וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש ממשלת יפן עשוי ליפול היום בהצעת אי אמון

20.11.2000 / 9:30

מאז נבחר לפני כחצי שנה נחלה מפלגתו מפלה קשה; עם הירידה החדה בפופולריות שלו החליטה האופוזיציה על הצבעת אי אמון; המפלגה הליברל-דמוקרטית, השלטת במדינה מ-1950, עשויה להתפרק אם תתקבל ההצעה; ההערכה היא שמורי יתפטר או יכריז על בחירות פנימיות

הפרלמנט היפני צפוי לקיים הוים הצבעת אי אמון בראש הממשלה, יושירו מורי. המפלגה הליברל-דמוקרטית, השולטת במדינה ב-1950, עשויה להתפלג אם תאושר ההצבעה.

הבעיה של מורי היא דווקא מבית. קואיצ'י קאטו, מי שהיה בעבר המזכיר הכללי של המפלגה, הודיע כי יתמוך בהצעת אי האמון של האופוזיציה. לדברי קאטו, לו ולשאר ה"מורדים" במפלגה יש את הרוב הדרוש להעברת אי האמון בבית התחתון, המונה 400 איש.

מאז הבחירות האחרונות לפרלמנט נחלה המפלגה הליברל-דמוקרטית מפלה קשה כתוצאה מפליטות הפה של מורי. ביום הבחירות, כשבכל מקרה היה צפי של שיעור הצבעה נמוך, אמר מורי לעיתונאים כי הוא מקווה שכל מי שמתנגד למדיניותו לא ייצא מהבית. מאז, כמעט מדי חודש מסתבך מורי בשערוריות יחסי ציבור. עם הירידה החדה בפופולריות של מורי, החליטה האופוזיציה להעלות הצבעת אי אמון בבית הפרלמנט.

מזכ"ל מפלגת הליברל-דמוקרטית, הירומו נונקה, העריך שהצעת אי האמון לא תתקבל ואיים על קאטו ותומכיו בגירוש מהמפלגה אם יתמכו בהצבעה או יימנעו. קאטו מצידו, מאמין כי ההצעה תתקבל ואם לא הודיע כי יאלץ לפרוש מהמפלגה.

אבל בכך לא תסתיים דרכו. מפלגת האופוזיציה הגדולה - המפלגה הדמוקרטית - קראה במערכת הבחירות האחרונה באופן מפתיעה לקאטו להצטרף לשורותיה. קאטו הודיע כי במידה והמפלגה הליברל-דמוקרטית תבטיח את התפטרותו של מורי ואת הקדמת הבחירות לראשות המפלגה, לא יתמוך בהצעת אי האמון.

אמש דחה מורי את האפשרות שיתפטר באופן מיידי מתפקידו ובכך יפתור את הסכסוך המאיים לפלג את מפלגתו. אולם מסתבר כי גם מתנגדיו של קאטו, המעוניינים בכישלונה של ההצבעה היום, מסכימים כי מורי צריך ללכת. בכירים במפלגה עשויים ללחוץ על מורי להתפטר בהקדם ולהכריז על בחירות פנימיות מוקדמות לראשות המפלגה וראשות הממשלה. סיכוייו של מורי להישאר בשלטון קטנו אתמול עם התפטרות שני שרים, המשתייכים למחנה של קאטו. השניים התפטרו ברגע האחרון על מנת שיוכלו להצביע בעד הצעת אי האמון שתוגש הערב.

חברי המפלגה, שבחרו במורי בחודש אפריל לאחר מותו של קודמו, קייזו אובוצ'י, החלו להעלות שמות של מועמדים אפשריים שיתמודדו בבחירות הפנימיות. פרשנים ביפן מעריכים כי אם הצעת אי האמון תתקבל, מורי יתפטר מיידית או שיקרא לבחירות בזק.

ההערכה היא שמפלגת הליברל-דמוקרטית לא תחזיק מעמד זמן רב בשלטון אם לא ייעשו בה שינויים מרחיקי לכת. רבים מאמינים כי אם קאטו יעזוב את המפלגה, רבים מתומכיו עשויים להצטרף אליו.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully