וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

להיות פוליטיקאים, אבל אחרים

ישראל בן ברוך

21.10.2002 / 0:29

הנטל הצבאי הכבד ותחושת ה"פראייריות" גרמו לתנועות מחאה רבות של מילואימניקים לצוץ מעל פני השטח; תנועת התעוררות, שקמה עם תחילת הדיונים על חוק טל החליטה לפנות לפוליטיקה; "נלחמים בצבא – מאבק המילואימניקים", כתבה ראשונה בסדרה

"נמאס לנו להיות תנועת מחאה יפה ונחמדה שכולם מחייכים ותומכים בה, אבל מצד שני משתינים עליה", אומר איתי בן חורין, מי ששימש כדובר תנועת "התעוררות" שנאבקה למען זכויות אנשי המילואים. בועז נול, יו"ר התעוררות לשעבר, מצטרף לדברים ומסביר שהוא וחבריו הסיקו את המסקנות המתבקשות מבחינתם: "אין ברירה אלא להיכנס למערכת הפוליטית ולשנות מבפנים".

כך, אחרי שנתיים של שביתות רעב, הקמת אוהלי מחאה מתוקשרים, פגישות עם בכירי ההנהגה בישראל והחתמה של 300 אלף תומכים, חצו רוב חברי התנועה את הקווים ועברו למגרש הפוליטי. מפוכחים מהחלום שתנועה חברתית יכולה להביא לשינוי אמיתי בארץ הקודש, חברו אנשי התעוררות לגורמים שונים והקימו את תנועת "ישראל אחרת", שמתכוונת לרוץ לכנסת בבחירות הבאות.

תנועת התעוררות קמה לפני כשנתיים וחצי על רקע הקמת ועדת טל, במטרה לפעול למען "חלוקה שווה יותר בנטל ולהביא לתגמול אנשי המילואים". במהלך שנתיים יזמו 4,000 פעילי התנועה מגוון פעילויות, שהמתוקשרות שבהן היו הקמת אוהלי המחאה בירושלים ובתל אביב. "לא היה פוליטיקאי שלא בא חיבק, נישק והבטיח הבטחות. יום אחרי שהתקשורת נעלמה - גם הם נעלמו", מספר נול.

"אחרי שהגשנו לשרון את 300 אלף החתימות והדבר היחיד שקיבלנו היה תקציב שמקפח בצורה קשה את אנשי המילואים, הבנו שצריך להפסיק לשחק, חייבים לשלוח את הפוליטיקאים הביתה, ולהביא אנשים אחרים למערכת".

לא מצטערים על הדרך

למרות התסכול, נול לא מתחרט על הדרך בה בחרו הוא וחבריו ללכת: "זה היה משהו שהגיע מבפנים ולימד אותנו המון. כל מה שאני עושה היום זה מסקנות מפעולות התעוררות. ההישג הגדול ביותר שלנו היה יצירת מודעות אדירה לנושא. עד היום רואים את ההדים של המאבק: ההתנדבות למילואים עלתה, היחס ל'פראיירים' השתנה, המילואימניקים הפכו לאליטה, והמון תנועות מילואים חדשות קמו בעקבותינו".

את המעבר ל"ישראל אחרת" רואה נול כתהליך טבעי. הוא מגדיר אותה כ"תנועה פוליטית שמורכבת מאנשים צעירים נקיים ואנשי המקצוע הטובים בישראל". לדבריו, התנועה מציגה חזון ציוני אמיתי, המתבסס על אג'נדה חברתית כלכלית בעיקרה. נול מאמין שהתנועה "הולכת להיות ההפתעה של הבחירות הבאות". לבן חורין חשוב להדגיש ש"בתור יוצאי התעוררות נושא המילואים הוא הכי טבעי לנו, והטיפול בו הוא חלק בלתי נפרד מהמצע של ישראל אחרת".

"הבנו את מה שהאחרים יבינו עוד מעט"

חילי טרופר, פעיל מרכזי בהתעוררות, בחר לא להצטרף ישראל אחרת. "אני לא אוהב את הקטע של תנועה פוליטית, אהבתי את התעוררות כי היא היתה א-מפלגתית", הוא מסביר. גם פרופר סבור שהנושאים למענם לחמה התנועה, בעיקר חוק טל, הגיעו למיצוי מבחינת המחאה. הוא מסכים עם חבריו שהשינוי יבוא רק מבפנים, אבל מבחינתו, "בשביל להיות בפנים צריך להיות טיפוס מסוים, שאני לא".

לביקורת מצד תנועות המילואים האחרות על הפוליטיזציה של התעוררות מתייחס נול כטענות ילדותיות. הוא חושב שהבעיה המרכזית היא "שהמילה פוליטיקאי הפכה בארץ לקללה הכי גדולה שיש", אבל יודע ש"בסוף היום הפוליטיקאים מנהלים לנו את החיים".

יוצאי התעוררות קוראים לכל "החברה הטובים בתנועות המחאה" להצטרף לישראל אחרת. "זה הבית הטבעי שלהם ובכוחות מאוחדים נוכל להשיג הרבה יותר", אומר בן חורין. "הבנו את מה שהם יבינו עוד מעט", מסכם נול, "שהדרך היחידה לשנות היא בפירוש, לבוא ולהיות פוליטיקאים, אבל אחרים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully