפלסטינית. בסיום ההפצצות, שארכו מספר שעות, ערכו הפלסטינים תהלוכות מחאה בעיר.

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר במסיבת עיתונאים הערב כי צה"ל ימשיך לתקוף את הפלסטינים. לדבריו, הממשלה אינה כובלת את ידי צה"ל בפעולותיו מול הרשות, ו"אנחנו לא הולכים לקראת פיקניק, זה הולך להיות קשה". ברק קרא בנאומו למפלגות האופוזיציה להצטרף לממשלת חירום.

בהודעה חריפה שפרסמה לשכת ראש הממשלה, נאמר בין היתר כי ההפצצות באו בתגובה על הפיגוע היום, ושהרשות הפלסטינית היא האחראית על ביצועו. מזכיר הממשלה, יצחק הרצוג: "אמרנו כל היום, ישראל לא יכולה שלא להגיב על הפיגוע החמור מאד היום. לא נוכל שלא להגיב בתקיפות, וזאת עשינו. לא נקבל מצב שפיגועים שערפאת יודע עליהם מתקבלים בעצימת עיניים של העולם".

בכירים בלשכת ראש הממשלה הגדירו את הפעולה הערב כ"עליית מדרגה" מבחינת התגובה הישראלית, הן משום שזו היתה הפעם הראשונה בה הותקפו משרדי הקישור והתיאום הפלסטינים והן בגלל שהפעם לא קיבלו הפלסטינים הודעה מוקדמת על תקיפת המפקדות. עם זאת, פעילי תנזים בשטחים התארגנו כבר משעות הצהריים לתגובה ישראלית ועזבו את מפקדותיהם.

"לא תהיה מנוחה עד לסיום הכיבוש"

ברשות הפלסטינית הכחישו היום כל קשר לפיגוע ואף אמרו כי יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת "זעם" כשנודע לו על הפעולה.

לאחר הפצצת צה"ל אמר חבר הקבינט הפלסטיני, הישאם עבד אל רזק: "אנחנו רוצים שהכיבוש ייגמר, לא יעזור לכם שום דבר. עד סיום הכיבוש לא תהיה לכם מנוחה". לדבריו, "לא היה כל נסיון ישראלי להשיג פיתרון מדיני, קודם להתקפת צה"ל הערב". מקורות פלסטינים אחרים הגדירו את התקפת צה"ל כפעולת טרור.

ערפאת ייפגש מחר עם נשיא מצריים חוסני מובארק. הפגישה אורגנה בעקבות בקשתו של נשיא המדינה לשעבר, עזר ויצמן, ממובארק "לרסן את ערפאת". לפני הפגישה עם מובארק יערוך ערפאת סיור במוקדי ההפצצות בעזה.

מזכירת המדינה האמריקאית, מדלן אולברייט, קראה הערב לישראל ולפלסטינים לנהוג באיפוק. בדבריה התייחסה אולברייט הן לפיגוע בכפר דרום והן להפצצת צה"ל ברצועת עזה. לפני התגובה הישראלית גינה המימשל האמריקאי את הפיגוע הבוקר.

"ברצוני להביע את תנחומינו למשפחות ההרוגים בפיגוע ולקרוא לשני הצדדים לנהוג באיפוק", אמרה אולברייט.

אולברייט הוסיפה כי הנשיא ביל קלינטון ביקש בשבוע שעבר מהקונגרס סיוע בגובה 750 מיליון דולר עבור מדינות במזרח התיכון התומכות בתהליך השלום.

שרון: לא לממשלת חירום

ברק שב וקרא הערב לראש האופוזיציה, אריאל שרון, להצטרף לממשלת חירום יחד עם מפלגות האופוזיציה. שרון דחה את הקריאה ואמר כי ברק נכשל במדיניותו והוא מנסה לכסות על כך בממשלת חירום.

'קול ישראל' מסר הערב כי שרון הציע לחסל את מוחמד דחלאן, בגלל מעורבותו בתכנון פיגועים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully