וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העדפה מינית עוברת בתורשה

16.11.2000 / 15:00

מחקר חדש קובע כי במידה מסויימת יכולים גנים המועברים בתורשה לקבוע את ההעדפה המינית; ארגון זכויות ההומוסקסואלים: מחקרים על הסיבות להומוסקסואליות מנסים בדרך כלל למצוא תרופה "למחלה"

העדפה מינית נקבעת במידה מסויימת על ידי הגנים המשפחתיים, כך עולה ממדגם אקראי שנערך על כ-4,000 איש ברחבי ארה"ב, ביניהם גם זוגות תאומים.

מהמחקר עולה, כי אם אחד מצמד תאומים זהים הוא הומוסקסואל ישנו סיכוי סביר של אחד לשלוש שהתאום השני יהיה אף הוא הומוסקסואל. "העדפה מינית בשום פנים ואופן אינה מועברת באופן תורשתי, אולם גילינו שלגנים יש תפקיד מסויים ביצירת העדפה מינית, במקביל לגורמים סביבתיים אחרים", אמר ד"ר קנת' קנדלר מהמכללה לרפואה באוניברסיטת וירג'יניה.

ד"ר קנדלר בדק נתונים של כ-50 אלף אנשים, ביניהם 794 זוגות תאומים ו-2,907 זוגות של אחים ואחיות. 2.5 אחוז מהנחקרים דיווחו כי הם חד מיניים (הומוסקסואלים או לסביות) או דו-מיניים. מתוך 324 צמדי תאומים זהים שהשתתפו במחקר, 19 מהם דיווחו כי אחד התאומים הוא הומוסקסואל ושישה צמדים אחרים דיווחו כי שניהם הומוסקסואלים או דו-מיניים.

שיעור ההתאמה היה בקרב 31.6 אחוז מהתאומים הזהים, בהשוואה ל-13.3 אחוז בקרב התאומים הלא-זהים מאותו המין ובהשוואה ל-8.3 אחוז מסך התאומים הלא-זהים. החוקרים מודעים לעובדה כי המחקר התבצע על מספר נמוך יחסית של תאומים, אך הם טוענים כי הנתונים מוכיחים שיש סבירות מסויימת ל"קבל בירושה" גנים, המשפיעים על העדפה המינית.

"הייתי מוקסם מהתוצאות שהשגנו במחקר", אמר ד"ר קנדלר, "בעיני זה אכן מתקבל על הדעת שגנים הקובעים העדפה מינית יכולים לעבור בירושה".

אבל "סטונוואל", ארגון זכויות ההומוסקסואלים, הביע דאגה ממטרות קיום המחקר. "אנחנו תמיד חושדים באנשים שמחפשים אחר הסיבות והגורמים להומוסקסואליות, משום שבדך כלל המטרה שלהם היא לחפש אחר תרופה ל"מחלה". מה שחשוב הוא שיש הומוסקסואלים ולסביות שהם בעלי זכויות שווים לכלל האוכלוסייה, ולא מה הסיבה לכך שהם נולדו כאלה", אמר דובר הארגון, סבסטיאן סנדייס.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully