וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלינטון בווייטנאם: "העבר הכואב יכול להפוך לעתיד משגשג"

17.11.2000 / 13:45

התראיין בשידור חי בטלוויזיה הווייטנאמית וקרא לשלטון הקומוניסטי במדינה לחזק את זכויות האדם של תושביה; זכה לקבלת פנים חמה מתושבי האנוי; זהו הביקור הראשון של נשיא אמריקאי בווייטנאם מאז תום המלחמה לפני 25 שנה

קבלת הפנים החמה לה זכה נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, המבקר בווייטנאם גררה אחריה ראיון חם של הנשיא בטלוויזיה המקומית. "הביקור ההיסטורי הזה בהאנוי פותח פרק חדש במערכת היחסים בין ארצות הברית לווייטנאם. בואו נראה לילדינו שהעבר הכל כך כואב יכול להפוך לעתיד משגשג", אמר קלינטון.

בראיון שנעשה בשידור חי, קרא קלינטון למנהיגות הקומוניסטית בווייטנאם לליברליזציה של העולם הפוליטי ולחיזוק זכויות האדם של תושביה. קלינטון כינה את מלחמת וייטנאם בה נהרגו שלושה מיליון וייטנאמים ו-58 אלף חיילים אמריקאים, "טרגדיה מזעזעת".

הנשיא האמריקאי חלק את הפריים הטלוויזיוני עם פסלו של הו צ'י מין, מנהיגה המהפכני של וייטנאם ואויב וותיק של האמריקאים.

קלינטון הוא הנשיא האמריקאי הראשון שמבקר בוייטנאם, מאז הסתיימה המלחמה בין שתי המדינות לפני 25 שנה. הביקור, שהתחיל אתמול, הוא ביקורו הדיפלומטי האחרון של קלינטון כנשיא.

מוקדם יותר ביקר קלינטון באוניברסיטה וייטנאמית שם אמר: "תנו לנו להמשיך לסייע אחד לשני לרפא את פצעי המלחמה, לא באמצעות שיכחה אלא באמצעות רוח הפיוס". אחרי קבלת פנים ממלכתית שנערכה לו, אתמול בארמון הנשיא ומספר פגישות מדיניות יצא קלינטון להסתובב ברחובות האנוי.

חונקים אותו באהבה

תושבי וייטנאם הריעו, נופפו, חייכו וניסו לגעת בנשיא ארצות הברית. אחרי בוקר של פגישות מדיניות, יצא קלינטון לטעום מהחיים בעיר הבירה האנוי כשלחץ ידיים עם אנשים ברחוב, אכל ארוחת צהריים במסעדה קטנה ואפילו עשה קצת שופינג.

"היי, מה שלומכם?", קרא קלינטון לעבר המלצרים כשנכנס לתוך מסעדת "קוטו". הוא אכל ארוחה של ירקות מאודים עם פיתה וחומוס בקומה השנייה של המסעדה, כשכל צוות המסעדה מתרכז סביבו. מנהל המסעדה לא שכח להתנצל בפני הלקוחות בקומה הראשונה של המסעדה על השירות האיטי: "שולחן 12 מעסיק אותנו".

קלינטון גם נכנס לחנות לדברי אמנות במרכז האנוי, קנה כמה מתנות לכבוד חג המולד, ואחר כך יצא למרפסת שמשקיפה על הרחוב. הוא מצא את עצמו פנים מול פנים עם תושבים שנשענו על חלונות הבניין הסמוך ומיד לחץ את ידיהם. "אני נרגש מהחביבות של האנשים ברחובות", אמר קלינטון לאחר מכן בארמון הנשיאותי, "זה סימן טוב".

כוחות הביטחון של וייטנאם דחפו והגבילו את העיתונאים והצלמים שכיסו את הביקור בעת הביקור בארמון הנשיאותי, עד שאפילו קלינטון ביקש להפסיק את המהומה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully