וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברחבי הארץ צויין יום אנטי-מקדונלד'ס

תמר נהרי

16.10.2002 / 0:17

פעילים ציינו את יום ה-M הבינלאומי בפעולות מחאה; יצרו בגופם הכתובת "M כל הזוועות" בכיכר רבין; מאשימים: הרשת פוגעת בבעלי חיים, ביערות הגשם ובעובדיה

פעילי זכויות בעלי חיים ציינו אתמול את יום המחאה הבינלאומי נגד מקדונלד'ס, רשת המזון המהיר הגדולה בעולם, המכונה יום ה-M (האות המובלטת בלוגו החברה). הפגנות נערכו מול סניפי הרשת בתל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע, אשדוד, פתח תקוה, נהריה וכפר סבא. ברחבי העולם יציינו היום פעילים את יום המחאה. האירוע מתקיים זו השנה ה-17, ביום שנקבע על ידי האו"ם כיום המזון הבינלאומי.

שתי פעולות המחאה המרכזיות נערכו אתמול בתל אביב. בראשונה יצרו פעילים בגופם את הכתובת "M כל הזוועות", כשנשכבו על רצפת כיכר רבין בעיר. בנוסף, כ-50 פעילים לקחו חלק במסע אופניים שעבר בין סניפי מקדונלד'ס בעיר כשהם נושאים כתובות נגד הרשת. בכניסה לסניפים חולקו עלונים המסבירים את טענות הפעילים נגד הרשת. מהנהלת מקדונלד'ס ישראל לא נמסרה תגובה.

צרכנית הבשר הגדולה בעולם

סניף ארגון גרינפיס בלונדון יזם ב-1986 את היום הבינלאומי הראשון נגד הרשת. אז חשף הארגון את דרכי הפגיעה של מקדונלד'ס בבעלי חיים, ביערות הגשם, באיכות הסביבה, בבריאות הציבור, בילדי העולם השלישי ובזכויות עובדיה. בעקבות אותם אירועים הגישה מקדונלד'ס תביעת דיבה נגד גרינפיס, בשווי של עשרה מיליון ליש"ט. בתום המשפט נקבע כי עיקר טענות המפגינים נכונות, וכי מקדונלד'ס אחראית ליחס אכזרי לבעלי חיים במהלך גידולם ובזמן השחיטה.

מקדונלד'ס הודתה במהלך המשפט, כי סבלן של החיות הוא "בלתי נמנע", וכי היא אחראית להתפרצויות אחדות של הרעלות מזון. בנוסף, הרשת נאלצה להודות באחריותה לאספקת בשר בקר שגודל על אדמת יערות גשם שנכרתו למטרה זו, ולכך שאריזות המזון אינן ממוחזרות כמובטח. לאחר המשפט המתוקשר ערק ג'פרי ג'ולי, ליצן "רונלד מקדונלד" המקורי, משורות רשת המזון, והיה לצמחוני ופעיל בהפגנות נגד הרשת ובקמפיינים עולמיים נגדה.

מאז ממשיכים פעילים לציין את היום. בעלונים שמחלקים הפעילים מפורטות טענות נגד הרשת: החל מערכו התזונתי הירוד של האוכל שהיא מספקת, דרך תנאי העסקת העובדים ברשת וכלה בתנאי הגידול של הבקר וסוגי הפגיעה שהרשת מסבה, בעקיפין ובמישרין - לסביבה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully