וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"אנחנו עוד נשנה את חוק טל"

ישראל בן ברוך

22.10.2002 / 7:00

"המדינה הודיעה לי כי דמי הפקר", כתב נעם פלג לראש הממשלה לאחר שעבר חוק טל, וצירף את פנקס המילואים; אנשי "משרתים ביחד", התנועה שקמה בעקבות המכתב, לומדים מאז על קשיי המחאה החברתית; "נלחמים בצבא – מאבק המילואימניקים", כתבה שניה בסדרה

לנעם פלג, ממקימי תנועת "משרתים ביחד", כבר נמאס לשמוע את השאלה "איך הכל התחיל?". העובדות היבשות הן שמכתב מחאה ספונטני, שכתב בעקבות אישור חוק טל, לראש הממשלה, אריאל שרון, הוא שהביא ללידת התנועה. "אני מצרף למכתב זה את תעודת המילואים שלי", כתב פלג, "החוק שתמכת בו היום שמט את הבסיס המוסרי מידי המדינה ואין לה כל זכות לקרוא לי לשירות מילואים".

פרסום המכתב בוואלה! חדשות גרר גל לא שגרתי של תגובות תמיכה מאנשי מילואים ואזרחים, שהחליטו ש"אי אפשר יותר". פלג סיפר כי בעקבות המכתב נוצר קשר בינו לבין חלק מהמגיבים, ויחד החליטו לנסות לתרגם את "ההרגשה שזרקו אותך לכלבים" למחאה אקטיבית. שבוע אחרי הפרסום התקיימה הפגנת מחאה מול משרד ראש הממשלה, במהלכה תכננו הנוכחים להחזיר מאות פנקסי מילואים לשרון. שם, תחת השמש הקופחת, הם למדו שיעור ראשון במחאה ציבורית: המרחק בין תגובות נלהבות של אנשים בבית למעשים בשטח גדול הרבה יותר מהמרחק בין תל אביב לירושלים.

"בלי כסף אי אפשר לעשות כלום"

"טקס החניכה" שעברו מארגני ההפגנה לא שבר את רוח המחאה. הם חברו לקבוצה גדולה של אנשי מילואים, שארגנה עצומה עצמאית נגד חוק טל, ויחד הקימו את "משרתים ביחד". "גילינו שבלי כסף אי אפשר לעשות כלום, אז עשינו צעד אחורה ואנחנו מארגנים את הדברים מחדש", מספר דובר התנועה, עידן פרידמן, "אנחנו נערכים לרישום כעמותה, ואז נפנה לבעלי הון בארץ ובחו"ל. מבירורים ראשונים, קיימת נכונות לתרום". בינתיים הם צריכים להסתפק בצעדי מחאה זולים יותר. אחד מהם היה קמפיין "תולים נעליים", שבסך הכל ביקש מהמתנגדים לחוק טל לתלות את נעלי הצבא שלהם על חלונות ביתם לאות מחאה.

פרידמן אומר כי המטרה היא לשנות את חוק טל כך שכל אזרח יתרום מזמנו למדינה: אם בצבא ואם בדרך אחרת. הוא מקווה שתנועתו, המונה כבר 1,800 חברים, תצליח לגייס תמיכה רחבה בציבור למאבק.

בינתיים שוקד "הגרעין הקשה", שמונה 10 פעילים, על המשך המאבק. "אנחנו נמצאים בקשר טלפוני ונפגשים פעם בשבוע", מפרט פלג. "כרגע אנחנו עובדים על עצומה חדשה הקוראת לפוליטיקאים לבטל את החוק ולהמיר אותו בהסדר שוויוני, ושוקלים להגיש בג"ץ בנושא. במקביל מחתימים החברים עוד אנשי מילואים על עמותת התנועה בצורה לא מאורגנת. "מי שיוצא למילואים מחתים את היחידה שלו", מספר פלג, "בדרך כלל פשוט כל היחידה חותמת".

העיקר לשמור את הנושא בכותרות

אחרי שנכוו קלות בניסיון לשתף פעולה עם תנועת המילואים בלת"ם בהפגנה שארגנה, מתלבטים ב"משרתים ביחד" לגבי שילוב כוחות עם תנועות מקבילות. לפלג די ברור מה צריך לעשות: "אנחנו נלך עם כל מי שמתנגד לחוק טל. אנחנו לא מחפשים יוקרה ולא אכפת לנו מה הכותרת, מה שחשוב זה לשנות את המצב, ונשמח אם מישהו יצטרף אלינו".

פרידמן, שסיפר כי נכון לעכשיו לא מתקיימים מגעים עם תנועות אחרות, נשמע יותר מסוייג: "אני חושב שיכולות להיות סיטואציות שבהן נשקול שיתוף פעולה. כמו שהדברים נראים היום, כדאי שכל אחד יפעל בנפרד, כי המטרות קצת שונות. אנחנו יותר ממוקדים בעניין של חוק טל. עד עכשיו זיהינו תנועות שהן או פוליטיות או שלא חותרות בדיוק לקראת המטרה שאנחנו מאמינים בה".

מבחינת פלג, אחת המטרות המרכזיות של משרתים ביחד היא לשמור את הנושא בכותרות. כמו בתחילת הדרך, הוא עדיין מאמין שההתארגנות הצעירה שנולדה מתחושות בטן, תיחשב להצלחה "אם הפוליטיקאים בישראל יבינו שיש גבול לציניות ולמה שהצעירים במדינה מוכנים לספוג ממי שאמור לדאוג להם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully