וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יאהו! שוקלת לגבות תשלום עבור שירותיה

19.11.2000 / 11:05

חמש שנים לאחר מהפיכת האינטרנט מעוניינת אחת החברות הגדולות לשנות את המודל העסקי שלה; יאהו!, שעיקר רווחיה מגיע היום מפרסומות, עשויה לגבות תשלום עבור חלק מהשירותים אותם היא מציעה לגולשים; האנליסטים מנבאים לה הצלחה בצעד זה

פורטל האינטרנט יאהו! שוקל לגבות תשלום עבור חלק מהשירותים אותם הוא מספק. מנכ"ל יאהו!, טים קוגל, הסביר כי לא מדובר בתשלום עבור השימוש באתר עצמו, אלא עבור שירותים נלווים. בכך תהפוך יאהו! לפורטל הראשון מבין הפורטלים הגדולים, המצטרף לתפיסת המודל הכלכלי החדש של האינטרנט, שהוא תלוי-לקוח, ולא תלוי-מפרסם. התשלום ייגבה מהלקוחות בצורה של דמי מנוי שנתיים או חודשיים.

כבר ב-1998 הודיעה יאהו! כי היא בוחנת את האפשרות לגבות תשלום עבור שירותיה. כיום מפיקה החברה את רוב הכנסותיה מפרסומות, כשמספר השירותים בתשלום שהיא מספקת מהווה אחוז קטן מהכנסותיה. אולם בכירים בחברה אמר כי המהלך החדש יהיה שונה.

ההאטה ברווחי הפרסום באינטרנט, שבחלקה נובעת מירידת הנאסד"ק וקריסת חברות סטארפ-אפ רבות, לא פסחה גם על יאהו!. מניות החברה שוות כיום רק 75 אחוז משיא שוויין, לפני כשנה. בצעד העסקי החדש בו נוקטת החברה היא מנסה, למעשה, לבחון אמצעי רווח חדשים ויציבים יותר, כדי שתוכל להוכיח למשקיעים שהיא יכולה להמשיך בתנופת הצמיחה שלה.

שינוי המודל הכלכלי, גם אם באופן חלקי, הוא משימה מסובכת ביותר, במיוחד כשמדובר בתחום האינטרנט. ניסיון העבר מלמד כי רק אתרים ספורים שרדו לאורך זמן כשירות בתשלום. בפני יאהו! עומדת בעיה נוספת, זאת מאחר והיא מאגדת תכנים במקום יצרנית תוכן. ככל הנראה תיאלץ יאהו! לעבור ליצירת תכנים על מנת להפוך את דמי המנוי למרכיב העיקרי ברווחים. אולם צעד כזה מחייב השקעה כלכלית נוספת מצדה. עם זאת, אנליסטים בתחום האינטרנט הביעו ביטחון ביכולתה של יאהו! לבצע שינוי כזה עסקי שכזה, גם אם הרווחים מהמנויים יהיו שוליים בשנים הראשונות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully