וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ואף על פי כן נוע תנוע

18.11.2000 / 0:15

רופאים ישתילו עצבים מרגלה של האם בזרועו של בנה המשותק; האם תאבד את "תחושת המגע" ברגלה


מאת מוטי גל

ניתוח מהפכני שיבוצע היום בילד מקסיקני בן 8 המשותק בידו השמאלית עשוי להחזיר לו את התחושה ביד. במהלך הניתוח יוסרו סיבי עצב מרגלה של אימו ויושתלו בזרועו של בנה.

הניתוח שייערך בבית החולים לילדים שבטקסס, הינו הראשון בו נעשה שימוש בהשתלת תאי עצב מתורם חי. בשבעת הניתוחים הקודמים הדומים לזה הנוכחי, נטלו הרופאים סיבי עצב מגופות מתים.

סיבי העצב שבזרועו השמאלית של רודריגו סרבאטנטס נקרעו במהלך הלידה וגרמו לאובדן התנועה והתחושה ביד. נזק שכזה, אמרו רופאיו, מתרחש בשכיחות נמוכה של אחת לאלף לידות. ברוב המקרים העצבים אינם נקרעים לחלוטין אלא נחבלים קלות, ומשתקמים עם הזמן.

במהלך הניתוח שייארך כשמונה שעות יבצעו רופאיו חתך בצידו הימני של רודריגו. סיבי העצב של אמו יוכנסו מתחת לעורו לאורך החזה עד לזרועו השמאלית וכף ידו. הרופאים מצפים כי הסיבים הבריאים שבצד גופו הימני יגדלו לאיטם על פי סיבי העצב שהושתלו מאימו. סיבי העצב מהאם אינם יתפקדו אלא יתמכו בסיבים הבריאים. אימו של רודריגו תאבד כליל את התחושה ברגלה כתוצאה מהסרת העצבים שיושתלו בבנה.

לדעת רופאיו, יוכל רודריגו להשתחרר מבית החולים בתוך יומיים, אולם הוא ייאלץ ליטול משך שנה תרופות אשר ימנעו את דחיית השתל. בתום שנה יוכלו להעריך הרופאים באם הצליח הניתוח.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully