וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מקרה נוסף של יתוש "הנמר האסיאתי" התגלה בישראל

תמר נהרי

13.10.2002 / 19:22

בסריקות שנערכו בחדרה נמצאו זחלים של היתוש; מעביר את מחלת הדנגה, שגורמת לפריחות, לחום ואף למוות; צבע גופו שחור ועליו נקודות לבנות; בחודש שעבר התגלה היתוש לראשונה ליד לוד

מומחי האגף ללחימה במזיקים במשרד לאיכות הסביבה, בשיתוף עם אנשי משרד הבריאות, מצאו בבדיקות שנערכו בעיר חדרה יתושים מסוג "הנמר האסיאתי". היתוש ידוע בחלק מאזורי תפוצתו כמעורב בהעברת מחלת הדנגה (מחלה נגיפית שעלולה לגרום לפריחה, חום ואף למוות). לפני כחודש התגלה היתוש לראשונה באזור המושב גינתון, סמוך לעיר לוד.

בעקבות תוצאות בדיקת המעבדה שאישרו כי בחדרה יש יתושי נמר אסיאתי, פתחו המומחים בסריקות ברחבי העיר. במהלך הסיורים נמצא אתר צמיגים ישנים ובו זחלים ויתושים בוגרים החשודים כיתושי הנמר האסיאתי. נציגי העיריה קיבלו הנחיות מאנשי המשרד לאיכות הסביבה, כיצד להדביר את היתושים שנתגלו.

יתוש הנמר האסיאתי הוא מין חדש בישראל. מקורו באסיה, אך בשנים האחרונות הוא התפשט גם לאירופה ולצפון אמריקה. בישראל חוששים כי היתוש יתפשט ויגרום למפגעים קשים – כפי שהתרחש בארצות שונות בעולם. יש לציין כי באירופה היתוש גורם למטרדים בלבד ועד כה לא נמצא מעורב בהעברת מחלות.

גודלו של יתוש הנמר האסיאתי דומה לזה של היתוש המצוי, אולם הוא שונה במראהו ובצורתו. צבע גופו שחור ועליו נקודות לבנות המזכירות פסים של נמר – ומכאן שמו. התנהגות היתוש האסיאתי שונה מזו של היתושים המצויים בארץ, בכך שהוא עוקץ במשך שעות היום. אתרי הדגירה המועדפים עליו הם צמיגים ישנים ומכלי מים קטנים. היתוש מתפשט בעולם בעיקר באמצעות סחר בצמיגים משומשים.

בעקבות הממצאים קורא המשרד לאיכות הסביבה לתושבים לדווח לרשויות על כל חשד להימצאות יתושים מסוג זה, או על אתרים של צמיגים ישנים ומכלי מים קטנים. לאחר גילוי היתוש בחודש ספטמבר, הנחה המשרד את הרשויות המקומיות כיצד לפעול למניעת התפשטותו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully