וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יקבל פיצויים על שנולד

17.11.2000 / 22:20

ילד מצרפת שנולד כשהוא סובל מחרשות, עיוורון חלקי ומומים שכליים תבע פיצויים בגין ההחלטה להביאו לעולם; רופאיו וצוות המעבדה לא אבחנו את מחלת האדמת, שגרמה לנכותו, בה לקתה אמו במהלך ההריון; הקהילה הרפואית הביעה דאגה מהשלכות הפסיקה התקדימית

תקדים בבית משפט בצרפת: ילד הסובל מנכות קשה זכה היום בתביעה שהגיש נגד הרשויות הרפואיות שהחליטו שיוולד.

ניקולס פירושה נולד ב-1983 כשהוא סובל מחרשות, עיוורון חלקי ועם מומים שכליים, לאחר שהרופא והמעבדה הרפואית שטיפלו באמו נכשלו באבחון מחלת האדמת, אותה נשאה אמו במהלך ההריון.

הוריו, ג'וזט וכריסטיאן פירושה, אמרו כי הכישלון באבחון המחלה גרם נזק רב לבנם בעודו ברחם ומנע מהם לבחור בהפלה. בית המשפט החליט כי הרופאים וצוות המעבדה אשם בכך. בעתירה שהגישו ההורים הם זכו בפיצויים על כך שהרופאים וצוות המעבדה לא מנעו את ההריון. בית המשפט קבע בהחלטתו: "מאחר והטעויות בוצעו על ידי הרופאים וצוות המעבדה ובכך מנעו מהאם את האפשרות לבצע הפלה, כדי למנוע את היוולדו של ילד נכה, הרי שהם (ההורים) יכולים לתבוע פיצויים בגין נכות הבן".

ביציאה מבית המשפט אמר האב: "השאלה שאני מעלה היא האם הבן שלי היה רוצה להיוולד לו ידע על מגבלותיו והקשיים הצפויים לו?".
"זה נורא שההורים צריכים להתמודד עם הבעיות האלו בידיעה שניתן היה למנוע אותן, אבל לא נוכל להסכים למתן פיצויים עבור חיים", אמרה קתרין פבר, מארגון המשפחות הצרפתי, "לא ניתן לטעון שחיים הם תוצאה של טעות. ולא משנה באיזו טעות מדובר".

הקהילת הרפואה בצרפת עקבה בדריכות אחר מהלך המשפט והביעה דאגה רבה מהשלכות ההחלטה שנקבעה. "המשמעות היא שמעתה יצטרכו הרופאים לשקול יותר מבעבר להפסיק הריון, במצבים שבהם הם לא בטוחים אם העובר בריא. וזו אחת הדילמות הנפוצות ביותר עימה מתמודדים מדי יום הרופאים", אמר חוקר גניטיקה, המקורב לזוג ההורים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully