מח"ט נח"ל על תרחיש האימים: "נרדוף חוטפי חיילים גם במנהרות"

בריאיון חג מיוחד מספר אל"מ עמוס הכהן על התעמולה של חמאס, האתגרים האמיתיים של צה"ל בעזה וגם על הרגע שבו מפקד בשטח יעמוד מול הדילמה הקשה מכולן. "המסר הוא שלא משאירים אף אחד מאחור". הריאיון המלא - מחר, בוואלה! NEWS

21/04/2016
צילום: דובר צה"ל, מאצ'י הוף; עריכה: יאיר דניאל

מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה עמוס הכהן, גדל בסיירת מטכ"ל ושירת בה שש שנים. במהלך הקריירה הוא אף היה ראש לשכתם של הרמטכ"לים לשעבר גבי אשכנזי ובני גנץ, בהמשך מונה למפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה ופיקד עליה במהלך המבצעים "עמוד ענן" ו"צוק איתן", והיה לו חלק משמעותי באיתור המנהרות ההתקפיות שנחפרו על ידי חמאס לעבר ישראל.

בריאיון חג לוואלה! NEWS, שיפורסם במלואו מחר, מדבר כהן על התעמולה שמפיץ חמאס כדי להאדיר את יכולותיו, האתגרים של צה"ל ברצועה עזה - שרחוקים מלהסתכם באיתור מנהרות - וכן על התרחיש המדאיג מכל: "אנחנו נעשה כל מה שצריך להחזיר חייל שבוי, עד גבול פגיעה באותו חייל. כשמזהים אירוע שניתן לסכל, כולל באזור תת-קרקעי, אנשים ייכנסו וירדפו את החוטפים גם בתוך המנהרה".

"המסר עד אחרון החיילים הוא שלא משאירים חיילים מאחור". אל"מ הכהן(צילום: ראובן קסטרו)

את המילים "קוד חניבעל" שמעת בעצמך כמפקד החטיבה הדרומית במהלך חטיפתו של סרן הדר גולדין.

"אני לא חושב שצריך לקרוא לזה חניבעל, במובן של חטוף, אלא שבוי. שבוי בסביבה מבצעית בדיוק כמו במלחמה. היו שבויים גם במלחמות עבר, ויהיו שבויים גם בעתיד. ההתייחסות לשבוי היא מחמירה, אנחנו לא רוצים להגיע לזה גם בגלל הרגישות - הפנימית והציבורית. המסר שעובר עד אחרון החיילים הוא שלא משאירים חיילים מאחור".

בעיני הציבור סוגיית המנהרות נתפסת ככזו שהקושי בהתמודדות איתה עדיין לא פוצח. אותו קושי נכון גם בשאלה האם להיכנס למנהרה אחרי מחבלים שחטפו חייל. איזה כלים ניתנים למפקדים לרגע שבו, חלילה, הם יעמדו בפני הדילמה הזאת?

"כל חייל מתאמן בתווך התת קרקעי. אין טירון בחטיבה שמסיים הכשרת לוחם בלי לעבור את המסלול זה. האם נשאף להיכנס לשם? ממש לא. מה קורה כשיש בכל זאת שיש אירוע שמחייב אותנו לבצע מרדף בתוך מנהרה? גם פה אין דילמה – כשמזהים אירוע שניתן לסכל אותו, כולל בתוך מנהרה, אנשים ייכנסו ויבצעו מרדף לתוכה. אנחנו נעשה כל מה שצריך, או כמעט כל מה שצריך, עד גבול פגיעה באותו חייל, כדי להחזיר את כולם הביתה".

הריאיון המלא יפורסם מחר, ערב חג הפסח, בוואלה! NEWS.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully