וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זו המשיחיות בת זמננו

אייל מגד

16.10.2002 / 12:43

לו רבין היה חי – מה זו אם לא שבתאות חדשה, שיש לה קדושים, נסים ואף אל בצלמנו שהקריב עצמו. משיחיות השלום נולדה מתוך הסירוב להיכנע להיסטוריה, ומאפשרת לאוייב להתקרב ולטרוף

אם רבין היה חי, הוא היה מחזיר לא מאה אחוז מהשטחים שנכבשו ב-67, כפי שהוצע לפלסטינים בטאבה, אלא מאתיים אחוז. אם רבין היה חי, הוא היה מעניק לפלסטינים את זכות השיבה. אם רבין היה חי, הוא היה מסכים שרק יהודים שהגיעו ארצה לפני 1917 יורשו להישאר כאן. אם רבין היה חי, הוא היה יודע מאיזה צד לאכול את הבקלאווה על המרפסת בבקתה של ערפאת בקמפ-דיוויד. בקיצור, אם רבין היה חי, היינו מחתתים את חרבותינו לאתים ואת חניתותינו למזמרות. מה זה אם לא שבתאות חדשה, אם להידרש למשל ההיסטורי.

זו המשיחיות של זמננו, שנמצא לה כאן הקדוש המעונה שלה ממש ברגע המשבר שממנו לא היתה מתאוששת, משבר הטרור שפרץ על סף הארץ המובטחת וטרף את קלפי הפיוס המיוחל. כמו חסידי סטאלין, המשיחיים הללו נוטלים את הסמלים המיתולוגיים שלהם מהעולם הדתי: סגידה, קדושים, ציפיה לניסים וכמובן אל בצלמנו, אל מבשר, שהקריב את עצמו על מזבח רעיון שהתברר כמנותק לחלוטין מהמציאות – רעיון שלום עכשיו.

מה שמציק לי בהתייחסות למשיחיות הזו הוא לא שהיא מחלה שיגעונית, היסטריה, או תסביך – אלא המציאות. האם משיחיות השלום שלנו, כמו השבתאות דאז, לא נולדה מתוך סירוב להיכנע לדין ההיסטוריה? האם חסידיה לא מיאנו להודות שחווייתם היתה חוויית שקר, שאין לה על מה לסמוך, ומרוב ייאוש הלכו מקיצוניות לקיצוניות עד להזדהות עם מטרות האויב? האמונה הפרדוקסלית תמיד ניזונה דווקא מהכישלונות. זו העדפת התקווה על מראית העין הסותרת אותה. מה שרואים, אסור להאמין בו.

אבל אורגניזם חי אינו יכול לחיות בלי תחושה אמיתית של מציאות. הוא אינו יכול להמשיך להתקיים בלי תחושת הסכנה. זה הרבה יותר חשוב מתקווה. התקווה שמשיחי השקר שלנו מדברים עליה היא תקווה ורדרדה, מזוייפת, המעוותת את המציאות ומאפשרת לאויב להתקרב ולטרוף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully