כדי לעצור את סנדרס בניו יורק, קלינטון מנסה לגייס את היהודים

אחרי שבעת הניצחונות הרצופים של הסנאטור, שרת החוץ לשעבר מקווה להתאושש בפריימריז. אצל הרפובליקנים, טראמפ צפוי לנצח במגרש הביתי שלו, אך השאלה הגדולה היא - כמה צירים יצליח להשיג?

עמרי נחמיאס, שליח וואלה! NEWS לניו יורק
צילום: עמרי נחמיאס - באמצעות סמארטפון וואווי - Huawei

אחד מרגעי השיא של הפריימריז בארצות הברית יגיע היום (שלישי), כאשר תומכי שתי המפלגות יצאו לבחור בניו יורק. מדובר באחת המדינות הגדולות ביותר מבחינת היקף הצירים שיחולק בה ולתוצאות בה יהיו השפעה משמעותית על המשך המרוץ לבית הלבן. שני המתמודדים המובילים במפלגותיהם - דונלד טראמפ והילרי קלינטון - יקוו לרשום ניצחונות מוחצים. המיליארדר זקוק לניצחון שכזה כדי להשאיר לו סיכוי להגיע ל-1,237 צירים, שיבטיחו כי יהיה המועמד הרפובליקני.

ואולם, מספר הזהב הולך ומתרחק ממנו בעקבות כמה הפסדים במדינות האחרונות. שרת החוץ לשעבר צריכה אף היא ניצחון משמעותי במטרה לקטוע את רצף שבעת הניצחונות של ברני סנדרס ולבסס יתרון שלסנאטור יהיה בלתי אפשרי לסגור.

בצד הרפובליקני, יחולקו בפריימריז הקרובים 95 צירים. לפי כל התחזיות, טראמפ יסיים במקום הראשון בניו יורק, כאשר בדומה לקלינטון בצד הדמוקרטי, העריך אתר "538" של נייט סילבר כי יש לו יותר מ-99% לזכות. השאלה היא כמה צירים הוא יצליח לגרוף בדרך. 81 מתוך אותם 95 צירים יחולקו לפי 27 מחוזות בחירה, שלושה לכל מחוז. במקרה שמועמד מסוים יזכה במירב הקולות במחוז, הוא יקבל את כל שלושת הצירים.

עוד בוואלה!

"אנחנו לא חיים בסרט שאנשים עם מוגבלות יכולים הכל"

לכתבה המלאה
לא ברור כמה צירים הוא יצליח לגרוף. טראמפ בעצרת בחירות בניו יורק, אתמול (צילום: רויטרס)

מכיוון שאיל הנדל"ן זוכה לרוב במרבית מחוזות הבחירה, יש לו סיכוי לא מבוטל לגרוף את חלק הארי של אותם 81 צירים, אם כי לא את כולם. סקר של מכון אופטימוס מסוף חודש מרץ, שמיפה את כל 27 המחוזות וכלל 14 אלף נשאלים, חזה כי טראמפ יפסיד במנהטן לג'ון קייסיק, וכי ובכמה מחוזות אחרים הוא אמנם יזכה לרוב, אבל לא יעבור את רף 50%. 14 צירים נוספים יחולקו באופן פרופורציונלי בין המועמדים, בתנאי שהשיגו לפחות 20% מן הקולות.

אם טראמפ יצליח לגרוף בשקלול הארצי יותר מ-50%, יוענקו לו 14 הצירים הללו על בסיס "המנצח לוקח הכל". את אירוע סיכום הפריימריז יקיים המיליארדר עם סגירת הקלפיות במגדלים בעיר הקרויים על שמו.

מי שככל הנראה הרים ידיים בנוגע למרוץ במדינה הוא הסנאטור טד קרוז. כבר אתמול, עוד לפני פתיחת הקלפיות, הוא קיים שני אירועים במדינת מרילנד, שם ייערכו הפריימריז ב-26 באפריל, יחד עם עוד ארבע מדינות נוספות. אחת מאותן מדינות היא פנסילבניה ושם יקיים קרוז כנס נוסף היום.

מפת הבחירות האינטראקטיבית

(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בצד הדמוקרטי, יחולקו לא פחות מ-291 צירים, מה שהופך את ניו יורק למדינה בעלת מספר הצירים השני בגודלו. לבחירות במדינה עשויות להיות השפעה מכרעת על המשך הפריימריז: אם לפני חודש נראה היה שההתמודדות גמורה לחלוטין, וקלינטון החלה להפעיל לחצים על סנדרס כדי שיפרוש, הרי שהעובדה שהסנאטור היהודי מוורמונט השיג שמונה ניצחונות מתוך תשע המדינות האחרונות יצרה מבחינתו סוג של מומנטום. קלינטון תקווה לעצור אותו במדינה שמטעמה כיהנה כסנאטורית במשך כשמונה שנים.

בדומה לצד הרפובליקני, מעריך אתר "538" של סילבר, הפרשן והסטטיסטיקאי שחזה את תוצאות שתי מערכות הבחירות האחרונות, כי יש סיכוי של 98% שקלינטון תנצח בבחירות, בפער דו-ספרתי. למרות זאת, השיטה בצד הדמוקרטי, שלפיה הקולות מתחלקים באופן פרופורציונלי בין המועמדים, עשויה בסופו של יום לשלוח לא מעט צירים גם לכיוונו של סנדרס.

מבין אותם 291 צירים, ישנם 44 "צירי על", שיכולים לבחור כראות עיניהם. מדובר בדרך כלל במושלים לשעבר, חברי קונגרס ובעלי תפקידים אחרים במפלגה. 163 צירים נוספים יחולקו בין המחוזות השונים, כאשר כל מחוז יקבל בין חמישה לשבעה צירים, תלוי בגודלו. 84 הצירים הנותרים יחולקו באופן פרופורציונלי לפי שקלול התוצאות ברחבי המדינה.

ביל והילרי קלינטון באירוע בפאב האירי, אתמול (צילום: רויטרס)

במסגרת הניסיון של קלינטון לשדר שהמועמדות הדמוקרטית נמצאת בכיסה, המשיכה שרת החוץ לשעבר לתקוף חזיתית את טראמפ. אתמול, בתכנית רדיו בעיר ניו יורק, ניפקה אמירה שנויה במחלוקת כאשר השוותה את המיליארדר לסרטן. "טראמפ הוא חמור העשור", השיבה כשנשאלה האם היא חוששת ממנו והוסיפה: "מה שהוא עושה זה מסוכן. הוא מתסיס, מעורר אלימות, אלו לא הערכים של ארצות הברית. אני לא יודע אם הוא יזכה במועמדות, אבל אני מריצה נגדו מודעות. שאלו אותי למה אני עושה את זה למרות שגם אני עוד לא זכיתי במועמדות ואמרתי שאי אפשר לתת לזה להמשיך. זה סרטן. אי אפשר לתת לסרטן להמשיך להתפשט, ואז פתאום נתעורר ונגיד 'מה קרה למדינה שלנו'?".

ערב הבחירות במדינה שבה חיים למעלה ממיליון יהודים, פרסמה קלינטון מכתב גלוי תחת הכותרת "להילחם בדיכוי, באי השוויון ובאי הצדק בפסח", ובו כתבה: "לא גדלתי על חגיגת פסח, אבל במשך השנים השתתפתי בלילות סדר, שבהם קיבלתי השראה מהסיפור הבלתי רגיל של ההגדה - סיפור של אנשים שהתנסו בכוח סבל ואמונה, נמלטו מעבדות והשיגו את חירותם".

הניצחון השמיני בדרך? סנדרס בעצרת בחירות בניו יורק, אתמול (צילום: רויטרס)

במכתבה ציינה קלינטון כי "ספר שמות מזכיר איך פרעה מנע מבני ישראל את הזכות להתפלל על פי בחירתם. היום ישנם איומים חדשים לחפש הדת ועליה מדאיגה באנטישמיות. בחלקים רבים של אירופה, אנחנו רואים השחתת בתי כנסת וחילול בתי קברות. מאמצים בינלאומיים להשמיץ ולבודד את העם היהודי - כמו תנועת ה-BDS מעוררת הדאגה - צוברים תאוצה. אנחנו חייבים להתעמת עם הכוחות האלה של חוסר סובלנות".

לא רק אחרי קולות היהודים מחזרת קלינטון, אלא גם אחרי הקהילה הענקית של אמריקנים ממוצא אירי המתגוררת במדינה, בעיקר במנהטן. אמש, בפאב אירי בעיר ניו יורק נערכה "מסיבת טרום פריימריז" בהשתתפות הילרי וביל קלינטון. כ-200 אנשים המתינו בסבלנות לבואם של הקלינטונים לחצר הקטנה בפאב המקומי. כשהשניים הגיעו לאירוע הפריימריז האחרון לפני פתיחת הקלפיות, פצחו הנגנים על הבמה בשורה של שירי עם אירים, והכרוז הכריז על קלינטון כ"נשיאה הבאה של ארצות הברית", בעוד שבני הזוג העניקו סלפי לכל דורש.

בינתיים, בקצה השני של העיר בחרו כ-50 מתומכיו של סנדרס דווקא בפאב באזור וול סטריט כדי לקיים את מסיבת טרום הפריימריז שלהם. המועמד עצמו אמנם נעדר מהמאורע, אולם שורה של סטנדאפיסטים מקומיים התייצבו כדי להביע בו תמיכה, ולספר בדיחות פוליטיות על המרוץ עצמו ועל המועמדים האחרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully