וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דליה רבין-פילוסוף: הרוצח לקח גם את הדרך

17.10.2002 / 15:31

בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין מתחה בטקס לזכרו ביקורת על שותפיו לדרך, ש"אינם מתקוממים נגד המנטרה שאין היום עם מי לדבר"; הנשיא קצב: להפסיק השימוש בביטוי "פושעי אוסלו"

טקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה יצחק רבין ז"ל נפתח בצהריים בהר הרצל בירושלים. הטקס נערך ליד קברם של ראש הממשלה המנוח ורעייתו לאה ז"ל.

ח"כ דליה רבין-פילוסוף (עבודה), בתו של ראש הממשלה המנוח, אמרה בטקס: "טעינו באשליה כי הרוצח המתועב לקח אותך מאיתנו ולא יוכל לה לדרך... משיחי השקר, מקרבם הגיח ובשמם פעל האיש המתועב, מרימים שוב ראשם וממשיכים באיוולתם ובעיוורונם להוביל מדינה אהובה ועם יקר בדרך לא דרך אל האין מוצא. ושותפיך לדרך, ממשיכיה ונושאי דגלה אינם עומדים בפרץ, אינם קוראים לילד בשמו, אינם מתקוממים נגד המנטרה שקנתה לה שביתה... שהיום אין עם מי לדבר, ובעצם מעולם לא היה".

רבין אמרה: "בכל שנה, כשאנו ניצבים כאן אל מול שתי האבנים הללו, השחורה והלבנה, ביום שנקבע בלוח כדי שנזכיר בו ונזכור, כשאני מגיעה לכאן במצוות חשבון נפש וסיכומים, ההרגשה שעוברת בי היא כי הסתיימה השנה הקשה מכולן, ועוברת עוד שנה והתחושה לא משתנה. שוב, כאן ועכשיו, ובמבט לאחור היתה זו השנה הקשה מכולן".

"יהודי בן עוולה חשב אחרת"

סגן ראש הממשלה, השר סילבן שלום, ספד ל"בונה ארץ, מר ביטחון, ראש ממשלת ישראל". שלום אמר: "משפחת רבין היקרה, האומה כולה מרכינה ראש, אך מעטים יכולים להבין את גודל האובדן... בשבע השנים הרעות שחלפו מאז אותו לילה מר, משהו בכל אחד מאתנו כבר אינו כתמול שלשום". לדבריו, ההמשך והעתיד תלוי בנו.

שלום קרא דברים שאמר רבין לפני כשמונה שנים: "חשוב שכולנו נדע בישראל ובגולה כי תהיינה אשר תהיינה ההחלטות, אהבת ישראל אמיתית שורה עליהן. כל ישראל ערבים זה לזה. אין אנו שוכחים לרגע... כי כולנו אחים, כולנו יהודים ולכולנו גורל אחד". "אבל", הוסיף שלום, "יהודי אחד, יהודי בן עוולה, חשב אחרת".

"הפצע המדמם יישאר בזיכרון"

נשיא המדינה, משה קצב, אמר: "הטראומה הלאומית תלווה את עם ישראל לדורות, הפצע המדמם והכואב יישאר בזיכרון הקולקטיבי של האומה".

לדברי קצב, השינוי שהיה צריך להתחולל בעקבות הרצח עדיין לא קרה. "יש שינוי קל, אך הלקחים טרם הופקו במלואם. הרחוב האזרחי והפוליטי שלנו עדיין רוויי באלימות פיזית ומילולית. אל לנו להשאיר את התמורות לדור הבא, עלינו להשלימם ולהנחילם", אמר.

הנשיא קרא להפסיק את השימוש בביטוי "פושעי אוסלו". "עם כל חילוקי הדעות, ההסכמים התקבלו על ידי ממשלה לגיטימית ואושרו בידי נבחרי העם", אמר.

10% מהישראלים: בעד חנינה לרוצח

אירועי יום הזיכרון השביעי להירצחו של רבין נפתחו אתמול בערב. אוהל הידברות בין חילונים לדתיים, שמארגנת תנועת "גשר", נפתח בהר הרצל בשעות הבוקר.

אחר הצהריים נפתחה במשכן הכנסת ישיבה מיוחדת לזכרו, במעמד הנשיא. בישיבה נשאו דברים שר החוץ שמעון פרס, יו"ר הכנסת אברהם בורג ויו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד.

פרס אמר היום כי אילמלא רצח רבין אפשר שהיה היום שלום עם הפלסטינים. לדבריו, הסכם אוסלו היה הדבר הנכון והאמיץ לעשות בשעתו, ולולא נחתם - אפשר שהמצב היום היה גרוע יותר. לדבריו, גם היום, כמו בימים שקדמו לרצח רבין, יש תופעות של הסתה פרועה ואנשים שקוראים לעצמם רבנים הם מגדולי המסיתים.

מסקר שנערך עבור קול ישראל עולה, כי אחד מכל עשרה אזרחים בישראל (יותר מ-400 אלף בני אדם) מצדדים במתן חנינה לרוצח יצחק רבין, יגאל עמיר. רוב הנשאלים מאמינים כי לולא נרצח היה מצליח רבין להגיע להסכם שלום מלא עם הפלסטינים.

לפרויקט המיוחד של וואלה! חדשות - "מה היה קורה אם רבין לא היה נרצח" - לחץ על הלינק המצורף.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

תרפיית מציאות מדומה: טיפול להתמודדות עם חרדה

בשיתוף zap doctors

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully