וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוש צובר יתרון - ההכרעה רק ביום שני

19.11.2000 / 0:38

לאחר ספירת קולות תושבי החוץ הגדיל בוש את יתרונו על גור ב-930 קולות; למרות זאת עדיין אין הכרעה; הספירה הידנית נמשכת על אף טענות על מרמה; בית המשפט העליון בפלורידה יכריע בסוגיית הקולות הפסולים; שבוע נוסף ללא נשיא חדש באמריקה

לאחר ספירת קולות החיילים ואזרחי ארה"ב השוהים מחוץ למדינה, מוביל המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש, ב-930 קולות על פני המועמד הדמוקרטי, אל גור. הספירה הסתיימה ב-66 מתוך 67 מחוזות ההצבעה במדינה. עם זאת הספירה הידנית בארבעה מחוזות בפלורידה עדיין נמשכת.

בוש לא יכול עדיין להכריז על ניצחון, מאחר ובית המשפט העליון בפלורידה אסר על מזכירת המדינה, קתרין האריס, להכריז על המנצח עד לדיון ביום שני. אז ישמע בית המשפט את טיעוני שני המועמדים בשאלה המרכזית - האם יש להחשיב את תוצאות הספירה הידנית החוזרת כחלק מהתוצאות הכלליות של פלורידה. ספירה זו, אם תתקבל, עשויה להעניק יתרון לגור, מאחר וארבעת המחוזות הם דמוקרטיים מובהקים. בסך הכל הצביעו במחוזות אלו 1.6 מיליון אזרחים.

ובינתיים טוענים במטהו של בוש כי התגלו מקרים של מעשי מרמה בספירה החוזרת בפלורידה. דוברת המטה הודיעה כי בידי אנשיו של בוש יש הוכחות מפיהם של עדי ראייה שלא מדובר בספירה חוזרת אלא בסילוף תוצאות והתעלמות מהכוונה האמיתית של הבוחרים.

אם יחליט בית המשפט העליון של פלורידה בדיון ביום שני כי מזכירת המדינה יכולה לאשר את התוצאות מבלי להתחשב בספירה הידני, יהיה זה ניצחון גדול לבוש. אך ככל הנראה אל גור יערער עליה. ואם יחליט בית המשפט שזכותם של המחוזות השונים לבצע ספירה ידנית ויאשר לפיכך להוסיף את הקולות לספירה הכללית, הרי שאז צפוי בוש לערער על ההחלטה. בכל מקרה המירוץ נשאר פתוח לפחות עד יום שני, בו יתקיים הדיון המשפטי הנוסף. המועמד שיזכה ברוב הקולות בפלורידה, הוא זה שיזכה גם ב-25 האלקטורים שלה, ויהפוך לנשיא הבא, ה-43 של ארה"ב.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully