וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היום בפלורידה: דיון משפטי האם לקבל את תוצאות הספירה הידנית

20.11.2000 / 7:26

הדיון צפוי להימשך מספר ימים; אם בית המשפט העליון לא יקבל את הספירה הידנית, בוש יהיה המנצח במדינת פלורידה; גור צפוי לערער על החלטה זו; אם תאושר ספירה חוזרת יערער בוש; בית משפט מחוזי קבע היום כי לא ייערכו בחירות חוזרות במחוז פאלם ביץ'

בית המשפט העליון במדינת פלורידה אמור להתכנס היום בהרכב מלא על מנת לדון בשאלה האם לכלול את תוצאות הספירה הידנית החוזרת, המתנהלת במספר מחוזות בפלורידה, במניין הקולות הכללי או להתעלם מהן.

הכרעה בשאלה זו עשויה להכריע את הבחירות ולקבוע מי יהיה הנשיא הבא של ארצות הברית. אולם כפי שקצב הבחירות התנהל עד עתה, גם הפעם ההכרעה נראת עדיין רחוקה. הדיון בבית המשפט צפוי להימשך מספר ימים כשלאחריו הודיעו אנשי המחנה הדמוקרטי כי הם יערערו על התוצאה לבית המשפט העליון של וושינגטון.

הנימוקים בכתב הוגשו אתמול לבית משפט העליון. אנשי מחנה המועמד הרפובליקני, ג'ורג' וו. בוש, מתנגדים להכללת תוצאות הספירה הידנית החוזרת במניין הקולות הכללי במדינת פלורידה. נכון להיום, על פי ספירה לא רשמית, בוש מוביל בכאלף קולות על יריבו הדמוקרטי, אל גור. לטענת אנשי המחנה הרפובליקני, הספירה הידנית פותחת פתח לרמאויות ולתוצאות לא אמינות. הדמוקרטים, מן העבר השני, טוענים כי רק הספירה המפרכת של כל קול תביא לתוצאות המדויקות, האמיתיות וההוגנות.

במידה ובית המשפט העליון יחליט לקבל את טיעוני המפלגה הרפובליקנית, תוכל מזכירת המדינה של פלורידה להודיע כי המנצח בפלורידה הוא ג'ורג' בוש שמוביל לאחר ספירת החיילים ואזרחי ארה"ב השוהים מחוץ למדינה, ב-930 קולות על פני המועמד הדמוקרטי. משמעותה של הכרזה זו היא שגורג' בוש הוא הנשיא הנבחר. אולם אז אנשי המחנה הדמוקרטי צפויים לערער על ההחלטה.

מנגד, אם בית המשפט יחליט לקבל את ספירת הקולות הידניות, ייאלצו שני המחנות להמתין לסיום הספירה, שעשויה להסתיים רק ב-1בדצמבר במחוזות גדולים, ובתוך ארבעה עד שישה ימים במחוזות הקטנים יותר. במקרה כזה, יערער מטהו של בוש על ההחלטה.

בית המשפט: לא ייערכו בחירות חוזרות בפאלם ביץ'

בית המשפט המחוזי בפלורידה קבע היום כי אין בסמכותו להורות על עריכת בחירות חוזרות במחוז פאלם ביץ' - בו נספרים הקולות שנית ובאופן ידני - גם אם העדויות מראות כי העיצוב המבלבל של טפסי הבחירות גרמו לאובדן קולות למועמד הדמוקרטי, אל גור.

ההחלטה באה בעקבות עתירתם של כמה מתושבי המחוז, שטענו כי הטפסים המטעים גרמו להם הצביע בטעות עבור המועמד הלא נכון, או עבור כמה מועמדים בטופס אחד. בתגובה להחלטה טענו הדמוקרטים כי הם איבדו אלפי קולות, שיכלו להביא לניצחונו של גור.

החלטת בית המשפט המחוזי הקדימה את הדיון שאמור להערך היום בבית המשפט העליון בפלורידה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully