וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וייאטנם: נאום קלינטון צונזר

18.11.2000 / 8:52

התראיין בשידור חי בטלוויזיה הווייטנאמית וקרא לשלטון הקומוניסטי במדינה לחזק את זכויות האדם של תושביה; זכה לקבלת פנים חמה מתושבי האנוי; זהו הביקור הראשון של נשיא אמריקאי במדינה מאז תום המלחמה לפני 25 שנה

נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, המבקר בוייאטנם, קרא היום לקומוניסטים לפתוח את החברה לרעיון הדמוקרטי ולחופש כלכלי.

"הצלחתה של ויאטנם בקרב קהילת העמים קשורה לחופש, שתעניק לכיבוד זכויות האדם", אמר קלינטון בנאום לסטודנטים באוניברסיטה הלאומית של האנוי.

נאום קלינטון הועבר בשידור ישיר בטלויזיה של צפון ויאטנם. עניין יוצא דופן במדינה קומוניסטית, אולם דבריו בנוגע לזכויות האדם שובשו וצונזרו על ידי השלטונות.

קבלת הפנים החמה לה זכה נשיא ארצות הברית הובילה אותו לומר "הביקור ההיסטורי הזה בהאנוי פותח פרק חדש במערכת היחסים בין ארצות הברית לווייטנאם. בואו נראה לילדינו שהעבר הכל כך כואב יכול להפוך לעתיד משגשג", אמר קלינטון.

בראיון שנעשה בשידור חי, קרא קלינטון למנהיגות הקומוניסטית בווייטנאם לליברליזציה של העולם הפוליטי ולחיזוק זכויות האדם של תושביה. קלינטון כינה את מלחמת וייטנאם בה נהרגו שלושה מיליון וייטנאמים ו-58 אלף חיילים אמריקאים, "טרגדיה מזעזעת".

הנשיא האמריקאי חלק את הפריים הטלוויזיוני עם פסלו של הו צ'י מין, מנהיגה המהפכני של וייטנאם ואויב וותיק של האמריקאים.

קלינטון הוא הנשיא האמריקאי הראשון שמבקר בוייטנאם, מאז הסתיימה המלחמה בין שתי המדינות לפני 25 שנה. הביקור, שהתחיל אתמול, הוא ביקורו הדיפלומטי האחרון של קלינטון כנשיא.

מוקדם יותר ביקר קלינטון באוניברסיטה וייטנאמית שם אמר: "תנו לנו להמשיך לסייע אחד לשני לרפא את פצעי המלחמה, לא באמצעות שיכחה אלא באמצעות רוח הפיוס". אחרי קבלת פנים ממלכתית שנערכה לו, אתמול בארמון הנשיא ומספר פגישות מדיניות יצא קלינטון להסתובב ברחובות האנוי. התושבים קיבלו אותו בהתלהבות רבה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully