וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפלסטינים למועצת הביטחון: שגרו משקיפים לאזור

17.11.2000 / 7:26

לשכת ראש הממשלה: הדבר יבוא בחשבון רק כאשר יושג הסכם עם הפלסטינים והמשקיפים יגיעו כדי לפקח על יישומו; מקור מדיני: הם יעקבו אחר פגיעה באזרחים בלבד ולא תהיה להם סמכות אכיפה או סמכות לעקוב אחר התנחלויות

הפלסטינים מתכוונים להגיש היום בקשה למועצת הביטחון של האו"ם לשגר לאלתר 2,000 משקיפים בינלאומיים לשטחים. אתמול הודיעה לשכת ראש הממשלה כי "ישראל שבה ומבהירה כי היא מתנגדת למשלוח כוחות של משקיפים בינלאומיים לשטחים. ישראל מעולם לא שללה את אפשרות כי אם וכאשר יושג הסכם בינינו לבין הפלסטינים, יגיעו פקחים בינלאומיים לפקח על יישומו".

"ידיעות אחרונות" מפרסם כי מקור מדיני בכיר טוען כי ישראל אכן עשויה להסכים לבקשה הפלסטינית בתנאים מסוימים. לדבריו, ההסכמה הישראלית היא הסכמה שבשתיקה ואינה רשמית. לפי ההסכמה, יגיעו לאזור 2,000 משקיפים בינלאומיים לא חמושים. הם ישארו לתקופה של שישה חודשים. במהלך שהותם באזור הם יבדקו את המצב בשטחים וידווחו עליו באופן תקופתי למזכ"ל האו"ם , קופי ענאן, ולמועצת הביטחון.

תפקידם של המשקיפים יתרכז במעקב אחר פגיעה באזרחים בלבד, הם לא יעקבו אחר פעולות התנחלות ישראליות ולא תהיה להם סמכות אכיפה. הגורם המדיני הסביר כי הסכמתו של ברק לשיגור המשקיפים באה כדי לסייע ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, לחזור לתהליך המדיני ולחדול מדרך האלימות.

גורם מדיני אחר אמר כי אם המשקיפים ישוגרו לשטחים הם יעשו זאת במסגרת תוכנית חדשה להסדר קבע שתתבצע בשלושה שלבים. בתחילה הפסקת אש, אחר כך הצבת הפקחים באזורי החיכוך וחידוש התהליך המדיני במסגרת זמן שיקבע מראש.

בן עמי: לא שולל הכנסת כוח בינלאומי לשטחים

אתמול אמר שר החוץ, שלמה בן עמי, כי אינו שולל אפשרות בה יוצבו משקיפים אירופים בשטחים, אך הדגיש כי המשקיפים יכולים לפקח על הסדר רק לאחר שייחתם הסכם עם הפלסטינים. בן עמי אמר את הדברים במרסיי, שם השתתף בכינוס של שרי החוץ באירופה ובמזרח התיכון. הוא הוסיף כי הוא מתנגד לכך שאירופה תמלא תפקיד מרכזי במזרח התיכון, וציין כי גם לדברי האירופים, ארצות הברית ממלאת תפקיד זה.

פקידים ישראלים ופלסטינים דנו בחשאי בימים האחרונים על האפשרות להצבת כוח בינלאומי במזרח ירושלים ובשטחים, כך פירסם אתמול העיתון האמריקאי "וושינגטון פוסט". לטענת העיתון, מדובר על שיגורם של מאות משקיפים שיוצבו במזרח ירושלים, עזה ויהודה ושומרון. הפגישה התקיימה בביתן המשלחת המצרית באו"ם. דובר שגרירות ישראל באו"ם סירב לאשר או להכחיש את דבר קיומה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully