וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בן עמי לא שולל הכנסת כוח בינלאומי לשטחים

16.11.2000 / 22:41

אך הדגיש שהמשקיפים האירופים יוצבו בשטחי הרשת רק לאחר שייחתם הסכם עם הפלסטינים; עיתון הוושינגטון פוסט פרסם כי פקידים ישראלים ופלסטינים דנו בחשאי באפשרות על הצבת כוח כזה בשטחים ובמזרח ירושלים; ערפאת מעריך כי עוד יש סיכוי לשלום

שר החוץ, שלמה בן עמי, אינו שולל היום אפשרות בה יוצבו משקיפים אירופים בשטחים, אך הדגיש כי המשקיפים יכולים לפקח על הסדר רק לאחר שייחתם הסכם עם הפלסטינים. בן עמי אמר את הדברים במרסיי, שם השתתף בכינוס של שרי החוץ באירופה ובמזרח התיכון. בן עמי הוסיף כי הוא מתנגד לכך שאירופה תמלא תפקיד מרכזי במזרח התיכון, וציין כי גם לדברי האירופים, ארצות הברית ממלאת תפקיד זה.

פקידים ישראלים ופלסטינים דנו בחשאי בימים האחרונים על האפשרות להצבת כוח בינלאומי במזרח ירושלים ובשטחים, כך מפרסם היום העיתון האמריקאי "וושינגטון פוסט". לטענת העיתון, מדובר על שיגורם של מאות משקיפים שיוצבו במזרח ירושלים, עזה ויהודה ושומרון. הפגישה התקיימה בביתן המשלחת המצרית באו"ם. דובר שגרירות ישראל באו"ם סירב לאשר או להכחיש את דבר קיומה.

עם פירסום הידיעה שבה והודיעה לשכת ראש הממשלה כי היא מתנגדת להצבת כוחות בינלאומיים בשטחה "כל עוד לא נחתם הסכם עם הפלסטינים, רק אז יגיעו פקחים בינלאומיים". שר החוץ הרוסי, איגור איוונוב, שנועד הבוקר עם ראש הממשלה אהוד ברק, אמר כי אין מקום להצבת הכוח כל עוד ישראל מתנגדת לכך. דברים דומים אמר הנשיא האמריקאי היוצא, ביל קלינטון, לברק בפגישותיהם האחרונות.

ערפאת: יש סיכוי לשלום

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אמר היום כי עדיין יש סיכוי שנשיא ארה"ב היוצא, ביל קלינטון, יצליח להביא להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים עוד לפני שיעזוב את הבית הלבן, ב-20 בינואר.

כשנשאל על הסיכויים להשגת ההסכם ענה ערפאת: "אנחנו מקווים שכך יהיה, אסור לשכוח שהנשיא קלינטון נחוש להשיג משהו לפני סיום תפקידו". יו"ר הרשות אמר את הדברים לאחר פגישתו עם השליח האמריקאי למזרח התיכון, דניס רוס. הוא תקף את ההגבלות הכלכליות שמטילה ישראל על הרשות ואמר כי הן זהות לתקיפת מסוקים וטילים.

דניס רוס, שנפגש אמש עם ברק ויתכן שייפגש עמו פעם נוספת היום, אמר כי המטרה הראשונה של ארה"ב היא להשיב את האמון בין שני הצדדים. "עלינו לשקם את מידת האמון בין הצדדים ולאחר מכן להתקדם במה שעסקנו קודם. העובדה היא שלפני שהמצב התדרדר התקדמנו מאוד לקראת פתרון פוליטי ועלינו לחזור לכך", אמר רוס.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully