וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרו: פוג'ימורי בדרך החוצה

17.11.2000 / 23:19

יו"ר הפרלמנט הנבחר, ולנטין פאנאגוואה, מועמד מפלגת הפעולה העממית גבר על מועמדת הממשלה, מרתה הילבראנט; בכך נוצר הפתח להדיח את הנשיא פוג'ימורי

לראשונה מזה שמונה שנים הועברה השליטה בפרו לידי מפלגת הפעולה העממית. יו"ר הפרלמנט הנבחר, ולנטין פאנאגוואה, עורך דין במקצועו, גבר על מועמדת הממשלה, מרתה הילבראנט, תומכת נלהבת של הנשיא אלברטו פוג'ימורי. המהפך פתח את הדרך למאמצים אפשריים להדיח את הנשיא פוג'ימורי מתפקידו. יו"ר הפרלמנט בפרו הוא בעל העוצמה הרבה ביותר לאחר הנשיא.

פוג'ימורי ספג ביקורת קשה על נסיעתו לוועידת איפ"ק בבורניי, באמצע סערה פוליטית שפקדה את המדינה. השערורייה החלה לפני כחודשיים, כשנחשפה פרשת שחיתות בה מעורב יד ימינו של פוג'ימורי, ולדימירו מונטסינוס.

פרשה השחיתות התפוצצה לאחר שהטלוויזיה הפרואנית שידרה כתבה, בה נראה ראש המודיעין הפרואני, מונטסינוס, נותן שוחד בסך 15 אלף דולר לחבר אופוזיציה, במטרה שזה "יחצה את הקוים". ככל הידוע נמלט מונטסינוס לפנמה בעקבות הפרשה. לאחר החשיפה הודיע פוג'ימורי על התפטרותו העתידית, דבר שהוציא את ההמונים לחגוג ברחובות.

פוג'ימורי אמנם הבטיח להתפטר כבר ביולי הבא, ארבע שנים לפני תום כהונתו, אולם שרים בממשלתו מעריכים כי לאור ההתפתחויות סיכוייו לשרוד בתפקיד קלושים. תאריך הבחירות לנשיאות נקבע לחודש אפריל, פוג'ימורי הודיע כבר כי אין בכוונתו להתמודד בהן.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully