וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיקרוסופט מכה את התחזיות; מדווחת על רווח של 50 סנט למניה

רן דוידוב

17.10.2002 / 23:10

הרווח בניכוי הוצאות חד פעמיות זינק ב-28%; ההכנסות עלו גם הן על התחזיות וזינקו ב-26%

מיקרוסופט , החברה הגדולה בעולם ע"פ שווי שוק, דיווחה על עלייה של 28% ברווח הרבעוני והיכתה את התחזיות המוקדמות הודות לתוכנית רישוי תוכנות חדשה ומכירות שעלו על הערכותיה והערכות השוק. מיקרוסופט שומרת על מסורת ארוכה, שהחלה עוד ב-1986, של עלייה קבועה במכירות על בסיס רבעוני.

ענקית התוכנה רשמה רווח נקי של 2.73 מיליארד דולר או 50 סנט למניה ברבעון הפיננסי הראשון, בהשוואה לרווח של 23 סנט למניה ברבעון המקביל. במהלך אותו רבעון רשמה החברה מחיקה חד פעמית של 20 סנט כנגד ירידת ערך השקעות. תוצאותיה של מיקרוסופט ברבעון הנוכחי כוללות מחיקה של 291 מיליון דולר או 5 סנט למניה, כנגד ירידת ערך השקעות.

גם בשורת ההכנסות הצליחה החברה לעלות על תחזיותיה ותחזיות השוק. מיקרוסופט רשמה הכנסות של 7.75 מיליארד דולר, בהשוואה להכנסות של 6.13 מיליארד דולר ברבעון המקביל - עלייה של 26%. התחזית הממוצעת בשוק עמדה על עלייה של 17% בלבד בהכנסות ל-7.15 מיליארד דולר.

תוצאותיה של מיקרוסופט נתפסות בדרך כלל כאינדיקציה למצבו של מגזר הטכנולוגיה החבוט, שאינו מגלה כל סימן להתאוששות קרובה. שלשום איכזבה ענקית השבבים אינטל את המשקיעים כשדיווחה על רווח שהיה קצה התחתון של התחזיות והפחיתה יעדים לרבעון הקרוב. ההודעה שיגרה את מניות הטכנולוגיה לירידה, ומיקרוסופט, שזינקה ב-19% בארבעת ימי המסחר הקודמים, איבדה 4%. היום שבה מניית החברה והתאוששה, יחד עם כל מגזר הטכנולוגיה, עם עלייה של 0.7% בעקבות דו"חות טובים שפירסמו ענקית המחשבים יבמ ויצרנית המעבדים AMD.

להבדיל מאינטל, הצליחה מיקרוסופט להפחית את לחץ המחירים על מוצריה הודות למעבר לקוחות לגרסאות מתקדמות ויקרות יותר של מערכת ההפעלה "חלונות". למרות שמנייתה נפלה מאז תחילת השנה ב-25% - היתה זו נפילה מתונה בהשוואה למניות חברות אחרות ומיקרוסופט הפכה לאחרונה לחברה בעלת שווי שוק הגדול ביותר כשהיא עוקפת את ג'נרל אלקטריק . מיקרוסופט נהנתה ברבעון הקודם גם מתוכנית חדשה לרישוי תוכנות שהגבירה את הכנסותיה מסעיף זה ב-26%. התוכנית החדשה מבטיחה להפחית את מגמת התנודתיות בהכנסותיה, למרות שספגה ביקורת ממספר לקוחות עסקיים.

גורם נוסף המסייע לחברה לשמור על עלייה עקבית בהכנסותיה הוא העובדה שמיקרוסופט נוהגת לעכב את הדיווח על חלק מהכנסותיה לרבעונים הבאים, תוך שהיא מציינת בשורת ההכנסות נתח חלקי בלבד ממחיר המכירה ופורשת את יתרתו לאורך מחזור חייו, האורך בד"כ שנתיים עד שלוש שנים. מאזן ההכנסות המעוכבות של החברה זינק ברבעון השני ב-38% ל-7.74 מיליארד דולר ושב ועלה גם ברבעון הנוכחי בכ-900 מיליון דולר, על פי הערכות.

מלבד זרם ההכנסות האמין הנובע מעסקי הליבה של החברה, הכוללים בין היתר את מערכת ההפעלה "חלונות" ותוכנת "אופיס", הגדילה מיקרוסופט במהלך הרבעון את חלקה בשוק תוכנות השרתים בעזרת תוכנת מסד הנתונים SQL סרוור. הכנסותיה של החברה מתחום זה עלו ב-14%. זאת, חרף התחרות הקשה שמציבות לחברה תוכנות הקוד הפתוח הניתנות להורדה חינם מרשת האינטרנט. מנגד, ממשיכה החברה להפסיד מיוזמות מצליחות פחות, דוגמת פורטל האינטרנט MSN וקונסולת המשחקים Xbox.

מיקרוסופט מפיקה למעלה מ-65% מהכנסותיה ממכירת יישומים ומערכות הפעלה למחשבים אישיים. שוק התוכנות לשרתים ולעסקים מהווה 18% נוספים מהכנסותיה. קונסולת המשחקים Xbox, שירותי אתר האינטרנט MSN, משחקי המחשב, תוכנות הלומדה וההתקנים הסלולריים והאלחוטיים אחראים לכ-12% מההכנסות. את סעיף ההכנסות משלימים פרסומים שונים בתחום המחשבים והשקעות במיזמי מסחר אלקטרוני.

מיקרוסופט העלתה את תחזית הרווח השנתית בעד 3%. התחזית השנתית ל-2003 שמסרה החברה ביולי עמדה על רווח של 1.85-1.91 דולרים למניה על הכנסות בטווח של 31.4-32 מיליארד דולר. היום העלתה החברה את תחזית הרווח למניה ל-1.89-1.95 דולרים ואת תחזיות ההכנסות ל-32.2-32.6 מיליארד דולר. לרבעון הנוכחי חוזה החברה רווח של 45-46 סנט למניה על הכנסות של 8.5-8.6 מיליארד דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully